Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση noob για nvidia 100.14.11 και πρόβλημα με ανάλυση και tv-out


frenzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μόλις έφτιαξα ένα φτηνό htpc στο οποίο εγκατέστησα το mythdora 4.0. Για μονιτορ χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο την τηλεόρασή μου μέσω s-video out η οποία υποστηρίζει (μόνο) τέτοια σύνδεση. Η κάρτα γραφικών είναι μια 8400gs twintech. Εγκατέστησα από τo site της Nvidia τους 100.14.11 και όλα καλά εκτός από μια λεπτομέρεια: Το desktop "βγαίνει" κατά ~50 pixels εκτός οθόνης οριζοντίως και καθέτως! Δοκίμασα να αλλάξω αναλύσεις (1024χ768, 800χ600, 720χ576, 640χ480) αλλά τίποτε. Επίσης δοκίμασα να βάλω διάφορες τιμές στο "TVOverScan Option" του Xorg.conf, επίσης χωρίς αποτέλεσμα (κάπου διάβασα πως δεν δουλεύει με τα νέα kernels ή drivers-δεν θυμάμαι).Πριν εγκαταστήσω τους οδηγούς της κάρτας έτρεχε με τους vesa οδηγούς και δεν είχε αυτό το πρόβλημα. Ένα option panning που έχει στο Nvidia X Settings--X Display--advanced έχει σχέση και ποιά;

Βοήθεια παιδιά γιατί είναι τρέλα η ιστορία :evil: και δεν ξέρω από linux πολλά πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ: http://thunderkeys.net/weblog/mythtv

 

...ένας τύπος περιγράφει ρυθμίσεις που έκανε στο MythTV για να ρυθμίσει το overscan. Μήπως μπορείς να κάνεις κι εσύ κάποιες αντίστοιχες... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ: http://thunderkeys.net/weblog/mythtv

 

...ένας τύπος περιγράφει ρυθμίσεις που έκανε στο MythTV για να ρυθμίσει το overscan. Μήπως μπορείς να κάνεις κι εσύ κάποιες αντίστοιχες... ;

 

Ίσως να μπορώ αλλά απ'ότι βλέπω αυτός εχει hdtv ενώ εγώ όχι και αν κάποια ρύθμιση δεν υποστηρίζεται από την tv μου κινδυνεύω να την καταστρέψω:cry: Αυτό θα με ξενέρωνε τελείως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις ρυθμίσεις από το nvidia settings που υπάρχει στο menu δοκίμασες να κάνεις κάποια αλλαγή.Αν θέλεις να είναι μόνιμες οι αλλαγές άνοιξε το με δικαιώματα root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις ρυθμίσεις από το nvidia settings που υπάρχει στο menu δοκίμασες να κάνεις κάποια αλλαγή.Αν θέλεις να είναι μόνιμες οι αλλαγές άνοιξε το με δικαιώματα root.

 

Ναι όλα αυτά που έκανα τα έκανα και στο nvidia settings και πάντα ως root. Τώρα κοιτάζω μήπως το "UseEdidDpi" δεν ανγνωρίζει σωτά την tv και ψάχνω τι dpi να δώσω - και πως να τα δώσω μέσα από το Xorg.conf. Τι μπλέξιμο που είναι το Linux. ΓΟΥΣΤΑΡΩΩΩΩ! :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...