Προς το περιεχόμενο

Ubuntu σε Toshiba Laptop


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία ακόμα στα λινουξ γιατι έχω την εντυπωση (βασικά it's a fact) ότι παραιτηθηκα πολυ ευκολα.

 

 

Όποιος θέλει και μπορεί, ας βοηθήσει στα προβλήματα που μου εμφανίστηκαν την πρώτη φορά και με οδήγησαν στα win παλι.

 

Θα προσθέσω και τα υπόλοιπα σε λίγο, μόλις τελειώσω την εγκατάσταση.

 

 

1. Στην αρχή, όταν κάνει boot βγάζει ένα μήνυμα bios bug. Υπάρχει περίπτωση να κάνω κάποια ζημιά στο bios ή κάτι σχετικό χρησιμοποιώντας την ubuntu?

 

2. Η ανάλυση μου υποστηρίζεται κανονικά, αυτό σημαίνει ότι δε χρειάζομαι drivers για την κάρτα γραφικών; είναι Intel GMA900. Το tv out θα παίζει σε λινουξ;

 

3. H κάρτα ήχου δεν φαίνεται να έπαιζε καθόλου. Που μπορώ να βρω ποια κάρτα ηχου εχω να δω τι μπορω να κανω.; Ξερω οτι ειναι μια της realtek, αυτό μονο.

 

4. Την πρωτη φορα μετα την εγκατασταση, στο boot εκει που φορτωνει η πορτοκαλι μπαρα, απλα σταμάτησε και δεν φορτωνε καθολου. Ξαναξεκινησα το συστημα και παλι τα ιδια. Τι κανω σε μια τετοια περιπτωση, αν ξαναεπαναληφθει;

 

 

Σας ευχαριστω πολύ για όποιες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, υπάρχει τρόπος τις δυο μπάρες που έχει στο desktop να την κάνω μια μπαρα; Σε wide oθόνη χανω πολύτιμο χώρο ετσι :?

Απλώς κάνε δεξί κλικ στην μπάρα που δε θες και επίλεξε το "Delete this panel". Λογικά, τουλάχιστον, δεν το τόλμησα μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.μήπως κάνεις κάποιο λάθος?Τι bios bug είναι αυτό?Πάντως δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνεις κάποια ζημειά στο συστημά σου.

2.Οι intel κάρτες έχουν open source driver που υποστιρίζουν και 3d desktop beryl και compiz fusion δλδ.Κανε την εγκατάσταση και μετά χρησιμοποίησε το tool που υπάρχει για εγκατάσταση των driver.

3.Yπάρχουν κάποιες εντολές για να δούμε αν έχει δει την κάρτα ήχου σου.Πρέπει να μας πεις ακριβώς ποιά είναι.

4.Μπαίνεις σε recovery console και βλέπεις τι μηνημα λάθους θα σου βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον γραφει Bios Bug 81, και ενα ακομα αριθμο σε αγκυλες που δε προλαβαινω να σημειωσω. Παντως το εχουν και αλλοι, οποτε δε πρεπει να ανησυχω αφου σε ολους παιζει νορμαλ.

 

Μπαινω στις ρυθμισεις ηχου και τα εχει ολα autodetect και στο default mixer tracks εχει την HDA Intel (Alsa Mixer) και το Realtek alc861-vd. Εψαξα για οδηγο και βρηκα ενα στα γαλλικα, αν μπορει καποιος να βοηθησει.. Χωρις ηχο δε παλευεται! :?

 

 

Επίσης σε recovery mode πως θα μπω; Με το live cd? Ρωτώ μη χρειαστει καποια φορα και δεν ξερω τι να κανω. :P

 

 

 

Edit: Πρέπει να παραδεχτείτε ότι μου έπεσαν πολλά για αρχη :S Ακόμα και το calc απο το open office μου ελεγε οτι ηταν corrupt και να το ξαναεγκαταστησω. Να αφαιρεσω το openoffice ομως δε γινοταν, λολ κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σε recovery mode πως θα μπω; Με το live cd? Ρωτώ μη χρειαστει καποια φορα και δεν ξερω τι να κανω.

Μάλλον με το κλασσικό F8, για να σου βγάλει τη λίστα με τις επιλογές, μετά επιλέγεις το recovery mode.

 

Πρέπει να παραδεχτείτε ότι μου έπεσαν πολλά για αρχη :S

Θέλει υπομονή το Linux, αλλά αξίζει κατ' εμέ. Και, όπως κι εσύ, είμαι n00b στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=3216898

 

Yay το βρηκα, μου βγηκε ο πατος αλλα τα καταφερα και δουλευει! :))))))))))))))))))))))))))))))))

 

 

 

Τελευταιο ερωτημα, γιατι φαινεται πως ολα ειναι τελεια πλεον.

 

1.Απο τη στιγμη που ενεργοποιησα τα desktop effects δεν βλεπω το βιντεο που παιζω, θεμα driver να υποθεσω ή ασυμβατοτητα;

 

2.τελος, στον καδο εχω ενα φακελο που δε μπορω να σβησω γιατι cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder. Εδω τι κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.τελος, στον καδο εχω ενα φακελο που δε μπορω να σβησω γιατι cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder. Εδω τι κανω;

Ή μπαίνεις σα root και τον διαγράφεις, ή αλλάζεις τα permissions του φακέλου (και του parent του). Επειδή είσαι ακόμα στην αρχή, αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο, καλό θα ήταν να μην κάνεις κανένα απ' τα δυο για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Νεο, φανταζομαι οτι σε ζαλισα με τις πολλες ερωτησεις :? Ζητώ συγγνώμη για αυτό αλλα με τσιτώνει να βλεπω τον καδο γεματο :) Θελω να τα εχω ολα τακτοποιημενα. Σαν root πως θα μπω να κανω τη δουλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς για τις ερωτήσεις. Κι εγώ μαθαίνω ακόμη και καλό είναι να κάνω λίγη εξάσκηση έτσι.

 

Και, ναι, το terminal είναι ο Θεός του λειτουργικού, όταν το μάθεις. Παπάδες κάνεις με δαύτο.

 

>gatack@gatack-desktop:~$ echo "Χριστόδουλος"
Χριστόδουλος

 

Είδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Λοιπόν σήμερα βρήκα πως υπάρχει bios update για το λαπτοπ μου. Αν το βαλω λετε να χρειαστει να τα ξανακανω ολα απο την αρχη οσον αφορα τον ηχο;

 

 

 

 

*Και κατι ακομα, ψαχνω απο χτες συνεχως αλλα αυτη τη φορα μαλλον ειμαι σε dead end, πως στο καλο μπορω να κατεβασω drivers για την καρτα γραφικων..

μετά χρησιμοποίησε το tool που υπάρχει για εγκατάσταση των driver.

 

Ποιο ειναι αυτο; Το restricted driver manager? Δεν ειδα πουθενα επιλογη για search, εχει μονη listed την καρτα wifi atheros.

 

 

 

 

p.s. το bios bug ειναι το #81 [494350000] δεν βρηκα τπτ πληροφοριες σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...