Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Open Office άνοιγμα αρχείων με Ελληνική ονομασία


quom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν πάω να ανοίξω ένα αρχείο doc με το Open office μέσα από τον Konqeror και έχει σαν όνομα αρχείου Ελληνικούς χαρακτήρες μου βγάζει ένα μήνυμα το open office ότι το αρχείο αυτό δεν υπάρχει...

 

αλλά όταν πάω μέσα από το open office να το ανοίξω μου τα βγάζει μεν σε Κινέζικα αλλά μου το ανοίγει...

 

προφανώς κάποιο λάθος έχει ο loader του open office και για αυτό δεν αναγνωρίζει τις ονομασίες των αρχείων στα Ελληνικά.

Ξέρει κανένας πως μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα....

 

Μέσα από τον konqueror βλέπω Ελληνικά οπότε εκεί δεν έχω το πρόβλημα.

 

 

Open office 2.2.1 English version

Slackware 12.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημασία έχει ρε φίλε που έχω τα αρχεία....

 

εδώ σου λέω ότι το πρόγραμμα αδυνατεί να ανοίξει αρχεία με Ελληνικούς χαρακτήρες.

Υπάρχει κανένας τρόπος να κάνω το open office να αναγνωρίσει τους Ελληνικούς χαρακτήρες όταν πας να φορτώσεις ένα αρχείο???

 

(Δεν έχω windows αλλά ούτε κάποιο partition με windows file system στο σύστημά μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα μια χαρά παίζει το Oo (2.2.1 English) χωρίς πρόβλημα με doc αρχεία με ελληνικό όνομα. Αν τα αρχεία όμως είναι από παλιό Office και από Windows 98 τότε ίσως φταίει η κωδικοποίηση της ονομασίας (cp737) του αρχείου. Από τον file explorer τα "βλέπεις" κανονικά;

 

Edit:

 

Τα locale σου είναι σωστά ρυθμισμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω....

 

Η δεν ξέρετε να διαβάζεται η δεν ξέρετε τίποτε από Linux και προσπαθείτε να δείξετε ότι ξέρετε....

 

ΤΟ ΛΕΩ ΞΑΝΑ. ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ OPEN OFFICE ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΑΡΧΕΙΑ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑ. ΣΤΟ FILE MANAGER ΤΟΥ KDE ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΟΚ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΟΙΓΩ ΟΛΑ.

 

υπάρχει κανένα αρχείο στο open office που να μπορώ να κάνω αλλαγές και να μου επιτρέπει να βλέπω αρχεία με Ελληνικούς χαρακτήρες????

 

edit:

Τα locale είναι μια χαρά...

 

 

Κάποιος που να ασχολείται σοβαρά με το άθλημα δεν υπάρχει???

Κάποιος που να ασχολείται με Slackware????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

quom αν έψαχνες λίγο αυτά που πρότειναν ο firewalker και ο chek2fire θα έβλεπες ότι είναι εύστοχα και προφανώς αν σύχναζες στο forum δε θα αμφισβητούσες ούτε την εμπειρία ούτε τις προθέσεις τους. Μην απορρίπτεις με αυτόν τον αγενή τρόπο ιδέες, ακόμη και αν δε μπορείς να τις συσχετίσεις, γιατί δίχνεις αχάριστος σε άτομα που δεν έχουν καμία υποχρέωση να ασχοληθούν. Με τις ελλιπείς πληροφορίες που παρέχεις για το πρόβλημά σου, μόνο educated guesses μπορεί να κάνει κανείς και είσαι τυχερός που κάποιοι μπήκαν στον κόπο..

 

Στο θέμα:

 

- Οι ελληνικοί χαρακτήρες μπορούν να περιγραφούν ψηφιακά στο filesystem με πολλούς τρόπους (encodings), το Linux τυπικά χρησιμοποιεί είτε iso-8859-7 είτε utf-8 και τα windows κάποια άλλα. Τα περισσότερα filesystems δεν αντιλαμβάνονται την έννοια του encoding, είναι υπόθεση του λειτουργικού να ερμηνεύσει τα filenames σύμφωνα με κάποια κωδικοποίηση.

 

- Όλες σχεδόν οι εφαρμογές Linux βασίζονται στις μεταβλητές LOCALE για να αποφασίσουν τι encoding θα χρησιμοποιήσουν (και όχι μόνο).

 

- Σε μένα το OpenOffice χρησιμοποιεί το API του GTK για να εμφανίσει το "dialogue box" ανοίγματος αρχείων. Νομίζω αυτό δεν ισχύει υποχρεωτικά, όμως υποθέτω ότι και στη δική σου περίπτωση ισχύει. Το GTK, μετά από ένα σημείο, by default υποστηρίζει μόνο utf8 και αγνοεί την locale. Αυτή είναι μια συμπεριφορά που προσωρινά ελέγχεται από τη μεταβλητή G_BROKEN_FILENAMES.

 

Σε αυτή τη φάση πρέπει να κάνεις τα εξής:

 

1) Να βρεις σε τι encoding είναι κωδικοποιημένα τα filenames. Αν τα δημιούργησες κάτω από το KDE, λογικά θα είναι σε αυτό που περιέχεται στην μεταβλητή LC_CTYPE.

