Προς το περιεχόμενο

ειμαι για δεσιμο


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
εσυ bchris έγραψες ένα post τελείως αλλού για αλλού.Απορώ στα 1.179 post που έχεις γράψει σε αυτό το forum τι λες.

 

'Εχει δίκιο ο bchris. Linux μπορεί να υπάρχει αλλά στην ηλικία των 10, καλύτερα είναι κανά βιβλίο απο το Linux.

Sorry, παιδιά δεν έχω αλλά έχω βαπτιστήρα και ανηψιά. Τα ίδια τους λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχει δίκιο ο bchris. Linux μπορεί να υπάρχει αλλά στην ηλικία των 10, καλύτερα είναι κανά βιβλίο απο το Linux.

 

Εγώ νομίζω ότι το Linux (και τα άλλα παρόμοια λειτουργικά) έχουν μεγάλη εκπαιδευτική αξία. Αντίθετα από ότι με τα windows, ο χρήστης:

 

  • ενθαρρύνεται να μάθει πώς σκέφτονται οι υπολογιστές από πολύ ψηλά μέχρι πολύ χαμηλά. Νομίζω η σημασία της όσο το δυνατόν καλύτερης κατανόησης των υπολογιστών και των ψηφιακών τεχνολογιών είναι πια αναμφισβήτητη.
  • δεν προσβάλλεται από διάφορες ανόητες, βλαβερές εμμονές που καλλιεργούνται στον κόσμο του εμπορικού λογισμικού (περιορισμός στη διάδοση της πληροφορίας, καταναλωτική λογική, κ.α.)
  • βλέπει την αξία και τα αποτελέσματα της συνεργασίας, της εργατικότητας, της μεθοδικότητας και της πρωτοβουλίας στο πιο εντυπωσιακό και μεγαλύτερο σε διαστάσεις παράδειγμα παγκόσμιας οργανωμένης συνεργασίας, το Ελεύθερο Λογισμικό.
  • μαθαίνει ότι τα πάντα είναι αποτέλεσμα λογικής και ότι εφόσον έχει όλες τις πληροφορίες και τα εργαλεία που χρειάζονται μπορεί να λύσει οποιοδήποτε πρόβλημα. Οπότε ενθαρρύνεται η αναλυτική/παραγωγική σκέψη και η ικανότητα στην επίλυση οποιωνδήποτε προβλημάτων γενικά (και εκτός υπολογιστών). Όσοι είναι έμπειροι χρήστες Linux, είναι συνήθως αυτοί που θα διαβάσουν με προσοχή το documentation και θα υλοποιήσουν σωστά οτιδήποτε τους ζητηθεί να φτιάξουν και αυτοί που θα βρουν την σωτήρια λύση-πατέντα σε φαινομενικά άλυτα προβλήματα. Όντως, μπορεί η εμπειρία σε Unix να μην πληρώνεται όσο θα πρεπε (όπως και άλλα πράγματα), όμως οι άλλες ικανότητες που το Unix βοηθάει έμμεσα να καλλιεργηθούν είναι περιζήτητα προσόντα στη σημερινή αγορά εργασίας όπου κυριαρχεί η έλλειψη πρωτοβουλίας και δημιουργικότητας και η στείρα εξειδίκευση.

 

Από την άλλη, εξαιτίας του χρόνου που απαιτείται και της εθιστικότητας των σχετικών τεχνολογιών, αν καλλιεργηθεί ένα τέτοιο ενδιαφέρον από μικρή ηλικία είναι εύκολο να χαθεί το μέτρο και σταδιακά να μείνουν πίσω άλλοι σημαντικοί τομείς (σχολείο, παρέες, κλπ).

 

Εγω δε νομιζω να υπαρχει τοτε το linux, αλλα ακομα και να υπαρχει, πιστευεις οτι θα εχει την παραμικρη σχεση με τα σημερινα distro?

Μετά από ένα σημείο εμπειρίας, ο χρήστης Linux ξεπερνάει την προκατάληψη ή την εξάρτησή του από τις διαφορές που υπάρχουν από διανομή σε διανομή και μαθαίνει να τις βλέπει για αυτό που είναι: τεχνικές λεπτομέρειες που απλά μπορούν να του γλυτώσουν χρόνο ή να του γίνουν ενοχλητικές, αλλά τίποτα αντικειμενικά περιοριστικό. Πάντα να έχουμε υπόψη μας ότι υπάρχει ένα και μόνο λειτουργικό από πίσω, οι διάφορες διανομές είναι απλά το φινίρισμα.

 

Εγω δε νομιζω να υπαρχει τοτε το linux

θα συμφωνησω με τον απο πανω!

