Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, alexan_e είπε

Καλησπέρα, έχει δοκιμάσει κάποιος αυτές τις θήκες φίλτρων απο water filters; Τις έχουν διαθέσιμες σε μόνες, δίπλες και σε διάφορα πακέτα με φίλτρα. Δεν γράφουν τίποτα στην περιγραφή για οποιαδήποτε πιστοποίηση.

https://www.qwaterfilters.com/product/φιλτρο-ανω-παγκου-διπλο-μαζι-με-μεταλλ/
image.png.aa0f81ad0e88c404d55d8d923163427b.png
 

Με 28ευρώ για διπλή φιλτροθήκη νομίζω ψάχνεις πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

28 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Το θέμα είναι αν ταιριάζουν σε αυτές όλοι οι τύποι ανταλλακτικών από τις εταιρείες. 

Λογικά ναι γιατί τις πουλάνε και σαν πακέτο με διάφορα φίλτρα 10" όπως πχ Matrikx Pb1. Εχω μια μονή βάση Pentek αλλά επειδή  προσανατολίζομαι να παω σε λύση με δυο φίλτρα και δεν εχω εμπειρία απο άλλη βάση εχω την απορία πόσο χειρότερη  μπορεί να είναι μια φθηνή και αν είναι τελικά λειτουργική.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexan_e είπε

 

Λογικά ναι γιατί τις πουλάνε και σαν πακέτο με διάφορα φίλτρα 10" όπως πχ Matrikx Pb1. Εχω μια μονή βάση Pentek αλλά επειδή  προσανατολίζομαι να παω σε λύση με δυο φίλτρα και δεν εχω εμπειρία απο άλλη βάση εχω την απορία πόσο χειρότερη  μπορεί να είναι μια φθηνή και αν είναι τελικά λειτουργική.  

Πίστεψέ με δεν φαντάζεσαι πόσο κακή είναι μια φθηνή μη επώνυμη φιλτροθήκη. Οι Αμερικάνικες είναι οι καλύτερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 

Μένω Αθήνα Ηλιούπολη. Έχω φίλτρο syr στην κεντρική παροχή και σκέφτομαι να βάλω φίλτρο κάτω πάγκου στην κουζίνα κυρίως για το χλώριο (πχ για τα φρούτα τα λαχανικά )

Τι γνώμη έχετε για το Pentair φίλτρο νερού κάτω πάγκου 4c everpure

Σαν ανταλλακτικό έχει 40€/χρόνο και είναι για 11.000 λίτρα. 

Τα φίλτρα Olympus αξίζουν με σχέση με τo Pentair;

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Απλώς το ανταλλακτικό θέλω να το αλλάζω μία φορά τον χρόνο και να μην είναι μόνο για 2.000 με 4.000 λίτρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Αλέξυ είπε

Καλό είναι, ανάλογα και με τη δουλειά που το θες βέβαια.

Απλά να έχεις υπόψιν σου ότι όσο μικρότεροι σε micron είναι οι πόροι, τόσο πιο μικρή είναι η ροή του νερού. 0,01 ειναι λιγάκι υπερβολή θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς τα παρακάτω φίλτρα; Μας το έβαζε γνωστός στο πατρικό τα τελευταία 3 χρόνια (κάθε χρόνο καινούρια) και ψάχνοντας το βρήκα σε χαμηλότερη τιμή από αυτή που μας το τοποθετούσε ο "ειδικός" οπότε σκεφτόμουν να παραγγείλω και να τα αλλάξω μόνος μου.

https://www.e-purifier.co.uk/ro-cartridges/103-replacement-filters-reverse-osmosis-type-cs.html#/post_filter_type-post_filter_type_cs