 

>$ echo $LC_CTYPE

 

2) Να δεις ότι όντως οι Locales είναι σωστές. Ιδανικά θα πρέπει να είναι σε utf8. Παράδειγμα:

 

>$ locale

LANG=el_GR.utf8
LC_CTYPE=el_GR.utf8
LC_NUMERIC=POSIX
LC_TIME=POSIX
LC_COLLATE=POSIX
LC_MONETARY=POSIX
LC_MESSAGES=POSIX
LC_PAPER=POSIX
LC_NAME="el_GR.utf8"
LC_ADDRESS=POSIX
LC_TELEPHONE=POSIX
LC_MEASUREMENT=POSIX
LC_IDENTIFICATION=POSIX
LC_ALL=

 

Αν δεν είναι σε utf8 και έχεις λόγο να μη χρησιμοποιήσεις utf8, θα πρέπει να εξάξεις τη μεταβλητή G_BROKEN_FILENAMES με τιμή 1 για να υποστηρίζουν οι εφαρμογές GTK ονόματα κωδικοποιημένα στο encoding της LOCALE. Παράδειγμα:

 

># echo "export G_BROKEN_FILENAMES=1" >> /etc/profile
# reboot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω....

Η δεν ξέρετε να διαβάζεται η δεν ξέρετε τίποτε από Linux και προσπαθείτε να δείξετε ότι ξέρετε....

ΤΟ ΛΕΩ ΞΑΝΑ. ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ OPEN OFFICE ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΑΡΧΕΙΑ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑ. ΣΤΟ FILE MANAGER ΤΟΥ KDE ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΟΚ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΟΙΓΩ ΟΛΑ.

υπάρχει κανένα αρχείο στο open office που να μπορώ να κάνω αλλαγές και να μου επιτρέπει να βλέπω αρχεία με Ελληνικούς χαρακτήρες????

edit:

Τα locale είναι μια χαρά...

 

Κάποιος που να ασχολείται σοβαρά με το άθλημα δεν υπάρχει???

Κάποιος που να ασχολείται με Slackware????

 

Κύριε Linux Master... Σε κανένα από τα παραπάνω post δεν ανέφερες ότι το KDE το "βλέπει" κανονικά... Αν είσαι τόσο advanced χρήστης που με την πρώτη δυσκολία λες αβίαστα ότι φταίει ο loader του Oo... Ίσως να στείλεις μήνυμα στην Sun και να τους πεις πως να το διορθώσουν.

 

Εσύ λοιπόν που το κατέχεις τόσο καλά το άθλημα δεν μπόρεσες ούτε το Oo να λειτουργήσεις σωστά...

 

Η λύση για το πρόβλημα σου είναι μία: Βάλε Windows αφού μάλλον αυτά σου ταιριάζουν και μετά διάβασε και μάθε "νεράκι" τα παρακάτω:

 

Unix Basics

 

Linux =! Windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν πάω να ανοίξω ένα αρχείο doc με το Open office μέσα από τον Konqeror και έχει σαν όνομα αρχείου Ελληνικούς χαρακτήρες μου βγάζει ένα μήνυμα το open office ότι το αρχείο αυτό δεν υπάρχει...

 

αλλά όταν πάω μέσα από το open office να το ανοίξω μου τα βγάζει μεν σε Κινέζικα αλλά μου το ανοίγει...

 

προφανώς κάποιο λάθος έχει ο loader του open office και για αυτό δεν αναγνωρίζει τις ονομασίες των αρχείων στα Ελληνικά.

Ξέρει κανένας πως μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα....

 

Μέσα από τον konqueror βλέπω Ελληνικά οπότε εκεί δεν έχω το πρόβλημα.

 

 

Open office 2.2.1 English version

Slackware 12.0

 

Για όσους δεν κατάλαβαν ότι ανέφερα ότι το KDE το "βλέπει" κανονικά...

ο konqueror είναι ο file manager του KDE

 

Και επειδή κατέχω το άθλημα εδώ και 2 χρόνια με Slackware και όχι με τίποτα (K)Ubuntu, suse, mandriva, κλπ.. που τα έχουν όλα αίτημα αλλά το κατέχω το άθλημα όπως και να το κάνουμε γιατί κάθομαι και το ψάχνω το θέμα για να κάνω setup την ποιο απλή εφαρμογή που χρειάζομαι... και επειδή το έψαξα πολύ και δεν κατάφερα να βρω τίποτα είπα να ζητήσω βοήθεια από την κοινότητα του insomnia.gr που σίγουρα μερικοί ξέρουν περισσότερα από μενα!!!! Σίγουρο είναι ότι δεν χρειαζόταν να διαβάσω και να μάθω νεράκι το

 

Linux =! windows ή Unix Basics. Ας τα διαβάσουν αυτοί που δεν ξέρουν τι σημαίνει Linux!

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε nske για την απάντηση σου... Θα την ψάξω και ας ελπίσω ότι η μεταβλητή G_BROKEN_FILENAMES είναι η λύση στο πρόβλημα μου

 

edit:

 

Η λύση στο πρόβλημα μου δεν είναι "Βάλε Windows αφού μάλλον αυτά μου ταιριάζουν" αλλά μάλλον η μεταβλητή G_BROKEN_FILENAMES...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...