Προς το περιεχόμενο

booting linux


jimarass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

bale to cd kai kane epanakinisi, tha sou emfanisi mia mavri ikona me to ikonidio tou ubundu apo kato tha emfanistoun merikes sires esi dialekse thn proti gia na paris mia gevsi kai meta apofasizis an tha ta engkatastisis,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bale to cd kai kane epanakinisi, tha sou emfanisi mia mavri ikona me to ikonidio tou ubundu apo kato tha emfanistoun merikes sires esi dialekse thn proti gia na paris mia gevsi kai meta apofasizis an tha ta engkatastisis,

Δεν κάνει καθόλου boot το cd!!Δοκίμασα να γράψω τa files sto cd ως bootable αλλά και πάλι φορτώνει dos και δεν τρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai me nero alla den itan iso. To ekapsa se dvd. Otan trexei se windows peribalon mou leei pos mporo na kano restart gia na treksei alla omos den kanei boot.To cd ton windows kanei boot kanonika.mipos exei sxesi oti i mitriki mou asus p5e exei to ide se ensomatomeno controler?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jimarass δες αυτό για το "κάψημο" του ISO

https://help.ubuntu.com/community/BurningIsoHowto

ελληνικά

https://help.ubuntu.com/community/el/BurningIsoHowto

 

έβαλες στο bios επιλογή να κάνει boot πρώτα από cdrom ?

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτο στον δίσκο με τα windows και θα το διαμορφωση μόνο του το partition.Kατά την εγκατάσταση υπάρχει μια επιλογή για να διαλέξεις τον χώρο που θα εγκατασταθει το νέο λειτουργικό με μια μπάρα.Όρισε τον χώρο που θέλεις να του δώσεις και πάτα απλά οκ για να εφαρμοστούν οι αλλαγές και να γίνει η διαμόρφωση των linux partition από την διανομή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά άρχισα την εγκατάσταση. Έχω ένα σκληρο SATA με το windows σε ένα partition. Στον υπόλοιπο χώρο θα βάλω manualy το ubuntu. Μπερδεύομαι όμως στις επιλογές. Από οτι κατάλαβα πρέπει να δημιουργήσω στον ελεύθερο χώρο ένα partition 150gb με mount point / το οποίο θα είναι και αυτό primary ή logical?To βάζω στην αρχη. Μετά κάνω και άλλο ένα με mount point swap, πάλι primary? Είδα σε μία εγκατάσταση στο ίντερνετ ότι πρέπει να επιλέξω το / partition me flag boot.Αυτό δεν το βρίσκω πουθενά. Αποτέλεσμα είναι πως όταν κάνω restarτ bootaroun to windows xp.Τι λάθος κάνω? Sτο βήμα 7 κλικάροντας "advanced", μου λέει να επιλέξω boot loader disk και έχει επιλεγμένο hd0. Εγώ έχω SATA σκληρό. Έβαλα (sdb) και ο θεός βοηθός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις έφτασε στο 100% έβγαλε σφάλμα ότι απέτυχε το Grund ( ή κάτι τέτοιο) install sto sdb. Βασικά έχω 2 σκληρούς. Έναν κύριο SATA κατευθείαν στη μητρική που το ubuntu τον βλέπει σαν sdb. Εδώ έχω βάλει στο πρώτο partition το windows και το δεύτερο είναι ελεύθερο (150gb) για το λίνουξ. Ο δεύτερος σκληρός είναι ένας πιο παλιός ide 300gb με δύο partition. Στον ίδιο controler έχω και ένα ide dvdrw. Τον δεύτερο σκληρό τον βλέπει παραδόξως σαν sda. Για να μπορώ να διαλέξω τι θα μπουτάρει κάθε φορά, και αν δεν επιλέξω κάτι να φορτώνει windows, που πρέπει να μπει ο boot loader?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχει γίνει η εγκατάσταση, αλλά όταν κάνω restart τρέχουν μόνο to windows. Μπορώ να καθορίσω από κάποιο windows boot loader πιο λειτουργικο θα τρέχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O allos skliros einai se ide controler tis mitrikis asus p5e. den nomizo oti einai bootable. Παίζει να αναγνώρισε αυτό το σκληρό ως hd0, να έβαλε εκεί τον boot loader και επειδή δεν είναι bootable να μην τρέχει το λίνουξ?Ωστόσω όταν δοκίμασα να τον βάλω στο sdb δεν το δέχτηκε το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...