Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την αναγνώριση του δίσκου


Ancientlight13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά βοήθεια, έχω 2 δίσκους ο πρώτος 80GB χρησιμοποιείται από τα Windows, ο δεύτερος 250GB είναι χωρισμένος σε 2 partinsions των 200 κ 50 GB αντίστοιχα.

 

Η εγκατάσταση του UBUNTU 7.10 έγινε στο partition των 200 GB με χρήση της επιλογής resize and use the free space (ελευθέρωσα γύρω στα 7 GB). Τα πάντα πήγαν περίφημα, ωστόσο δεν έχω πλέον πρόσβαση σε αυτό το partition από τα XP, πιο συγκεκριμένα μου γράφει D:\ is not accessible The file or directory is corrupted and unreadable

 

ενώ μέσω του ubuntu έχω πρόσβαση στο partition.

 

Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω για μπορέσω να χρησιμοποιώ αυτό το partition.

 

Έχω παρατηρήσει πως όταν το ubuntu εγκαθίσταται στο ίδιο partition με τα windows, τότε κατά το φόρτωμα των windows γίνεται κάποιος έλεγχος στον σκληρό για λάθη, μήπως χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο κ τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta windows den mporoun na doun ta partitions tou linux

eno to linux mporei na dei ta partitions ton win

 

xreiazesai kapoio programma

tha sou apanthsei kapoios pio empeiros

(kai sta win ennoo !)

 

kalh arxh me to linux

ps: kati tetoio

http://www.google.gr/search?q=win+to+ext2&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=com.ubuntu:en-US:official&client=firefox-a

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta windows den mporoun na doun ta partitions tou linux

eno to linux mporei na dei ta partitions ton win

 

.

 

το θέμα είναι πως χρησιμοποίησα resieze and use the free space συνεπώς θα έπρεπε να μπορώ να δώ αυτό το partion με μειωμένο απλώς χώρο.

 

Άν βγάλω τελείως το ubuntu και διορθώσω το mbr θα καταφέρω να δω το partition? εχω σημαντικά αρχεία εκει μέσα.

 

EDIT: λοιπών χρησιμοποιόντας το disk management των Xp είδα πως το partion που θέλω να δώ δεν είναι πλέον ntfs, αλλά RAW, ωστόσο το paragon partition manager μου το δείχνει ώς ntfs.

 

Tί μπορώ να κάνω? Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει πάλι το partition ntfs, χωρίς να καταστραφούν τα αρχεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...