Προς το περιεχόμενο

booting linux


jimarass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ξαναδοκίμασα εγκατάσταση και αυτή τη φορα είδε τους σκληρούς πιο σωστά, δηλαδη τον κύριο sata ως sda και το δεύτερο ide ως sdb. Στο sda1 partition έχω το windows. Sto sda2 θα μπει το linux. Επέλεξα το boot loader να μπει στο sda2. Μήπως πρέπει να το βάλω μαζί με το windows sto sda1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ολοκλήρωσε την εγκατάσταση μου έβγαλε fatal error όταν πήγε να βάλει τον boot loader στο sda2. Τώρα θα δοκιμάσω με το sda1 που είναι και το windows. Μήπως έχει πρόβλημα επειδή είναι sata και δεν υποστηρίζεται καλά από το linux??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους σκληρούς τους έχει αναγνωρίσει ως scsi και sda sdb αν και είναι sata kai ide αντίστοιχα. Μήπως το linux δεν μπορεί να bootarei από sata?Έχει σημασία αν επιλέξω σε πιο σημείο του σκληρού θα εγκατασταθεί, δηλαδή beginning or end? Δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάει η φάση. Μήπως θέλει drivers για to sata σκληρό όπως θέλουν τα xp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επιλογή boot loader είχε προεπιλογή (hd0) και εγώ έβαζα (sda) kai έβγαζε error. Όταν έβαλα sda χωρις τα () ετρεξε!!!! Τώρα είμαι μέσα και κατεβάζει κάπου 150mb updates! Έτρεξα και την επιλογη desktop effects και αυτόματα εγκατάστησε 3d driver για την nvidia 7600gt. Είναι σωστός driver ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?Το ρωτάω γιατί μερικές φορές και το windows βάζουν ότι νάναι οδηγούες. Α και κάτι άλλο, δεν μπορώ να αλλάξω συχνότητα αναναίωσης από τα 60h. Ti κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ανάλυση πρέπει να αλλάξεις το /etc/X11/xorg.conf και να βάλεις τα σωστά horizontal και vertical refresh rates που έχει η οθόνη σου. Στο αρχείο αυτό θα βρείς να λέει κάπου HorizSync και VertRefresh. Εκεί βάζεις τις σωστές τιμές, π.χ. HorizSync 30-100 VertRefresh 50-200. Κάνε restart τον X server και η οθόνη σου θα έχει το μέγιστο δυνατό refresh rate για την ανάλυση στην οποία τρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα υποστηρίζει στην 1024χ768 100hz. Τι τιμές βάζω?Για 32βιτ χρώμα? Μου λέει δεν έχω permissionσ to change the file.Επίσης υπάρχει antivirus από την εγκατάσταση ή μπορώ να κατεβάσω το avast?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ψάξεις στο site του κατασκευσατή της οθόνης σου ή ακόμα καλύτερα στο manual για τις τιμές που σου είπα.

 

Όσον αφορά το av, συνήθως δεν υπάρχει εγκατεσημένο αλλά δεν το χρειάζεσαι κιόλας. Άν θές να παίξεις όμως άσε το avast και ρίξε μιά ματιά στο clam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ψάξεις στο site του κατασκευσατή της οθόνης σου ή ακόμα καλύτερα στο manual για τις τιμές που σου είπα.

 

Όσον αφορά το av, συνήθως δεν υπάρχει εγκατεσημένο αλλά δεν το χρειάζεσαι κιόλας. Άν θές να παίξεις όμως άσε το avast και ρίξε μιά ματιά στο clam.

Για το χρώμα τι βάζω. Μέσα έχει το αρχείο Defaultdepth 24.Το αφήνω έτσι? Επίσης δεν με αφήνει να αλλάξω τις τιμές που είπες. Λέει δεν έχω δικαιώματα root!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DefaultDepth 24 το αφήνεις ώς έχει, δέν πάει παραπάνω. Το αρχείο πρέπει να το ανοίξεις σαν root δηλαδή ή sudo gedit /etc/X11/xorg.conf και στο password που σου ζητάει βάζεις το password του κανονικού σου χρήστη ή κάνεις πρώτα su, βάζεις το password του root και μετά πάλι gedit /etc/X11/xorg.conf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DefaultDepth 24 το αφήνεις ώς έχει, δέν πάει παραπάνω. Το αρχείο πρέπει να το ανοίξεις σαν root δηλαδή ή sudo gedit /etc/X11/xorg.conf και στο password που σου ζητάει βάζεις το password του κανονικού σου χρήστη ή κάνεις πρώτα su, βάζεις το password του root και μετά πάλι gedit /etc/X11/xorg.conf

 

Πιο είναι το password tou root. Δεν με ρώτησε ποτέ να δώσω ένα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο X server είναι το software που αναλαμβάνει να ζωγραφίσει γραφικά στην οθόνη σου. Πρέπει να έχεις στο ίδιο αρχείο το εξής:

 

Subsection "Display"

Depth 24

Modes "1024x768" "800x600" "640x480"

ViewPort 0 0

EndSubsection

 

σε ένα section που λέγεται Screen. Λογικά εσένα σου λείπει μόνο το "1024x768". Πρόσθεσέ το και κάνε restart τον X (logout και login).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...