Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο πατρικο μου εχουμε ενεργειακο το οποιο έχει μποιλερ και το συνδεασαμε με τα καλοριφερ. Επισης του εχουμε ριξει μονοση απο προπερσι (μονοκατοικια). Στα μεγαλα κρυα ( Γιαννιτσα) ειμαστε με τα κοντομανικα. Για ολο το χειμωνα περσι καψαμε 6 τονους ξυλα. Εχουμε και ενα 24αρι ινβερτερ αλλα ουτε που χρειαστηκε να λειτουργισει.

 

Παρόμοια περίπτωση τα πεθερικά μου στη γειτονική Αριδαία. Επειδή έχουν μεγάλο σπίτι (200+ τ.μ.) μέχρι πέρσι αναγκάζονταν να κλείνουν σώματα για να μην καίνε πολύ και δεν μπορούσαν ποτέ να το ζεστάνουν ολόκληρο. Φέτος αναβάθμισαν το τζάκι τους σε ενεργειακό, το συνέδεσαν με το καλοριφέρ και πλέον για πρώτη φορά έχουν άφθονη ζέστη σε όλα τα δωμάτια (και μάλιστα σε σπίτι 20ετίας, χωρίς καθόλου μόνωση σε παράθυρα και πόρτες).

 

Απ' όσο γνωρίζω το όλο κόστος πήγε γύρω στα 2 χιλιάρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απ' όσο γνωρίζω το όλο κόστος πήγε γύρω στα 2 χιλιάρικα.

 

Ναι καπου εκει. 1500 το τζακι (απο Βουλγαρια) και 700 ο θερμοϋδραυλικος αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κατι που θα ηθελα τη γνωμη σας ειναι αν νομιζετε οτι η φορολογια στο πετρελαιο θερμανσης πιστευετε οτι θα επανελθει στα περυσινα επιπεδα και για ποσο νομιζετε οτι επαρκουν τα αποθεματα σε καυσοξυλα γιατι η λογικη λεει οτι τα καυσοξυλα δεν θα ειναι αεναη καυσιμη υλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας ροτισω κατι και γω παρακαλω?? αυτες τισ μερες εχω διαβασει σελιδες ατελιοτες σε φορουμ να βρω καποιες πλιροφοριες για τις κσηλοσομπες και δε μπορω να βρω τιποτα ολοι οσοι εχουν μιλουν για τα θετικα μιας τετοιας σομπας τι γινετε ομος με τι γιετονια ?τι βρομα εχει ? ο γειτονας μου στο διπλα κτιριο εβαλε και με γεμισε σταχτι και ειναι 15 μετρα πιο κατο απο μενα!!! ξερει καποιος να με πει σας παρακαλω αν οι ακριβος απο κατω (κατο οροφος) βαλει σομπα εγω τι επιπτοσεισ θα εχω απο αποψει βρομας????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παρήγγειλα τον Nobo 2kw που έλεγα. Τα περισσότερα μαγαζιά έχουν έλλειψη, η αντιπροσωπεία έχω ακούσει ότι κάνει τουλάχιστον 2 βδομάδες και από τα αθηναϊκά μαγαζιά το apothema είχε διαθεσιμότητα από 7/12 (edit: βλέπω τώρα ότι πήγε για τις 20!).

 

Οπότε προτίμησα το... ακριτικό shopon, που υποτίθεται τον έχει ετοιμοπαράδοτο, και θα ενημερώσω για τα νεότερα :P Μαζί με τα ροδάκια και τα μεταφορικά πήγε στα 236 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έστειλαν ήδη (μάλιστα πήραν και τηλέφωνο για να ενημερώσουν χθες το βράδυ στις 8 η ώρα). Τώρα περιμένω πότε θα τον φέρει η ACS και λογικά αύριο θα τον έχω :)

 

ps: ωραίο το site σου, έχει πολύ πράγμα και έγινε like στο FB ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε. Είναι τόσο μεγάλο όσο το φοβόμουν (1,32μ γαρ) αλλά φαίνεται να κάνει δουλειά. Τώρα περιμένω τα κρύα για να το δοκιμάσω και σε πραγματικές συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχουμε πληροφορια για αυτο το μηχανημα? http://www.skroutz.g...l-LX-2811.html. Η να προτιμησω εναν θερμοπομπο http://www.bestprice.../tesy-cn-201Το θελω για 3 με 4 ωρες την ημερα στην κρεβατοκαμαρα ειναι γυρω στα 15τμ.Με ενδιαφερει και η καταναλωσει να ξερω τις διαφορες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας ροτισω κατι και γω παρακαλω?? αυτες τισ μερες εχω διαβασει σελιδες ατελιοτες σε φορουμ να βρω καποιες πλιροφοριες για τις κσηλοσομπες και δε μπορω να βρω τιποτα ολοι οσοι εχουν μιλουν για τα θετικα μιας τετοιας σομπας τι γινετε ομος με τι γιετονια ?τι βρομα εχει ? ο γειτονας μου στο διπλα κτιριο εβαλε και με γεμισε σταχτι και ειναι 15 μετρα πιο κατο απο μενα!!! ξερει καποιος να με πει σας παρακαλω αν οι ακριβος απο κατω (κατο οροφος) βαλει σομπα εγω τι επιπτοσεισ θα εχω απο αποψει βρομας????

