Προς το περιεχόμενο

Bluetooth με Blueman 0.1. Δε βρίσκει συσκευές.


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβαλα το Blueman για μετακίνηση αρχείων μέσω bluetooth, μεταξύ του pc και του κινητού μου τηλεφώνου. Φαίνεται να αναγνωρίζει μια χαρά τη συσκευή (USB bluetooth) αλλά όταν βάζω κοντά το κινητό μου, ή και άλλα κινητά, με ενεργοποιημένο το bluetooth, αδυνατεί να τα εντοπίσει.

 

Έχω δοκιμάσει διάφορα τέτοιου τύπου προγραμματάκια, όμως δεν έχω καταφέρει ποτέ να εντοπίσω κινητά από το pc. Επίσης, ενώ τα κινητά εντοπίζουνε το pc, όταν πάνε να μου στείλουν κάποιο αρχείο, εμφανίζεται στην οθόνη του κινητού ένας διάλογος που ζητάει passwd. Που έχει οριστεί αυτό το passwd?

 

Ακόμα και όταν είχα καταφέρει να συγχρονίσω το κινητό μου με το Kmobiletools μέσω USB, μέσω bluetoth δεν κατάφερα να το κάνω ποτέ.

 

Τι θα πρέπει να κοιτάξω για να λύσω το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα passwords που σου ζητα δεν ειναι τιποτα...Θα βαλεις π.χ τεσσερα μηδενικα (ή ο,τι θες εσυ)κωδικο στον υπολογιστη και τον ιδιο κωδικο στο κινητο ετσι ωστε να αναγνωριστει η μια συσκευη απο την αλλη...Για δοκιμασε αυτο με τους κωδικους...Πιστευω θα λυθει το προβλημα!!!!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού θα του ορίσω τον κωδικό? Κάποια εντολή, κάποιο conf αρχείο πχ... κάτι?

 

Επίσης, αν αυτό λύσει το πρόβλημα της έναρξης συγχρονισμού από το κινητό προς το pc, δε λύνει φαντάζομαι το πρόβλημα ότι το pc όταν αναζητά συσκευές δεν βρίσκει καμία ενώ υπάρχουν δυο-τρεις.

 

Αλλά θα το δοκιμάσω αυτό που λες μπας και λύσει γενικά το πρόβλημαά μου. Αρκεί να μου πεις εσύ, ή όποιος άλλος ξέρει, πως ή που ορίζω το passwd του bluetooth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βαλεις οποιον κωδικο θες εσυ...Δηλαδη στον υπολογιστη,καποια στιγμη,αφου βαλεις το bluetooth,θ'ανοιξει αυτο το κειμενο διαλογου και θα σου ζητησει να ορισεις εσυ password,δεν υπαρχει προεπιλεγμενο...Παραλληλα το ιδιο password θα ορισεις και στο κινητο σε αντιστοιχο παραθυρο διαλογου...

 

Βεβαια να πω οτι αυτο το εχω κανει σε Windows αλλα το ιδιο πρεπει να ισχυει και σε Linux....Αν καποιος γνωριζει περισσοτερα,ας μας πει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε, αλλά σου λέω, ότι στο pc δε μου ζητάει κανένα κωδικό. Στο κινητό ζητάει, όταν αυτό προσπαθή να στείλει κάτι στο pc. Δηλαδή, το κινητό συμπεριφέρεται, σαν να έχω ήδη ορίσει κάποιο passwd για το pc. Αυτό δεν καταλαβαίνω.

 

Γιατί στο pc δεν ρωτήθηκα ποτέ να ορίσω pass για το bluetooth!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μαλιστα...Περιεργο παντως που δεν σε ρωτησε και στο pc..Συνηθως γινεται ταυτοχρονως...Εκτος αν απεγκαταστησεις τελειως το προγραμμα του bluetooth και το βαλεις εξ'αρχης μηπως εγινε καποιο λαθος κατα την 1η εγκατασταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίζεται στο αρχείο hcid.conf.

 

># HCId options
options {
       autoinit yes;

       # Security Manager mode
       #   none - Security manager disabled
       #   auto - Use local PIN for incoming connections
       #   user - Always ask user for a PIN
       #
       security auto;

       # Pairing mode
       #   none  - Pairing disabled
       #   multi - Allow pairing with already paired devices
       #   once  - Pair once and deny successive attempts
       pairing multi;

[b]        passkey "12345";[/b]
}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες εκδόσεις του bluez αγνοούσαν το passkey στο hcid.conf. Αν έχει πάλι πρόβλημα πριν συνδεθείς δώσε την εντολή passkey-agent --default xxxx σαν super user. Το xxxx είναι ο κωδικός που θέλεις να έχεις. Βάλε ότι θέλεις. Στην συνέχεια χωρίς να κλείσεις την κονσόλα κάνε την σύνδεση και σαν κωδικό δώσε αυτό που διάλεξες στην παραπάνω εντολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ firewalker ευχαριστώ για τη συμβουλή. Δε χρειάστηκε να το δοκιμάσω, μιας και τα κατάφερα με την υπόδειξη του nske

 

@ nske απλά από default είχε δίεση μπροστά στο passkey "ΧΧΧΧ"; οπότε αφαιρώντας την τα κατάφερα να συγχρονιστώ. Ευχαριστώ.

 

Για όσους αναζητήσουν λύση στο μέλλον, να πω ότι το αρχείο που χρειάζεται τροποποίσηση είναι το /etc/bluetooth/hcid.conf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...