Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 7.04 - Απογοήτευση....


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έκανα 5-6 φορές, πλέον, για διάφορους λόγους. Τα λάθη πια δεν εμφανίζονται και οι ρυθμίσεις μένουν. Τώρα το αν πράγματι λειτουργούν είναι άλλο θέμα, αλλά anyway.

 

Μόνο την ανάλυση δεν έχω καταφέρει να φτιάξω ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες από τα nvidia settings (konsole> sudo nvidia-settings) κ ρύθμισε την ανάλυση πολύ εύκολα.

 

Πρόσεξε μην βάλεις μεγαλύτερη ανάλυση ή refr rate μεγαλύτερο από ότι σηκώνει γιατί μπορεί να μην έχεις γραφικό περιβάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μόνο την ανάλυση δεν έχω καταφέρει να φτιάξω ακόμη."

 

ψάξε λίγο στο forum

έχει απαντηθεί παρόμοιο θέμα

 

 

δες αυτό του nske έχει στο τέλος διαφορα link

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1701765&postcount=6

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οπότε φτάσαμε αισίως τις δύο σελίδες thread, γεμάτες με πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες για το πως θα δούμε το λειτουργικό μας στην οθόνη...

 

Πριν 25 χρόνια, στον ZX 48k τα πράγματα ήταν πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Πριν 25 χρόνια, στον ZX 48k τα πράγματα ήταν πιο εύκολα"

 

όχι ακριβώς, αλλά περίπου.

 

μάλλον ο κόσμος όλος ήταν πιό εύκολος.

αλλά εσύ που το ξέρεις, "πιτσιρικά" ?

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οπότε φτάσαμε αισίως τις δύο σελίδες thread, γεμάτες με πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες για το πως θα δούμε το λειτουργικό μας στην οθόνη...

 

Πριν 25 χρόνια, στον ZX 48k τα πράγματα ήταν πιο εύκολα.

 

Λάθος φίλε. Το λειτουργικό σου το βλέπεις από την πρώτη στιγμή μέσω command line. Για το γραφικό περιβάλλον αυτού μιλάμε.

 

Anyway, δεν καταλαβαίνω την μουρμούρα για κάτι που σου προσφέρει μία κοινότητα χωρίς να ζητάει κάτι ως αντάλλαγμα από εσένα. Δε νομίζω να σου έβαλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό για να βάλεις linux, αντίθετα κ εγώ προσωπικά θα προτιμούσα άνθρωποι που προτιμούν να μουρμουρίζουν σε μία δύσκολη κατάσταση αντί να προσπαθούν να τη διορθώσουν ή να βγουν από αυτή, άνθρωποι που τα περιμένουν έτοιμα δηλαδή, να παραμένουν σε έτοιμα λειτουργικά

 

Φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, από τον 48άρι ξεκίνησα. Και κατέληξα να παλεύω με το CentOS και το QNX (το πρώτο από χόμπι, το δεύτερο λόγω δουλειάς).

 

Πάντως κράξτε με όσο θέλετε, αλλά καλύτερο λειτουργικό από τα Vista δεν έχω δει. Από τότε που τα έβαλα ησύχασα, ένα restart το μήνα κάνω και το PC σκίζεται 24/7 εδώ και 2 χρόνια.

 

Δεν είναι πρόθεσή μου να τα βάλω με το Linux ή να αρχίσω κανένα flame, απλώς σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις επιβεβαιώνεται η νοοτροπία ότι τα Linuxοειδή συστήματα έχουν δρόμο ακόμα. Γιατί το μέλλον είναι τα "έτοιμα" λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, γενικότερα η φιλοσοφία της έτοιμης λύσης σε οτιδήποτε στη ζωή πιθανόν να σε βγάλει ασπροπρόσωπο βραχυπρόθεσμα, αλλά για την οποιαδήποτε αλλαγή-αυτοβελτίωση (ατομική επανάσταση αν θέλεις) θα πρέπει να το παλέψεις κ να το παλέψεις κ να το παλέψεις να αλλάξεις το όποιο κατεστημένο!

