Προς το περιεχόμενο

ειμαι για δεσιμο


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλύτερα θα πρότεινα debian. Έχω ασχολήθεί από παλιά με αυτό και είναι πάρα πολύ καλό και μπορείς να του βάλεις "χέρι" :-)

Όσο για το πληκτρολόγιο, υπάρχει η κλασσική λύση του να κάνεις edit το xorg.conf. Ακολούθησε πιστά τις οδηγίες και θα έχεις ελληνικά τζιτζί στο σύστημα σου. Με τέτοια άρθρα θα αρχίζεις να εξοικιώνεσαι. Οι ασυμβατότητες είναι πολύ λιγότερες απ'ότι στο παρελθόν. Προσωπικά δεν έχω πια ΧΡ στο σύστημα μου. Τέρμα μας τελειώσε. Είναι εντελώς άχρηστο.

 

http://graphis.hellug.gr/el/mandr-locales.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγω δε νομιζω να υπαρχει τοτε το linux,

 

θα συμφωνησω με τον απο πανω!

 

επι του θεματος,διαβασα ολο το thread,και παρατηρω μια ανυπομονησια,πολυ μεγαλη στον topic starter.προς θεου,δεν θελω να προσβαλω τον συνονοματο,αλλα εφοσον ψαχνεις καποια user & newbie friendly διανομη θα σου προτεινω κι εγω καποια απ'τις edu-u-xu-buntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν γίνεται να εχω ηχο με τιποτα. Αφήστε τα μου φυγε η μαγκια, πολυ δύσκολα τα πράγματα

Γιαυτο λεω οτι αν απο παιδι μαθεις σε unix like συστήματα σου φαινεται πολυ ευκολο το ολο concept. Ενω τωρα εγω, ακομα και το βασικο συστημα αρχειων στο linux δεν μπορω να καταλαβω.Στην κονσολα ολα μου φαινονται τελειως κουφά αφου δεν μοιάζει με το dos :-D

 

edit Οσο κρατανε οι ασυμβατοτητες με το hardware θα ειναι πισω το linux αλλα με το που θα αλλαξει το μαρκετινγκ θα ξεπεταχτει το λειτουργικο στα υψη.

Και το αλλο ειναι οτι υπαρχει τοση ανεργια στην πληροφορικη αφου ολοι ξερουμε τα ιδια πραγματα.

Γιατι οι unixαδες πληρωνονται καλα και δεν βρισκεις και ευκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dimitris γιατί δε διαβάζεις πρώτα ένα καλό e book σχετικά με το linux πως δομούνται τα αρχεία κτλ και βάλε μια διανομή που να απευθύνεται σε μικρά παιδιά όπως το edubuntu που ναι και ελαφρύ.Πρέπει να υπάρχουν και ειδικά e books για κάθε διανομή.

 

Εγω δε νομιζω να υπαρχει τοτε το linux

 

Α εσύ το πας οτι το 2012 δε θα υπάρχει κόσμος.Ας σοβαρευτούμε:neutral:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο edubuntu κατέβασε το dvd έχει αρκετά εκπευδευτικά προγράμματα προεγκατεστημένα.Αν θέλεις ένα πολύ καλό βιβλίο που σου μαθαίνει το ubuntu αναλητικά και είναι γιαυτούς που ξεκινάνε τώρα είναι αυτό εδώ

http://www.papasotiriou.gr/product.ebook.asp?pfid=1626296&prid=880540

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα εχω 3d desktop. !! κουφο τελειως. Δεν ξερω τι εκανα εβαζα εβγαζα kernels. Μετα διαλεξα αλλη καρτα επιτηδες και μου λεει μετα απο λιγο οτι υπαρχει πακετο καινουργιο για την καρτα μου . Το εβαλα και δουλευει. Μονο η εξοδος στην τηλεοραση δεν δουλευει ακομα.

Σε καποια φαση ειχα ηχο! Και στο Κmix ειχα πολλα controlers. Μετα απο επανεκινηση δεν εχω παλι ηχο. και στο kmix εχω ενα μικροφωνο.

Αντε το παλευω:mrgreen:

 

Τωρα εχω παλι ηχο ! ενταξει το συστημα πεταει.

Παιδια ειναι πώρωση παντως - Εχεις αλλη σχεση με το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω την εντύπωση οτι στο linux ο ηχος και η εικονα βιντεο ειναι καλύτερης ποιότητας απο οτι στα windows

ή ειναι η ιδεα μου επειδη εχω ψιλοεθιστεί

παντως καθε λεπτο που περναει και ειμαι στο linux ανακαλύπτω δυνατότητες του λειτουργικού που εχω μεινει με ανοιχτο το στομα

πχ οι ρυθμισεις της καρτας ηχου ειναι σαν να σου βγαζει την καρτα μπροστα στα ματια σου και να την κανεις οτι θελεις.

κατι απεικονίσεις των αρχείων στον explorer τρελα τελείως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω την εντύπωση οτι στο linux ο ηχος και η εικονα βιντεο ειναι καλύτερης ποιότητας απο οτι στα windows

 

Αν έχεις nvidia :-D.Ρώτα μας και μας τι τραβάμε με τις embedded κάρτες γραφικών:(.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μεγάλωσα με DOS και μου λείπει λίγο η γραμμή αλλά στην εποχή μας δεν έχουμε και πολύ χρόνο ελεύθερο λόγο δουλειάς. Θα ήθελα να μου προτείνετε μια διανομή Linux για αρχάριους που να έχει καλό γραφικό περιβάλον αλά windows και να αναγνωρίζει όσο το δυνατόν καλύτερα το hardware. Δηλαδή θέλω να μπορώ να γράφω στη κονσόλα αλλά όταν βαριέμαι ή είμαι κουρασμένος να μπορώ να χρησιμοποιώ το γραφικό περιβάλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...