Προς το περιεχόμενο

Arch linux και πρόβλημα στο boot


borror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα Παιδιά. Υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι αλλά είναι λίγο κουλό. Στο pc έχω arch linux. Λοιπόν χθες που λέτε έκανα ένα full system upgrade. Και από τότε δεν μου ανοίγει. Έτσι όπως είναι στον loader πατάω την επιλογή που λέει arch linux και από κάτω λέει loading linux και με το που φεύγει που κανονικά πρέπει να θεκινήσουν τα κατεβαίνουν τα γράμμα εμένα μου βγάζει "crc error. System halted"

 

 

Έχετε καμιά ιδέα??? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη tritonas αλλάεδω και 7 μήνεςσ που το έχω το δουλεύω μια χαρά και με τις δικτυακές υπηρεσίες και με όλα του. Οπότε δεν νομίζω να είναι αυτο το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε tritona πρσωπικά πιστεύω ότι το arch είναι μια διανομή που σου μαθαίνει πολλά. Εγώ με το arch προσωπικά έμαθα να είμαι σίγουρος στο κέλυφος αφού ότι κάνω το ψάχνω για κέλυφος. Και μου έχει τύχει πολλές φορές να μην μπορώ να κάνω δουλειά με γραφικά και να κάνω δουλειά μέσα απο κέλυφος. Συν ότι όταν ξέρεις κέλυφος ξέρεις να χειρίζεσαι οποιοδήποτε linux (είτε έχει KDE/gnome/xfce είτε και εγώ δεν ξέρω τι). Από τη φύση της η διανομή είναι τέτοια. Τώρα δεν σημαίνει ότι αν προκύψει κάποιο πρόβλημα που να μην ξέρει να το λύσει κάποιος ότι δεν ξέρει να το χειρίζεται. Δεν λέω ότι τα ξέρω όλα. Κανείς δεν μπορεί να τα ξέρει όλα. Και ούτε είναι κακό πιστεύω να ζητάει καποιος βοήθεια από άλλους για να λύσει το πρόβλημα του.

 

Σόρρυ για το ύφος του προηγούμενου μηνύματος απλά για προσωπικούς λόγους δεν ήμουνα και πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι έμαθες σε 7 μήνες?Εμαθες να κάνεις combile κανα κώδικα ή μόνο να κάνεις διπλό κλικ στα εικονίδια?

 

[Offtopic: Combile αποκλείεται να έμαθε, compile παίζει όμως! lol

Συγγνώμη για το offtopic αλλά δεν κρατήθηκα]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αφου δεν Ξέρετε να το δουλέυετε τι το βαζετε το γα....μενο?"

 

gia na mathoyme tropoys !

 

.

 

Για να μάθουμε να δουλεύουμε τα λειτουργικά μας ....και να χρησιμοποιούμε τον google καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μάθουμε να δουλεύουμε τα λειτουργικά μας ....και να χρησιμοποιούμε τον google καλύτερα

 

 

that's the point. Αν δεν ασχοληθεί κάποιος με κάτι δεν το μαθαίνει. Και ειδικότερα αν δεν το ψάξει μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουτάρεις με το install cd του arch dont panic . βάζεις σαν παράμετρο arch root=/dev/sdxx όπου χχ δο διαμέρισμα που έχεις τον root. Θα μπείς στο arch κανονικά με τον kernel του install cd και θα κάνεις ένα pacman -Syu για να σου εγκαταστήσει τον καινούργιο διορθωμένο πυρήνα.

Το πρόβλημα παρουσιάστημε με την χθεσινοβραδινή αναβάθμιση του πυρήνα. Σήμερα διορθώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...