Μιλάμε για απλό φίλτρο κάτω πάγκου με βρυσάκι να σημειώσω. Εάν έχει δοκιμάσει κανείς τα συγκεκριμένα φίλτρα θα εκτιμούσα μια γνώμη μιας και σκεφτόμουν μήπως δοκίμαζα και τίποτα καινούριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι και εγώ στη διαδικασία αγοράς φίλτρου κάτω πάγκου. Πρίν αναφερθώ στις υπό σκέψη επιλογές μου να αναφέρω ότι στην είσοδο του νερού στο σπίτι έχει τοποθετηθεί φίλτρο για κατακράτηση σωματιδίων (σκουριά, λάσπη, κτλ). Στην αρχικές μου επιλογές ήταν η αγορά ενός εκ των δύο, αυτό https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-pentair-pentek-everpure-pbs-400-05mm-me-kefali-ql3b/ ή αυτό https://www.qwaterfilters.com/product/doulton-hip-filtro-nerou-kato-pagkou-carbonblock-1-micron/ όσο διάβαζα όμως εδώ μέσα διαπίστωσα ότι ποιο ορθολογική επιλογή ήταν να τοποθετηθεί κάνιστρο 10’’ για το λόγο κυρίως των περιορισμένων επιλογών (με συνέπεια δέσμευσης σε συγκεκριμένα φίλτρα και εταιρείες αντίστοιχα) των ανταλλακτικών που προσφέρουν τα δύο προαναφερθέντα και αντίστοιχα των δεκάδων επιλογών που προσφέρει η τοποθέτηση του κάνιστρου. Όσο αφορά τα φίλτρα που μου έχουν κινήσει το ενδιαφέρον για το κάνιστρο είναι τα https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/aquametix-cfamb-975-el.html , https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/cerametix-obe-sp-w9522651-el.html , (χωρίς να είμαι σίγουρος ακριβώς την διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δύο) , https://shop.waterfresh.gr/product/ανταλλακτικό-φίλτρο-συμπαγούς-ενεργ/ και αυτού https://www.qwaterfilters.com/product/doulton-ultra-carb-imperial-obe/ . Να αναφέρω ότι μένω Σαλαμίνα που σημαίνει ότι το νερό είναι ότι υπάρχει στο Νομό Αττικής. Θα ήθελα λοιπόν τις απόψεις σας για τις σκέψεις μου κυρίως αν είναι σωστό αυτό που λέω για το κάνιστρο και των 2 αρχικώς και τις γνώμες στις επιλογές μου για τα φίλτρα που έχω διαλέξει για το κάνιστρο. Όσο αφορά το κόστος μπορώ να διαθέσω τα ποσά των επιλογών μου αλλά όχι μεγαλύτερο. Περιμένω τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sup3rvisorgr είπε

Καλησπέρα! 

Μένω Αθήνα Ηλιούπολη. Έχω φίλτρο syr στην κεντρική παροχή και σκέφτομαι να βάλω φίλτρο κάτω πάγκου στην κουζίνα κυρίως για το χλώριο (πχ για τα φρούτα τα λαχανικά )

Τι γνώμη έχετε για το Pentair φίλτρο νερού κάτω πάγκου 4c everpure

Σαν ανταλλακτικό έχει 40€/χρόνο και είναι για 11.000 λίτρα. 

Τα φίλτρα Olympus αξίζουν με σχέση με τo Pentair;

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Απλώς το ανταλλακτικό θέλω να το αλλάζω μία φορά τον χρόνο και να μην είναι μόνο για 2.000 με 4.000 λίτρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Olympus έχω εγώ. Παλαιότερα το άλλαζες στα 4000 λίτρα τώρα το ανέβασαν στα 5000 και κάτι. Δεν έχω να πω κάτι αρνητικό πέραν από το γεγονός ότι σου λένε πως είναι πιστοποιημενο από NSF αλλά η πιστοποίηση αυτή αφορά το εργοστάσιο το οποίο παράγει τον ενεργό άνθρακα στο Μπαγκλαντές και όχι το ίδιο το φίλτρο της εταιρείας, κατά τα άλλα δεν εντοπίζω κάτι αρνητικό. Όμως η Pentair είναι μια διεθνής εταιρεία και σίγουρα στην σύγκριση των 2 αν δεν είχα Olympus τώρα θα επέλεγα Pentair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Olympus έχω εγώ. Παλαιότερα το άλλαζες στα 4000 λίτρα τώρα το ανέβασαν στα 5000 και κάτι. Δεν έχω να πω κάτι αρνητικό πέραν από το γεγονός ότι σου λένε πως είναι πιστοποιημενο από NSF αλλά η πιστοποίηση αυτή αφορά το εργοστάσιο το οποίο παράγει τον ενεργό άνθρακα στο Μπαγκλαντές και όχι το ίδιο το φίλτρο της εταιρείας, κατά τα άλλα δεν εντοπίζω κάτι αρνητικό. Όμως η Pentair είναι μια διεθνής εταιρεία και σίγουρα στην σύγκριση των 2 αν δεν είχα Olympus τώρα θα επέλεγα Pentair.