 

Με αυτή τη λογική ίσως το παρών να καλύπτεται συντριπτικά από M$ αλλά το μέλλον μακάρι να ανήκει στο free κ open λογισμικό

 

Τεχνικά άλλωστε αποτελεί την ιστορική βάση του computing πριν τη λαίλαπα M$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μόνο την ανάλυση δεν έχω καταφέρει να φτιάξω ακόμη."

 

ψάξε λίγο στο forum

έχει απαντηθεί παρόμοιο θέμα

Όσα βρήκα τα δοκίμασα. Έκανα edit στο xorg.conf, κοίταξα το documentation των Ubuntu, κλπ. Πιάνω τις αναλύσεις που θέλω, αλλά δε μένουν native. Πρέπει ν' αλλάζω την ανάλυση από το NVidia Panel, κάθε φορά που κάνω log-in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως κράξτε με όσο θέλετε, αλλά καλύτερο λειτουργικό από τα Vista δεν έχω δει. Από τότε που τα έβαλα ησύχασα, ένα restart το μήνα κάνω και το PC σκίζεται 24/7 εδώ και 2 χρόνια.

.

Γούστα είναι αυτά.Το linux είναι χρόνια μπροστά απο αυτό το bugarismeno λειτουργικό που εβγαλε η microsoft.Το να φτιάξεις τον xserver σου σύμφωνα με τις ανάγκες σου δεν είναι και τίποτα δύσκολο.Βασικές γνώσεις για τα pc θέλει.Αν δεν τις έχεις η βαριέσαι να τις αποκτήσεις καλύτερα μείνε στα windows που το μόνο που απαιτούν είναι να μπορείς να κουνήσεις το ποντίκι και να πληρώνεις για antivirus.

Tώρα για το spectrum φοβερά ατυχής σύγκριση.Εχεις ξεχάσει μου φαίνεται τα άπειρα data που γράφαμε για να δούμε μια κουκκίδα να κουνιέται στην οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς chek2fire:

 

Φίλε μιας κ σε βρήκα μία ερωτησούλα ψιλοσχετική με αυτά που λέμε:

 

όταν πάω να τρέξω από κονσόλα τα nvidia settings με δικαιώματα root (sudo nvidia-settings) πρώτα στην κονσόλα μου γράφει τα εξής κ μετά τα ανοίγει κανονικά:

 

X Error: BadDevice, invalid or uninitialized input device 169

Major opcode: 147

Minor opcode: 3

Resource id: 0x0

Failed to open device

X Error: BadDevice, invalid or uninitialized input device 169

Major opcode: 147

Minor opcode: 3

Resource id: 0x0

Failed to open device

 

Μήπως γνωρίζεις κάτι σχετικά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

δεν είναι τίποτα θα το βλέπεις συχνά στην κονσόλα αλλα μην ανησηχείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γούστα είναι αυτά.Το linux είναι χρόνια μπροστά απο αυτό το bugarismeno λειτουργικό που εβγαλε η microsoft.Το να φτιάξεις τον xserver σου σύμφωνα με τις ανάγκες σου δεν είναι και τίποτα δύσκολο.Βασικές γνώσεις για τα pc θέλει.Αν δεν τις έχεις η βαριέσαι να τις αποκτήσεις καλύτερα μείνε στα windows που το μόνο που απαιτούν είναι να μπορείς να κουνήσεις το ποντίκι και να πληρώνεις για antivirus.

Tώρα για το spectrum φοβερά ατυχής σύγκριση.Εχεις ξεχάσει μου φαίνεται τα άπειρα data που γράφαμε για να δούμε μια κουκκίδα να κουνιέται στην οθόνη.

 

Ωχούυυυυ, ούτε χιούμορ δεν έχετε, σταματάω να ασχολούμαι. Δεν συνεννοούμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...