Προς το περιεχόμενο

αδυνατη εγκατασταση virtualbox


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια μετα το φορματ δεν μπορω να εγκαταστησω τιο virtual box, μου λεει οτι δεν βρισκει το dkms-2.0.16-1.1mdv2007.1.noarch

δεν ειναι δυνατονμ πρωτα δουλευε κανονικα εκτος απο το client additions που δεν δουλεψε ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις βρηκα το πακετο dkms-2.0.16-1.1mdv2007.1.noarch.rpm

κανονικα επρεπε να ειναι στους servers του mandriva αλλα δεν ητανμ εψαξα και κατευθειαν στο ftp

μετα απο 2 ωρες ψάξημο το βρηκα εδω http://linux.dell.com/dkms/testing/permalink/

 

και το virtualbox δουλευει οκ

καλα θα τρελαθουμε τελειως

 

εχει βρει κανεις πως βαζουμε client additions ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει βρει κανεις πως βαζουμε client additions ?

 

Μήπως εννοείς το Guest Additions? Αυτό μπορείς να το κατεβάσεις από το site . Δεν ξέρω αν θα σου δουλέψει γιατί είναι για την open source έκδοση. Πάντως αν κάνεις αναζήτηση στο σκληρό σου για "guestadditions" μπορεί να βρείς το iso και να το κάνεις mount σαν ένα απλό iso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

δεν μπορω να τρεξω το virtualbox

νομιζω μετα το αυτοματο update του kernel πριν 3 μερες ξεκινησε το προβλημα

το ξαναεγκατεστησα το virtualbox εκανα επανεκινηση αλλα εχω παντα αυτο το μυνημα

>
VirtualBox kernel driver not installed. The vboxdrv kernel module was either not loaded or /dev/vboxdrv was not created for some reason. Re-setup the kernel module by executing '/etc/init.d/vboxdrv setup' as root.
VBox status code: -1908 (VERR_VM_DRIVER_NOT_INSTALLED).


Code de résultat: 
0x80004005
Composant:
Console
Interface: 
IConsole {1dea5c4b-0753-4193-b909-22330f64ec45}

κανω αυτο που μου λέει :

>[root@localhost dimitri]# /etc/init.d/vboxdrv setup
Stopping VirtualBox kernel module                               [  OK  ]
Recompiling VirtualBox kernel module                            [ÉCHEC ]
(Look at /var/log/vbox-install.log to find out what went wrong)
[root@localhost dimitri]#

παω στο install.log

> Makefile:68: *** Error: unable to find the sources of your current Linux kernel. Specify KERN_DIR=<directory> and run Make again.. Arrêt.
~
~
~

τωρα τι κανουμε;

πως θα ξερω ποια sources μου λειπουνε ;

 

ξεχασα να πω οτι εχω το innotek αλλα και με το OSE το διο προβλημα εχω

θα το ψαξω με τα dkms packages , κατι τετοιο πρεπει να παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok!

 

πηγα στην λίστα με τα πακετα και εψαξα οτι εχει σχεση με kernel

ειδα οτι μετα το update ειχα 2 πακετα 2,6,22,9-1 και δεν ειχα το αντιστιχο 2,6,22,9-2 , οποτε τα εγκατεστησα και ειχα αυτο το αποτελεσμα

>[root@localhost dimitri]# /etc/init.d/vboxdrv setup
Stopping VirtualBox kernel module                               [  OK  ]
Recompiling VirtualBox kernel module                            [  OK  ]
Starting VirtualBox kernel module                               [  OK  ]
[root@localhost dimitri]#

μετα ομως μου ελεγε αυτο :

>he VirtualBox kernel driver is not accessible to the current user. Make sure that the user has write permissions for /dev/vboxdrv by adding them to the vboxusers groups. You will need to logout for the change to take effect.. 
VBox status code: -1909 (VERR_VM_DRIVER_NOT_ACCESSIBLE). 

και του δινω και αυτο:

>chmod 666 /dev/vboxdrv

και ολα ok !

 

* γιατι αισθανομαι αυτη την απολαυση μετα απο την επιλυση ενος προβληματος sto linux; (tο παθαινεται ολοι ε; ) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* γιατι αισθανομαι αυτη την απολαυση μετα απο την επιλυση ενος προβληματος sto linux; (tο παθαινεται ολοι ε; )

Γιατί είναι στη φύση μας να χαιρόμαστε όταν εντοπίζουμε λογικές σχέσεις (αιτία -> συνέπεια) σε κάτι και να αισθανόμαστε εκνευρισμό όταν δε μπορούμε να ερμηνεύσουμε κάτι.

 

Τα Windows είναι της άποψης ότι ο χρήστης πρέπει να προφυλαχθεί από οτιδήποτε μπορεί να κάνει το λειτουργικό να φαίνεται "rough" ή "πρωτόγονο" (όπως η πληκτρολόγηση εντολών ή η παραπομπή σε τεχνικές πληροφορίες). Όλα πρέπει να μπορούν να γίνουν μέσα από πολύχρωμα παραθυράκια, με όσο το δυνατόν λιγότερες επιλογές και λιγότερη σκέψη και κρίση από την μεριά του χρήστη. Για τους μη πωρωμένους ίσως και να είναι ιδανικό στη θεωρία αυτό, όμως όλοι ξέρουμε πόσο εφιάλτης είναι το troobleshooting στα Windows και πόσο εύκολο είναι στο Linux (για κάποιον που ασχοληθεί με τα εργαλεία του)... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...