Σε ευχαριστώ! Εκεί καταλήγω και εγώ προς την Pentair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Κατοικώ μόνιμα στην Άνω Γλυφάδα. Δεν έχω καθόλου εμπειρία από φίλτρα νερού ( τι κάνει το κάθε φίλτρο και ποιες είναι οι καλύτερες εταιρείες ). Προσπάθησα να ενημερωθώ από αυτό το thread, αλλά νομίζω ότι μπερδεύτηκα περισσότερο. Οπότε έχω μερικές ερωτήσεις αν κάποιος/α έχει τη καλή διάθεση να με βοηθήσει. Ενδιαφέρομαι λοιπόν για φίλτρο κάτω πάγκου.

1. Ενδιαφέρομαι και για αλλαγή μπαταρίας, καθώς η παλιά τα έχει φτύσει. Βρήκα λοιπόν τη συγκεκριμένη Μπαταρία . Η συγκεκριμένη μπορεί με κάποια πατέντα να γίνει τρίοδη ή θα πρέπει να γίνει τρύπα στο νεροχύτη για να μπει βρυσάκι από το φίλτρο ?

2. Καλύτερα να πάω σε έτοιμο σετ εταιρίας ή να φτιάξω ένα φίλτρο μόνος μου ?

3. Είναι κάποιος/α κάτοικος Άνω Γλυφάδας, ώστε να γνωρίζει τα χαρακτηριστικά του νερού και να με βοηθήσει παραπάνω ?

Τέλος 4. Ποια κατά τη γνώμη σας θεωρείται καλύτερη εταιρεία με προμηθευτή στην Ελλάδα. 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας όσοι το διαβάσατε και ακόμα περισσότερο όσοι βοηθήσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, savvaskiratzis είπε

Καλημέρα σας,

Κατοικώ μόνιμα στην Άνω Γλυφάδα. Δεν έχω καθόλου εμπειρία από φίλτρα νερού ( τι κάνει το κάθε φίλτρο και ποιες είναι οι καλύτερες εταιρείες ). Προσπάθησα να ενημερωθώ από αυτό το thread, αλλά νομίζω ότι μπερδεύτηκα περισσότερο. Οπότε έχω μερικές ερωτήσεις αν κάποιος/α έχει τη καλή διάθεση να με βοηθήσει. Ενδιαφέρομαι λοιπόν για φίλτρο κάτω πάγκου.

1. Ενδιαφέρομαι και για αλλαγή μπαταρίας, καθώς η παλιά τα έχει φτύσει. Βρήκα λοιπόν τη συγκεκριμένη Μπαταρία . Η συγκεκριμένη μπορεί με κάποια πατέντα να γίνει τρίοδη ή θα πρέπει να γίνει τρύπα στο νεροχύτη για να μπει βρυσάκι από το φίλτρο ?

2. Καλύτερα να πάω σε έτοιμο σετ εταιρίας ή να φτιάξω ένα φίλτρο μόνος μου ?

3. Είναι κάποιος/α κάτοικος Άνω Γλυφάδας, ώστε να γνωρίζει τα χαρακτηριστικά του νερού και να με βοηθήσει παραπάνω ?

Τέλος 4. Ποια κατά τη γνώμη σας θεωρείται καλύτερη εταιρεία με προμηθευτή στην Ελλάδα. 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας όσοι το διαβάσατε και ακόμα περισσότερο όσοι βοηθήσετε.

Για μένα το καλύτερο φίλτρο κάτω πάγκου

https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-pentair-pentek-everpure-pbs-400-05mm-me-kefali-ql3b/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, zernex201 είπε

Καλό είναι, ανάλογα και με τη δουλειά που το θες βέβαια.

Απλά να έχεις υπόψιν σου ότι όσο μικρότεροι σε micron είναι οι πόροι, τόσο πιο μικρή είναι η ροή του νερού. 0,01 ειναι λιγάκι υπερβολή θεωρώ.

Ευχαριστώ πολυ . Βασικά ειχα το doulton imperial ,σλλα φέτος θελω να δοκιμάσω καποιο αλλο, ισάξιο η ακομα καλύτερο στη ιδια η κοντινη τιμή... Μήπως έχεις καποιο αλλο να προτείνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλέξυ είπε

Ευχαριστώ πολυ . Βασικά ειχα το doulton imperial ,σλλα φέτος θελω να δοκιμάσω καποιο αλλο, ισάξιο η ακομα καλύτερο στη ιδια η κοντινη τιμή... Μήπως έχεις καποιο αλλο να προτείνεις?

Ψάχνεις μόνο το φίλτρο (ανταλλακτικό) ή και την συσκευή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...