Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά βοηθήστε λίγο.

Υδραυλικής φύσεως ερώτηση ίσως παρά για φίλτρα.
Έχω φίλτρο άνω πάγκου με διανομέα απο την βρύση μου.

https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=2116

Την οποία την είχα κουμπώσει στην βρύση μου κανονικά.

Άλλαξα όμως μπαταρία κουζίνας, η οποία βγάζει θηλυκό.

Και ο διανομέας του φίλτρου δεν ταιριάζει πλέον ακριβώς στο στόμιο της βρύσης. Δηλαδή για απειροελάχιστη διαφορά. Κουμπώνει λίγο στην αρχή, δίνει νερό στο φίλτρο αλλά χάνει και πετάει λίγο απο την ένωση της βρύσης με τον διανομέα.

 

Σας έχει τύχει; Πώς λύνεται αυτό; Νομίζω η διάσταση είναι στάνταρ, και αν απλά το σπείρωμα της μπαταρίας είναι ελάχιστα μεγαλύτερο όπως φαίνεται, ίσως δεν ταιριάζουν κι άλλοι διανομείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, flik είπε

Παιδιά βοηθήστε λίγο.

Υδραυλικής φύσεως ερώτηση ίσως παρά για φίλτρα.
Έχω φίλτρο άνω πάγκου με διανομέα απο την βρύση μου.

https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=2116

Την οποία την είχα κουμπώσει στην βρύση μου κανονικά.

Άλλαξα όμως μπαταρία κουζίνας, η οποία βγάζει θηλυκό.

Και ο διανομέας του φίλτρου δεν ταιριάζει πλέον ακριβώς στο στόμιο της βρύσης. Δηλαδή για απειροελάχιστη διαφορά. Κουμπώνει λίγο στην αρχή, δίνει νερό στο φίλτρο αλλά χάνει και πετάει λίγο απο την ένωση της βρύσης με τον διανομέα.

 

Σας έχει τύχει; Πώς λύνεται αυτό; Νομίζω η διάσταση είναι στάνταρ, και αν απλά το σπείρωμα της μπαταρίας είναι ελάχιστα μεγαλύτερο όπως φαίνεται, ίσως δεν ταιριάζουν κι άλλοι διανομείς;

στην ένωση έβαλες νήμα η ταινία τεφλόν για να το στεγανοποιήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

στην ένωση έβαλες νήμα η ταινία τεφλόν για να το στεγανοποιήσεις;

Δεν έχω πρόχειρη, θα δοκιμάσω, αλλά ήταν κάτι που ήθελα να αποφύγω γιατί ήθελα να βάζω και να βγάζω πού και πού το φίλτρο γιατι μου χαμηλώνει το ύψος προς τα πιάτα και έχω χαμηλό νιπτήρα, ενώ επίσης αφήνει αρκετό σπείρωμα εκτός δεν ξέρω.

Θα δοκιμάσω όμως.

Οι διανομείς βγαίνουν σε μια διάσταση ως προς το αρσενικό σπείρωμά τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν άλλη διάσταση δεν θα έκανε καθόλου, Μήπως το έβαλες στραβά; Κάβουρα χρησιμοποίησες ή το έκανες με το χέρι; Βάλε νήμα και σφίξε το καλά με έναν κάβουρα και κατά 99% δεν θα στάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Διαβάζοντας τη συζήτηση διαπίστωσα ότι δε γίνεται καμμιά αναφορά στα φίλτρα  Geyser  Aragon με Αραγωνίτη. Δεν είναι καθόλου καλά, είναι ανάξια αναφοράς ή δεν προβάλλονται πολύ;  Υποστηρίζουν ότι βασίζεται σε ένα υλικό τον Αραγωνίτη, ότι φιλτράρει 0,1 μm και σταματάει πολύ πράμα, μέχρι και τον ιό της ηππατίτιδας. Το γνωρίζετε καθόλου; Δε γνωρίζω αν έχει πιστοποίηση nsf και δε ξέρω αν είναι το απόλυτο κριτήριο αυτό, ωστόσο έχει τη σημασία του. Φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό. 

 https://www.realwater.gr/shop/antallaktika-filtra-nerou/antallaktiko-filtro-nerou-aragon-eh/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jionas είπε

Καλημέρα. 

