Προς το περιεχόμενο

mandriva 2008 release


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Χτες έβαλα mandriva 2008 αλλα ο firefox δεν λέει να ανοίξει με τίποτα.Τι μπορώ να κάνω για να το φτιάξω.Είναι η πρώτη μου επαφή με linux οποτε θα ήθελα μια βοήθεια.Ευχαριστώ

 

Επίσης έβαλα το vlc μέσω urpmi (έκανα copy paste έναν κώδικα από το internet) αλλα τώρα δεν βρίσκω που χει πάει το πρόγραμμα για να βάλω shortcut στο desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Χρησημοποιεις τον διαχειριστή λογισμικού του mandriva για να βαλεις τα προγράμματα ή κατεβαζεις διαφορα πακέτα απ οπουδήποτε ;

 

Το vlc πρεπει να μπήκε στο sound & video κανονικα

 

γιατι δεν τα βαζεις απο τα πακετα για mandriva

 

(πιστευω να εχεις βαλει τα media sources ωστε να σου βρισκει τα προγραμματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα, να εχεις dual boot δηλαδη linux και windows ?

 

Έχω δύο σκληρους με 2 partition ο καθένας.

Στο 2ο σκληρό που δεν έχω windows έφτιαξα ένα partition (3ο) για να βάλω το mandriva 2008.

Έκανα διάφορες ρυθίσεις αλλά σε κάποια φάση ,με ρωτάει από που bootάρω κτλ, και δεν μπορω να καταλάβω τι εννοεί...

Από που bootάρω τα windows; (1ος σκληρός)

Από που bootάρω το mandriva; (2ος σκληρός)

 

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω, για να με ρωτάει ποιο λειτουργικό πρέπει να εκκινήσει, και να μην μπαίνει κατευθείαν windows;

 

Επίσης δεν έχω ήχο στο mandriva ενώ στο kubuntu το βλέπει...

 

Αν γίνεται η απαντήσεις να μην θέλουν κώδικα κτλ, γιατί δεν την πολυπαλεύω.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε απο το bios να ξεκιναει ο σκληρος που εγκατεστησες το linux

μεσα απο στο 2008 υπαρχει τωρα utility (πανευκολο στη χρηση) σε γραφικό περιβάλλον γι να παραμετροποιησεις το grub. Κανεις προσθεση→windows →σκληρό → partition

και εισαι οκ

 

για τον ήχο , κοιτα αν ειναι muet, βαλε και ολα τα media sources και θα ερθει :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει βαλει κανεις το mandriva 2008 εχει δει που πήγε το μενου games ? χωρις πλάκα δεν το βρίσκω:eek:

 

αν βαλω ενα παιχνιδι rpm δεν ξερω που το βαζει

θα ειναι το 2008 super bug !:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι το βράδυ θα έχω κατεβάσει το mandriva 2008 για να το δοκιμάσω.Πάντως η προηγούμενη έκδοση μου είχε αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις και ήτανε η μόνη rpm που μου άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Mόλις εγκατέστησα το mandriva 2008 σε virtual box μέσω kubuntu και μέχρι στιγμης μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις,Πολύ γρήγορη εγκατάσταση και αρκετά γρήγορη διανομή.Μέσω vb και πάει μια χαρά.Να πω ότι και ο συγχρονισμός στα αποθετήρια ήτανε στα επίπεδα του ubuntu.Θα γράψω περισσότερες εντυπώσεις όταν την δοκιμάσω καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση μαλλον χαζη αλλα ειμαι καινουριος στο χωρο. Εκανα εγκατασταση το Mandriva σε laptop και επελεξα KDE για γραφικο περιβαλλον το προβλημα ειναι πωε οταν ανοιγω το ΗΥ με βγαζει σε κονσολα οπου κανω login. Πως μπορω να παω σε γραγικο περιβαλλον; που βρισκετε η επιλογη να ξεκινα κατευθειαν με γραφικο περιβαλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ως συνήθως η εκδοση 2008,1 αναμένεται την άνοιξη

όποιος θέλει μπορεί να κατεβάσει την alpha 2 από δω

http://wiki.mandriva.com/en/2008.1_Alpha_2#Availability

 

τι νέο θα έχει μεταξύ άλλων :

 

-Pulseaudio αντικαθιστά τον server ήχου Esound στο Gnome και Arts στο KDE. Με μεγάλες δυνατότητες όπως :

έλεγχος εισόδου/εξόδου για κάθε εφαρμογή ξεχωριστά, του τύπου να δεχόμαστε τις τηλεφωνικές κλήσεις στα ακουστικά ενώ η μουσική συνεχίζει να παίζει στα ηχεία.

-Kernel 2.6.24.

- Xorg 7.3 με δυνατότητα συνδέσεων οθόνης και αυτόματη ρύθμιση χωρίς επανεκκίνηση του Xserver.

- drivers nvidia Καινουργιοι οδηγοί καρτων nvidia.

- KDE 4 εννοείται .... με δυνατοτητα επιλογης 3.5

- Gnome 2.22

- Mirrors media sources αυτόματη ρυθμιση απο την γεωγραφική τοποθεσία της internet ip.