 

Υπάρχει κάποιος λόγος για τον οποίον τα windows είναι πιο πιθανό να υπάρχουν σε 10 χρόνια από ότι το Linux; Σε τι βασίζετε τη γνώμη σας; Όπως το βλέπω εγώ, το GNU/Linux με την ιστορία του έχει αποδείξει ότι δεν έχει ανάγκη ούτε μερίδια αγοράς ούτε κεφάλαια για να επιβιώσει και να προοδεύσει. Μπορεί να ισχυριστεί κάποιος το ίδιο για ένα proprietary λειτουργικό σύστημα σαν τα windows; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μήπως ξέρετε αν μπορώ να βάλω τον firefox σαν default browser ?

πχ το amsn ανοίγει τον konqueror ή είναι επίτηδες όπως στα windows ανοίγει ο ΙΕ πάντα με το msn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εκανα

δεν μπορώ να μπω στο σύστημα

τελευταια εβαλα κατι πακετα nvidia για να χρησημοποιω το tv out

μαλλον γινεται conflit. εχω βαλει κατι kernel nvidia 97xx και 71xx γιατι δεν μπορουσα να εμφανισω το nvidia settings.τωρα

φτανω στο login αλλα δεν μπαινει μεσα. Απο κονσολα μπορω να ρυθμισω τιποτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην εκκίνηση σε ενα σημειο (που δεν ξερω πως καταφερα να σταματησω το scrolling :mrgreen:) λεει :

 

resolvconf

nvidia 71xx (1.0-7184.10plf2007.1): installing module

kernel source for 2.6.17-13mdv not installed

Cannot install this module

nvidia 96xx: Multiple versions in DKMS. Unsure what to do. Resolve manualy.

nvidia 97xx (1.0-9755.2plf2007.1): installing module

kernel source for 2.6.17-13mdv not installed

Cannot install this module

nvidia legacy (7184) installing module

kernel source for 2.6.17-13mdv not installed

Cannot install this module

 

τι να κανω ;

 

υπαρχει τροπος να δω την λιστα και μετα να σβησω ενα package ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δώσε στην κονσόλα απλα

sudo aptitude

να σου ανοίξει ο κονσολάδικος package manager από εκεί βάλε search και σβήσε ότι έχει σχέση με nvidia.Ο aptitude είναι πανεύκολος package manager και δεν θα σε δυσκολέψει καθόλου.Κάνε restart μετά μπες σε recvovery consol και ξαναδώσε

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

ρύθμισε τον xserver σου και μετάόταν μπεις στο λειτουργικό εγκατέστησε ξανά τους driver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα format και μετα εβαλα τα μονο τα πακετα 97xx αλλα ... πακετο η δουλεια, δεν μπαινω στον xserver . Δεν μπορω να εγκαταστησω την καρτα μου με τιποτα.

 

μετα εβαλα αυτο το sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg αλλα δεν βγαινει η εντολη.

εφαγα πακετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί έκανες format δεν μπορώ να καταλάβω :(

η εντολή δεν μπορεί να μην δουλεύει δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.Για πές τι σου βγάζει και δεν δουλευει?Μπαίνεις σε recovery console?

Μπορείς να εγκαταστήσεις τους nvidia driver με το envy script από εδώ

http://www.albertomilone.com/nvidia_scripts1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χω κανει θαλασσα με τους drivers και το προβλημα ειναι οτι σε κονσολα δεν ξερω να κανω τιποτα , οποτε αμα κολησω κολαω για τα καλα

δεν θυμαμαι τι μυνημα ελεγε , κατι για το sudo νομιζω , οτι δεν εχω ορισει καποιον user , δεν θυμαμαι.

Αφου το ξαναεγκατεστησα εβαλα επιλεκτικα drivers

αλλα επειδη δεν ξερω ποια πακετα πρεπει να βαλω ακριβως φοβαμαι μην τα κανω μπαχαλο παλι.

Μου λειπει καποιο πακετο μαλλον γιατι δεν εχω το μενου nvidia settings για να μπορω να χρησημοποιω το tv out

εχω την καρτα fx5100

nvidiapack1mi1.jpg

nvidiapack2nb9.jpg

 

εβαλα και το nvclock αλλα δεν ανοιγει καν.

οταν βαλω πολλα απο αυτα τα πακετα , εμφανιζεται και το μενου nvidia settings

αλλα δημιουργειται conflict γι αυτο και δεν μπορουσα να ξεκινησω τον x server την αλλη φορα

:confused:χαμος γινεται:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί έκανες format δεν μπορώ να καταλάβω :(

η εντολή δεν μπορεί να μην δουλεύει δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.Για πές τι σου βγάζει και δεν δουλευει?Μπαίνεις σε recovery console?

Μπορείς να εγκαταστήσεις τους nvidia driver με το envy script από εδώ

http://www.albertomilone.com/nvidia_scripts1.html

 

αυτο το envy πρεπει να ειναι καλο αλλα δεν βρισκω package

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια άλλη ερώτηση

τα streaming στο ίντερνετ όπως είναι το ert sat κλπ που πως ανοίγουν ; ο kmplayer ανοίγει αλλά δεν δείχνει τίποτα. θέλει pluggin ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...