Διαβάζοντας τη συζήτηση διαπίστωσα ότι δε γίνεται καμμιά αναφορά στα φίλτρα  Geyser  Aragon με Αραγωνίτη. Δεν είναι καθόλου καλά, είναι ανάξια αναφοράς ή δεν προβάλλονται πολύ;  Υποστηρίζουν ότι βασίζεται σε ένα υλικό τον Αραγωνίτη, ότι φιλτράρει 0,1 μm και σταματάει πολύ πράμα, μέχρι και τον ιό της ηππατίτιδας. Το γνωρίζετε καθόλου; Δε γνωρίζω αν έχει πιστοποίηση nsf και δε ξέρω αν είναι το απόλυτο κριτήριο αυτό, ωστόσο έχει τη σημασία του. Φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό. 

 https://www.realwater.gr/shop/antallaktika-filtra-nerou/antallaktiko-filtro-nerou-aragon-eh/

0.1μm δεν αρκούν για να εμποδίσουν ιούς, μόνο αντιστροφή όσμωση. Επίσης με 0.1μm έχεις πολύ χαμηλή ροή νερού μη χρηστική πρακτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

0.1μm δεν αρκούν για να εμποδίσουν ιούς, μόνο αντιστροφή όσμωση. Επίσης με 0.1μm έχεις πολύ χαμηλή ροή νερού μη χρηστική πρακτικά. 

https://www.multipure.com/phone/aqualuxe.html

Αυτό το φίλτρο αρκεί για ιούς και βακτήρια και ειναι και από την NSF πιστοποιημένο ότι δεν περνάνε... Δεν ξέρω πόσα μm είναι αλλά ξέρω ότι είναι πανάκριβο. Αλλιώς θα πήγαινα σε αυτό το φίλτρο εγώ. Αλλά πολλά λεφτά εχει

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?TradeName=Aqualuxe&Standard=&ProductType=&PlantState=&PlantCountry=&PlantRegion=&submit3=Search&hdModlStd=ModlStd  

Και εδώ οι πιστοποιήσεις από NSF. Δεν ξέρω τι φίλτρο είναι που μειώνει όλα αυτά .  Αλλά ότι τα μειώνει ισχύει σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mix82g είπε

https://www.multipure.com/phone/aqualuxe.html

Αυτό το φίλτρο αρκεί για ιούς και βακτήρια και ειναι και από την NSF πιστοποιημένο ότι δεν περνάνε... Δεν ξέρω πόσα μm είναι αλλά ξέρω ότι είναι πανάκριβο. Αλλιώς θα πήγαινα σε αυτό το φίλτρο εγώ. Αλλά πολλά λεφτά εχει

https://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?TradeName=Aqualuxe&Standard=&ProductType=&PlantState=&PlantCountry=&PlantRegion=&submit3=Search&hdModlStd=ModlStd  

Και εδώ οι πιστοποιήσεις από NSF. Δεν ξέρω τι φίλτρο είναι που μειώνει όλα αυτά .  Αλλά ότι τα μειώνει ισχύει σίγουρα

Μην γράφετε ανακρίβειες και μπερδεύετε τον κόσμο . Σε χλωριομενο νερό δεν υπάρχουν ιοί , μιας και έχουν εξουδετερωθεί από το χλώριο . 

Πέρα από αυτό , οι ιοί θέλουν 0.01microns και κάτω . Η όσμωση είναι η καλύτερη λύση για νερό με ιούς + λάμπες uv+ συστήματα που πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό , και όχι σε φόρουμ . 

Ο NSF  , πιστοποιεί ότι τα φίλτρα αφαιρούν χλώριο και ότι αποδίδουν σε βαρέα μέταλλα κλπ  και βελτιώνουν γεύση . Το συγκεκριμένο έχει μια πιστοποίηση για ιούς και βακτήρια , αλλά για τι ιούς ? Με την όσμωση είσαι καλυμμένος σχεδόν από όλα . Πάντως το συγκεκριμένο multipure όντως έχει δυνατές πιστοποιήσεις . Πόσο κάνει ? 

9 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Μην γράφετε ανακρίβειες και μπερδεύετε τον κόσμο . Σε χλωριομενο νερό δεν υπάρχουν ιοί , μιας και έχουν εξουδετερωθεί από το χλώριο . 