- Updates των πακέτων απο άλλον υπολογιστή που έχει κατεβάσει ήδη τις αναβαθμίσεις. Τα πακέτα δεν χρειάζεται να τα ξανακατεβαζουμε καθε φορά, αν εχουμε περισσότερους υπολογιστές στο τοπικό δίκτυο με περίπου τα ίδια προγράμματα.

- Live CD One με γραφικό περιβάλλον XFCE.

- Epiphany Webkit powered version

- Openoffice ξεχωριστά πακέτα ανά εφαρμογή. Ετσι, πχ η εγκατάσταση του writer θα γινεται πιο γρήγορα και με εξοικονόμηση χώρου.

- Plugin Iceadtea προεγκατεστημένο στους browsers web.

- NTFS Εγγραφή σε NTFS partitions απο προεπιλογή

- Live CD με μεγαλύτερη συμπίεση, που σημαίνει περισσότερες εφαρμογές

- Boot, ακόμα γρηγορότερη εκκίνηση.

- Bootloader αν υπάρχουν περισσότερες εγκατεστημένες διανομές θα μπαίνουν αυτόματα στον bootloader.

mandrakevq6.gif

 

http://tuxicoman.blogspot.com/2008/01/que-peut-on-attendre-de-mandriva-20081.html

http://wiki.mandriva.com/en/2008.1_Detailed_Specifications

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως συνήθως η εκδοση 2008,1 αναμένεται την άνοιξη

όποιος θέλει μπορεί να κατεβάσει την alpha 2 από δω

http://wiki.mandriva.com/en/2008.1_Alpha_2#Availability

 

τι νέο θα έχει μεταξύ άλλων :

 

-Pulseaudio αντικαθιστά τον server ήχου Esound στο Gnome και Arts στο KDE. Με μεγάλες δυνατότητες όπως :

έλεγχος εισόδου/εξόδου για κάθε εφαρμογή ξεχωριστά, του τύπου να δεχόμαστε τις τηλεφωνικές κλήσεις στα ακουστικά ενώ η μουσική συνεχίζει να παίζει στα ηχεία.

-Kernel 2.6.24.

- Xorg 7.3 με δυνατότητα συνδέσεων οθόνης και αυτόματη ρύθμιση χωρίς επανεκκίνηση του Xserver.

- drivers nvidia Καινουργιοι οδηγοί καρτων nvidia.

- KDE 4 εννοείται .... με δυνατοτητα επιλογης 3.5

- Gnome 2.22

- Mirrors media sources αυτόματη ρυθμιση απο την γεωγραφική τοποθεσία της internet ip.

- Updates των πακέτων απο άλλον υπολογιστή που έχει κατεβάσει ήδη τις αναβαθμίσεις. Τα πακέτα δεν χρειάζεται να τα ξανακατεβαζουμε καθε φορά, αν εχουμε περισσότερους υπολογιστές στο τοπικό δίκτυο με περίπου τα ίδια προγράμματα.

- Live CD One με γραφικό περιβάλλον XFCE.

- Epiphany Webkit powered version

- Openoffice ξεχωριστά πακέτα ανά εφαρμογή. Ετσι, πχ η εγκατάσταση του writer θα γινεται πιο γρήγορα και με εξοικονόμηση χώρου.

- Plugin Iceadtea προεγκατεστημένο στους browsers web.

- NTFS Εγγραφή σε NTFS partitions απο προεπιλογή

- Live CD με μεγαλύτερη συμπίεση, που σημαίνει περισσότερες εφαρμογές

- Boot, ακόμα γρηγορότερη εκκίνηση.

- Bootloader αν υπάρχουν περισσότερες εγκατεστημένες διανομές θα μπαίνουν αυτόματα στον bootloader.

mandrakevq6.gif

 

http://tuxicoman.blogspot.com/2008/01/que-peut-on-attendre-de-mandriva-20081.html

http://wiki.mandriva.com/en/2008.1_Detailed_Specifications

 

Καλή φάση... Αυτή τη στιγμή όμως δε νομίζω να βγάλω το Fedora 7 για τίποτα... Του χρόνου τέτοιο καιρό, ίσως βάλω άλλη διανομή! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εβαλα την 2008 spring alpha2 - εχει kde 3.5.8

ειναι πιο σταθερη απο την 2008 και ας ειναι alpha !

το βλέπω στα πχ screenlets και superkaramba πρωτα κανα 2 τα εχανα καπου καπου, το kcheckgmail απο την taskbar και καπου καπου εχανα και ολοκληρη την taskbar!!

 

2 μέρες τωρα δεν εχει κουνηθει φύλλο ! η διαφορα ειναι εμφανεστατη

 

επισης οταν ξεκιναει το kde πρωτα μου εμφανιζε την taskbar μετα το desktop ηταν μαυρο για λιγα δευτερολεπτα και μετα εμφανιζοταν το desktop κανονικα. αυτό το έκανε απο την 2007 ακομα και αφου εχω ενεργοποιήσει τα 3d

 

τωρα ΔΕΝ το κάνει. :lol:

to linux με τους σωστούς drivers θα παει πολύ ψηλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...