Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία deb πακέτων,ερωτήσεις.


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά με αφορμή ένα άρθρο που υπάρχει στο linux-format Σεπτεμβρίου-Αυγούστου για την δημιουργία deb πακέτων από tarball προσπάθησα να δοκιμάσω και εγω.Την μετατροπή την προσπάθησα σε ubuntu που είναι εγκατεστημένο σε vb και τρέχει πάνω σε kubuntu.Aφού εγκατέστησα όλα τα απαραίτητα στις οδηγίες λέει ότι μπαίνουμε στον φακελο μετά την αποσυμπίσεση του tarball και δίνουμε

dh_make

το θέμα είναι ότι με όποιο πρόγραμμα δοκίμασα το dh_make πάντα παραπονιότανε ότι δεν έβρισκε το tar.gz αρχείο.Τι κάνω λάθος?Η τουλάχιστον αν ξέρετε κάποιον καλο οδηγό για να κάνεις πακετάρισμα σε εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ το checkinstall (Υπάρχει στα repos του Ubuntu αλλά δεν είναι προεγκατεστημένο).

 

Ξεπακετάρω

tar xvfz source_package.tar.gr

 

Μετά μπαίνω στον φάκελο με τα αποσυμπιεσμένα αρχεία

cd source_package

 

Δίνω

./configure

 

και

make

 

και μετά (αντί για make install) δημιουργώ το πακέτο .deb

checkinstall

 

Μέσα στον φάκελο έχει δημιουργηθεί το .deb αρχείο.

Εγκαθιστώ με

sudo dpkg -i source_package.deb

 

Αυτό δίνει το πλεονέκτημα να εγκαθιστώ πακέτα με τον κλασσικό τρόπο (διπλό κλικ ή dpkg), και να τα απεγκαθιστώ με dpkg ή με Synatpic. Κάτι πολύ σημαντικό ειδικά σε κακογραμμένες εφαρμογές που δεν εμπεριέχουν στον κώδικά τους το make uninstall.

 

Επίσης μπορώ να φτιάχνω πακέτα και να τα στέλνω σε φίλους που δε μπορούν να κάνουν compile στο pc τους.

 

Μέσα από το checkinstall μπορείς επίσης να προσθέσεις package description, να ενσωματώσεις αρχείο documentation και άλλα τέτοια.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Ήμουν αναλυτικός και για νέους χρήστες που ίσως ψάξουν το θέμα στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο χρησιμοποιώ κι εγώ (δουλεύει και σε άλλες διανομές, για αρχεία rpm κλπ), αν και κάποιες φορές μου βγάζει σφάλμα ότι δεν μπορούν να δημιουργηθούν τα deb. Δεν έχω ψάξει παραπάνω που οφείλεται αυτό όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπανιότατα δεν έχω καταφέρει να φτιάξω κάποιο πακέτο, και αυτό συνήθως γιατί απαιτούνται libs που δεν είναι διαθέσιμα. Αλλα΄κι αυτό λύνεται αν κάτσει κάποιος και κάνει compile τις τελευταίες εκδόσεις όλων των εξαρτήσεων. Δεν ήξερα ότι δουλεύει και για rpm .

 

Πρόβλημα βέβαια δημιουργήθηκε και μετά την μετάφραση του Desktop σε Επιφάνεια εργασίας στο Ubuntu, επειδή υπάρχει το κενό στην ονομασία του φακέλου. Απλά πλέον δεν κάνω το compilation στο Desktop αλλά πάω στο homefolder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δοκιμάσει να φτιάξω rpm, αλλά είναι κάτι που αναφέρεται στο site του, όπως και τα πακέτα slackware...

 

http://www.asic-linux.com.mx/~izto/checkinstall/

 

ΥΓ. Για ό,τι θέλω να φτιάξω από source, έχω δημιουργήσει ένα φάκελλο projects στο home και τα βάζω όλα μέσα (ξεχωριστά βέβαια, κάθε πρόγραμμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι ότι με όποιο πρόγραμμα δοκίμασα το dh_make πάντα παραπονιότανε ότι δεν έβρισκε το tar.gz αρχείο.Τι κάνω λάθος?Η τουλάχιστον αν ξέρετε κάποιον καλο οδηγό για να κάνεις πακετάρισμα σε εφαρμογές.

 

By default το dh_make ψάχνει για το ../{όνομα προγράμματος}_{έκδοση}.tar.gz. Αν το source αρχείο είναι διαφορετικό, τότε πρέπει να δώσεις dh_make -f ../another-source-file.tar.bz2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

endiaferon 8ema mpravo paidia..

na rwtisw kati to checkinstall otan les oti yparxei sta repos ti enoeis? pws mporw na to vrw na dokimasw na kanw paketa deb?

(8a mou itan xrisimo giati poloi filoi mou to vriskoun akoma pio diskolo apo emena na kanoun egkatastasi kai etsi den xrisimopoioun linux an einai na tous ta dinw deb mexri na prosarmostoun...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By default το dh_make ψάχνει για το ../{όνομα προγράμματος}_{έκδοση}.tar.gz. Αν το source αρχείο είναι διαφορετικό, τότε πρέπει να δώσεις dh_make -f ../another-source-file.tar.bz2

 

Nαι αλλά γιατί δεν μου βρίσκει το πρόγραμμα?Ενώ πετάω και το tar.gz στον φάκελο η διαδικασία σταματάει γιατί λέει ότι δεν βρίσκει το source.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nεες ερωτήσεις για την δημιουργία deb πακέτω.Στα περισότερα προγράμματ δεν δουλεύει το ./configure και το make αλλά έχουν ένα script μέσα που γίνετε το install.To checkinstall δουλεύει πάντα αλλά γιατί συμβαίνει αυτό?

Να προσθέσω μόνο αυτόν εδώ τον πολύ καλό οδηγό που βρήκα για τα deb πακέτα

http://www.debian.gr/node/94

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...