Πέρα από αυτό , οι ιοί θέλουν 0.01microns και κάτω . Η όσμωση είναι η καλύτερη λύση για νερό με ιούς + λάμπες uv+ συστήματα που πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό , και όχι σε φόρουμ . 

Ο NSF  , πιστοποιεί ότι τα φίλτρα αφαιρούν χλώριο και ότι αποδίδουν σε βαρέα μέταλλα κλπ  και βελτιώνουν γεύση . Το συγκεκριμένο έχει μια πιστοποίηση για ιούς και βακτήρια , αλλά για τι ιούς ? Με την όσμωση είσαι καλυμμένος σχεδόν από όλα . Πάντως το συγκεκριμένο multipure όντως έχει δυνατές πιστοποιήσεις . Πόσο κάνει ? 

Άστο είδα ότι έχει 1200€... Αστεία τιμή . 

Με τόσα λεφτά φτιάχνεις σύστημα που ούτε καν μπορεί να το φανταστεί η multipure ... 

10 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Μην γράφετε ανακρίβειες και μπερδεύετε τον κόσμο . Σε χλωριομενο νερό δεν υπάρχουν ιοί , μιας και έχουν εξουδετερωθεί από το χλώριο . 

Πέρα από αυτό , οι ιοί θέλουν 0.01microns και κάτω . Η όσμωση είναι η καλύτερη λύση για νερό με ιούς + λάμπες uv+ συστήματα που πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό , και όχι σε φόρουμ . 

Ο NSF  , πιστοποιεί ότι τα φίλτρα αφαιρούν χλώριο και ότι αποδίδουν σε βαρέα μέταλλα κλπ  και βελτιώνουν γεύση . Το συγκεκριμένο έχει μια πιστοποίηση για ιούς και βακτήρια , αλλά για τι ιούς ? Με την όσμωση είσαι καλυμμένος σχεδόν από όλα . Πάντως το συγκεκριμένο multipure όντως έχει δυνατές πιστοποιήσεις . Πόσο κάνει ? 

Άστο είδα ότι έχει 1200€... Αστεία τιμή . 

Με τόσα λεφτά φτιάχνεις σύστημα που ούτε καν μπορεί να το φανταστεί η multipure ... 

426453023_Screenshot_20210213-112701_SamsungInternet.jpg.1ca00f4d1248db22d8839f759aa74932.jpg

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Μην γράφετε ανακρίβειες και μπερδεύετε τον κόσμο . Σε χλωριομενο νερό δεν υπάρχουν ιοί , μιας και έχουν εξουδετερωθεί από το χλώριο . 

Πέρα από αυτό , οι ιοί θέλουν 0.01microns και κάτω . Η όσμωση είναι η καλύτερη λύση για νερό με ιούς + λάμπες uv+ συστήματα που πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό , και όχι σε φόρουμ . 

Ο NSF  , πιστοποιεί ότι τα φίλτρα αφαιρούν χλώριο και ότι αποδίδουν σε βαρέα μέταλλα κλπ  και βελτιώνουν γεύση . Το συγκεκριμένο έχει μια πιστοποίηση για ιούς και βακτήρια , αλλά για τι ιούς ? Με την όσμωση είσαι καλυμμένος σχεδόν από όλα . Πάντως το συγκεκριμένο multipure όντως έχει δυνατές πιστοποιήσεις . Πόσο κάνει ? 

Άστο είδα ότι έχει 1200€... Αστεία τιμή . 

Με τόσα λεφτά φτιάχνεις σύστημα που ούτε καν μπορεί να το φανταστεί η multipure ... 

426453023_Screenshot_20210213-112701_SamsungInternet.jpg.1ca00f4d1248db22d8839f759aa74932.jpg

Ναι είναι πανάκριβο. Είναι το τοπ φίλτρο της multipure. Πιστεύω ότι είναι τόσο ακριβό γιατί κάτι έχει wifi και κάτι τέτοιες χαζομαρουλες και γι'αυτό πιστεύω εκτοξεύεται η τιμή του στα ύψη. Πάντως μειώνει ουσίες που άλλο φίλτρο ανθρακα δεν τις μειωνει. Είναι το μοναδικό που έχει πιστοποιηση για ιους κτλ

 