 

Οι καμιναδες πρεπει να ειναι στη ταρατσα του κτιριου και το καθε τζακι να εχει ανεξαρτητη καμιναδα. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να εχει καποιος καμιναδα στο μπαλκονι, πρεπει να την τραβηξει ψηλα. Τωρα ολη αυτη η βρωμα απο τις σομπες-τζακια παει στη ατμοσφαιρα εκτος απο μερες και ωρες με υγρασια και χαμηλη θερμοκρασια οπου παει ποιο χαμηλα απο την καμιναδα και βρωμιζει ολη η πολη. Εξου και η μυρωδια τις κρυες και υγρες νυχτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχουμε πληροφορια για αυτο το μηχανημα? http://www.skroutz.g...l-LX-2811.html. Η να προτιμησω εναν θερμοπομπο http://www.bestprice..../tesy-cn-201Το θελω για 3 με 4 ωρες την ημερα στην κρεβατοκαμαρα ειναι γυρω στα 15τμ.Με ενδιαφερει και η καταναλωσει να ξερω τις διαφορες τους.

 

O θερμοπομπός αργεί λίγο να ζεστάνει το χώρο. Αν είναι παγωμένος, θα κάνει 1 ώρα να τον ζεστάνει, οπότε δεν αξίζει για τις 3 ώρες που θες να το χρησιμοποιείς.

 

Υπάρχουν κάτι ηλεκτρικά καλοριφέρ με λάμπες, πήρα ένα στα 60 ευρώ και μιλάμε έβγαζε ΠΟΛΥ ζέστη, σε 10 λεπτά θα κάνει το χώρο φούρνο. έπειτα σβήνεις τις 2 από τις 3 λάμπες και διατηρεί τη θερμότητα οπότε κάνεις και οικονομία. Δεν ξέρω αν αξίζει για μακρόχρονη χρήση, άλλωστε γι αυτή την περίπτωση έχω αγοράσει 2 θερμοπομπούς, αλλά για γρήγορη ζέστα του βγάζω το καπέλο.

 

Αρκεί να μη χαλάσει μετά από 1 μήνα χρήσης...

 

Έντιτ: Τώρα κατάφερα να ανοίξω το 1ο λινκ, βλέπω ότι κάτι αντίστοιχο έχεις σταμπάρει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη να προτιμησω αυτο http://www.skroutz.g...yphrase=lx 2811 απο οτι εναν θερμοπομπο και απο θεμα καταναλωσης ρευματος μηπως ξερει καποιος να μας πει.Ξερω οτι ενας θερμοπομπος στα 1500w καταναλωνη γυρω 1.5 στις 10 ωρες ισχυει κατι τετοιο η ειναι ψεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H sanihellas (που φέρνει τους Nobo και τους Atlantic) ισχυρίζεται ότι στο 1,5kw η κατανάλωση είναι περίπου 1 ευρώ ανά 10 ώρες για δωμάτιο 12 τ.μ.. Νομίζω το 1,5 ευρώ είναι για τα 2000w. Επειδή όμως η θεωρία από την πράξη πάντα έχει διαφορά και τα δωμάτιά μας μπορεί να είναι μεγαλύτερα, πιστεύω ότι οι μέσες καταναλώσεις θα είναι λίγο ακριβότερες, μάλλον γύρω στα 2,5-3 ευρώ/10 ώρες για τα 2kw.

 

Αφήστε που όταν μπει για τα καλά ο χειμώνας βλέπω να τα έχουμε αναμμένα... όλη μέρα (όχι μόνο 10 ώρες). Μέχρι στιγμής πάντως καλά πάει ο Nobo, ζέστη χωρίς φασαρία :P (είχα βαρεθεί να ακούω το φύσημα του Inverter).

 

ps: πολύ ωραία και διαφωτιστική συζήτηση πάνω στο θέμα γίνεται κι εδώ: http://www.myphone.g...ad.php?t=186467 (μάλιστα βλέπω πως ο thanosf δίνει ρέστα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι αν είναι σωστή μια ιδιοκατασκευή στο τζάκι μου:

 

Είμαι στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας και το τζάκι μου έχει γυψοσανίδα όπου μέσα περνάνε άλλοι 3 σωλήνες των τζακιών των υπολοίπων ορόφων. Φυσικά η θερμοκρασία που βγάζουν χάνεται ανεκμετάλλευτη.

Αν ανοίξω τρύπα και β'αλω μια σκάρα πχ στους 15 πόντους από το έδαφος και άλλη μία ψηλά κοντά στο ταβάνι, θα δημιουργηθεί ροή που θα δίνει ζεστό αέρα πάνω;

 

Κάτι δηλαδή όπως οι θερμοπομποί που τραβάνε κρύο αέρα από χαμηλά και δίνουν ζεστό ψηλά...

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...