Προς το περιεχόμενο

ATI DRIVER WITH AIGLX IS OUT!!


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mετά από αναμονή κοντά δύο χρόνων ήρθε επιτέλους ο ati driver με υποστίριξη aiglx.Δλδ υποστήριξη compiz-fusion.Δείτε εδώ

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=887&num=1

 

Today it's now time where the fglrx driver reaches yet another milestone. Not only does today's release address many of the outstanding bugs for the earlier GPU generations while also introducing a few new features, but it also delivers AIGLX support! Yes, you read that right. You can finally run your ATI graphics card with the fglrx driver and run Compiz, Beryl, or Compiz Fusion without using XGL! This is coming 13 months after NVIDIA had introduced its AIGLX support, but now just days after the release of Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon it's here for ATI hardware. Granted, if you were using an older ATI GPU with the open-source Radeon driver, you could have been benefiting from AIGLX alread

 

Μπορείτε να τον κατεβάσετε από εδώ

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=NjE0Ng

 

Οι αρχάριοι στο linux ας περιμένουν δύο μέρες να ανέβουν οι οδηγίες εγκατάστασης.

 

:-)B);):confused::rolleyes::o:p:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

tabOu η κάρτα σου δεν υποστιρίζετε και δεν χρειάζετε τέτοια υποστίριξη μια και έχει τέτοια δυνατότητα με του open driver radeon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την ρημάδα την ati X1900XTX. Κάποιος είχε πει πως αυτός που βγήκε πρόσφατα (8.41.7) παρότι δεν προορίζονταν του δούλεψε σε Χ1600. Εγώ όσο κι αν προσπάθησα (και manual)...

Will my eyes taste some candies at last?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ubuntu δεν θα έχουμε πρόβλημα μια και είμαστε στο 2.6.22

 

Πάντα πίσω το Ubuntu... :-) :-) :-) Το 7.10 δεν έχει τον 2.6.23; Εγώ έχω μείνει στον 2.6.21 με το patch set του συχωρεμένου Vipervicius, viper. Αν δεν αναγκαστώ δεν τον αλλάζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον πέρασα τον νεο οδηγό, αλλά δεν έχω πλέον compiz. Με τον προηγούμενο είχα κανονικά . θα το ξανακοιτάξω μετά όμως μήπως μου έλειψε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόλις ανέβηκα ένας οδηγός εγκατάστασης των νέων driver εδώ

 

http://forlong.blogage.de/article/2007/10/23/fglrx-8423---finally-with-AIGLX-support

 

Να πω για όσους επιλέξουν εγκατάσταση με αυτόν τον τρόπο ότι θα πρέπει σε μελοντικό update του kernel να κάνουν τα ίδια βήματα εγκατάστασης ξανά.Πρώτα όμως θα πρέπει να μπούνε σε recovery console και να δώσουν

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

και εκεί να επιλέξουν στους driver της κάρτας vesa και μετά τα υπόλοιπα να τα αφήσουν τα ίδια.Οταν τελέιώσει ο wizard και μπούν στο λειτουργικό θα εγκαταστήσουν ξανά τους driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόλις ανέβηκα ένας οδηγός εγκατάστασης των νέων driver εδώ

 

http://forlong.blogage.de/article/2007/10/23/fglrx-8423---finally-with-AIGLX-support

 

Να πω για όσους επιλέξουν εγκατάσταση με αυτόν τον τρόπο ότι θα πρέπει σε μελοντικό update του kernel να κάνουν τα ίδια βήματα εγκατάστασης ξανά.Πρώτα όμως θα πρέπει να μπούνε σε recovery console και να δώσουν

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

και εκεί να επιλέξουν στους driver της κάρτας vesa και μετά τα υπόλοιπα να τα αφήσουν τα ίδια.Οταν τελέιώσει ο wizard και μπούν στο λειτουργικό θα εγκαταστήσουν ξανά τους driver.

 

chek2fire να'σαι καλά ρε φίλε ευχαριστούμε για το link με το οδηγό.

Επιτέλους είδα Κύβο στα Ubuntu με την ATI μου ( Χ1950ΧΤΧ 512 MB ).

Όλα λειτουργούν ΑΨΟΓΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μόλις εγκατέστησα τον νέο driver αλλά έχω ένα πρόβλημα με την ανάλυση. Από το Screen Resolution δεν υπάρχει επιλογή για 1280x1024 που είναι και η native της οθόνης μου! Πως μπορώ να την προσθέσω στη λίστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...