Σκέφτηκα τελικά εγώ να πάω σε φίλτρο της doulton ή primato. Η doulton έχει το ultracarb si που μειώνει λίγο και άλατα και να βάλω ένα διπλό φίλτρο με ρητίνη νιτρικών και ένα καλό κεραμικό πχ ultracab si που μειώνει και τα άλατα λίγο. Το ίδιο υπάρχει και στην primato με ρητίνη νιτρικών και το cerametix. Στο 6μηνο θα επαναλάβω ανάλυση νερου να δω αν μειώνει ακόμα νιτρικά και αν πέφτει και η αγωγιμότητα. Ίσως κάνω μια μέτρηση όταν βάλω τα φίλτρα και ένα στο 6μηνο. Αν δω ότι με ικανοποιει το αποτέλεσμα θα τα κρατήσω ως έχει. Η αγωγιμότητα από 450-500 που είναι αν την ρίχνει στο 250-300 θα είμαι ευχαριστημένος. Δεν χρειάζεται εντελώς να την μειώνει. Τα νιτρικά αν τα ρίχνει κάτω από 10 και πάνω στο 6μηνο που αλλάζεις την ρητίνη συνεχίσει να είναι κάτω από 10 το όριο δλδ που δίνει η Αμερική πάλι ευχαριστημένος θα είμαι και θα συνεχίσω με τα συγκεκριμένα φίλτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

 

. Το συγκεκριμένο έχει μια πιστοποίηση για ιούς και βακτήρια , αλλά για τι ιούς ? 

Άστο είδα ότι έχει 1200€... Αστεία τιμή . 

Με τόσα λεφτά φτιάχνεις σύστημα που ούτε καν μπορεί να το φανταστεί η multipure ... 

 

Το γράφει στο φύλλο απόδοσης (όλα της Multipure έχουν φύλλο απόδοσης και όχι μόνο πιστοποίηση), έχει δοκιμαστεί για τον Virus, MS2 (ATCC-15597-B1), είναι ένας ιός απ' ότι κατάλαβα που προσβάλλει το εντερικό σύστημα (λογικό αφού αφορά νερό που πίνουμε) και χρησιμοποιείται ως πρότυπο στις δοκιμές για την αφαίρεση ιών στα φίλτρα.

Η Multipure βασίζει τα συστήματα με άνθρακα στην εξαιρετική ποιότητα που έχουν, και ναι είναι πανάκριβα, αλλά πληρώνεις και την σιγουριά ότι αυτό που υπόσχονται είναι πραγματικό (με πιστοποίηση) συν το φύλλο απόδοσης που φαίνονται ακριβώς ποιες ουσίες και σε τι ποσοστό αφαιρούνται  (ελεγμένο από τον NSF). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Αν ήταν άλλη διάσταση δεν θα έκανε καθόλου, Μήπως το έβαλες στραβά; Κάβουρα χρησιμοποίησες ή το έκανες με το χέρι; Βάλε νήμα και σφίξε το καλά με έναν κάβουρα και κατά 99% δεν θα στάζει.

Αν ήταν άλλη διάσταση δεν θα έκανε καθόλου-> Αυτό φοβόμουν εξ αρχής και έτσι είναι.

Τελικά, δεν πήρα νήμα (είναι και κλειστά εδώ Αττική) και δεν ξέρω αν θα έκανε και τελικά δουλειά το νήμα (πρώτον γιατί θα πάχαινε κι άλλο το σπείρωμα το αρσενικό της βρύσης και ίσως δεν ξεκινούσε καθόλου καμία στροφή, δεύτερον γιατί κατάλβα οτι το πρόβλημα είναι κυρίως οτι επειδή δεν τερματίζει το σπείρωμα, δεν τερματίζει το στόμιο στην τσιμούχα του διανομέα).

Πατέντα: Βρήκα απο το φιλτράκι της βρύσης μια μικρή πιο κοντή τσιμούχα, την έβαλα πάνω στην άλλη του διανομέα, ξεκίνησα με το χέρι έκανα 1-1.5 στροφή το σπείρωμα και μετά το έσφιξα το ζόρισα κι άλλο με πένσα.
Τώρα στεγανοποιήθηκε αρκετά καλά, δεν βγάζει σταγόνα ούτε στην τέρμα πίεση του φίλτρου. Ελπίζω να μείνει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. 

Για φίλτρο νερόυ στην Κέρκυρα μου πρότειναν αυτο Aquaphor μου φαίνεται μια ακριβή λύση, κάτι σε άνω πάγκου με 2ο φίλτρο άνθρακα έναν με 10 20micron και ο δεύτερος με μικρότερη micron στα  80ε 100ε γενικά πίστευα ότι θα μου πάει η όλη τιμή, απλά το νερό της Κέρκυρας μου είπαν ότι είναι με άλατα σκουριές χώμα και όλα αυτά. Το άνω πάγκου με είπαν δεν με καλύπτει για Κέρκυρα αλλά θέλεις αντιστροφής οσμοσης.

Κάποια πρόταση κάποιος η καμία πληροφορία ευπρόσδεκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mix82g είπε

Ναι είναι πανάκριβο. Είναι το τοπ φίλτρο της multipure. Πιστεύω ότι είναι τόσο ακριβό γιατί κάτι έχει wifi και κάτι τέτοιες χαζομαρουλες και γι'αυτό πιστεύω εκτοξεύεται η τιμή του στα ύψη. Πάντως μειώνει ουσίες που άλλο φίλτρο ανθρακα δεν τις μειωνει. Είναι το μοναδικό που έχει πιστοποιηση για ιους κτλ

 

Σκέφτηκα τελικά εγώ να πάω σε φίλτρο της doulton ή primato. Η doulton έχει το ultracarb si που μειώνει λίγο και άλατα και να βάλω ένα διπλό φίλτρο με ρητίνη νιτρικών και ένα καλό κεραμικό πχ ultracab si που μειώνει και τα άλατα λίγο. Το ίδιο υπάρχει και στην primato με ρητίνη νιτρικών και το cerametix. Στο 6μηνο θα επαναλάβω ανάλυση νερου να δω αν μειώνει ακόμα νιτρικά και αν πέφτει και η αγωγιμότητα. Ίσως κάνω μια μέτρηση όταν βάλω τα φίλτρα και ένα στο 6μηνο. Αν δω ότι με ικανοποιει το αποτέλεσμα θα τα κρατήσω ως έχει. Η αγωγιμότητα από 450-500 που είναι αν την ρίχνει στο 250-300 θα είμαι ευχαριστημένος. Δεν χρειάζεται εντελώς να την μειώνει. Τα νιτρικά αν τα ρίχνει κάτω από 10 και πάνω στο 6μηνο που αλλάζεις την ρητίνη συνεχίσει να είναι κάτω από 10 το όριο δλδ που δίνει η Αμερική πάλι ευχαριστημένος θα είμαι και θα συνεχίσω με τα συγκεκριμένα φίλτρα 

Συγνώμη κιόλας επειδή δεν διάβασα την όλη συζήτηση ποιός σου είπε ότι με αυτά τα φίλτρα που αναφέρεις θα μειωθεί η αγωγιμότητα? Ενημερωτικά η αγωγιμότητα μειώνετε μόνο με ώσμωση, μην λέτε ανακρίβειες αν δεν γνωρίζετε και μπερδεύεται τον κόσμο.

36 λεπτά πριν, sofiathereal είπε

Καλησπέρα στην παρέα. 

Για φίλτρο νερόυ στην Κέρκυρα μου πρότειναν αυτο Aquaphor μου φαίνεται μια ακριβή λύση, κάτι σε άνω πάγκου με 2ο φίλτρο άνθρακα έναν με 10 20micron και ο δεύτερος με μικρότερη micron στα  80ε 100ε γενικά πίστευα ότι θα μου πάει η όλη τιμή, απλά το νερό της Κέρκυρας μου είπαν ότι είναι με άλατα σκουριές χώμα και όλα αυτά. Το άνω πάγκου με είπαν δεν με καλύπτει για Κέρκυρα αλλά θέλεις αντιστροφής οσμοσης.

Κάποια πρόταση κάποιος η καμία πληροφορία ευπρόσδεκτη. 

Κέρκυρα και γενικά τα νησιά έχουν δύσκολα νερά η ώσμωση σε πολλές περιπτώσεις είναι μονόδρομος. Τώρα αν η αγωγιμότητα είναι σε φυσιολογικά πλαίσια και αν το νερό δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα π.χ. νιτρικά μπορείς να πάς σε ένα φίλτρο άνω ή κάτω πάγκου της doulton με το ultracarb si η με το M12 si

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...