Προς το περιεχόμενο

ειμαι για δεσιμο


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα βγαλει το linux οπως ειχα αναφερει σε αλλο thread

και τι με πιασε τα ξαναβαλα !!!!

το mandriva γιατι εχω κολησει με αυτο δεν ξερω

παλαιοτερα ειχα βαλει παλι το mandrake 7.1 το 2000 ηταν

 

ενας λογος ειναι να βαλω την κορη μου που ειναι 10 χρονων να αρχιζει να εξοικιωνεται με το linux γιατι ισως να της κανει καλο

δηλαδη θελω να πω εγω που μεγαλωσα με amstrad > msdos >windows τωρα τα βρισκω μπαστουνια με το linux

γι αυτο ισως η κορη μου αν μεγαλωσει με linux να μην αντιμετωπισει αυτο το προβλημα και στο μελλον οι δυσκολιες που εγω αντιμετωπιζω τωρα για ενα παιδι που εμαθε με linux να του φαινονται απολυτα φυσιολογικα. οπως εγω με το windows. και πιστευω οτι στο μελλον θα κυριαρχισει το linux οποτε στα επαγγελματα μπορει να ζητανε πρωσοπικο που χειριζεται το linux.

 

μηπως μπορειτε να με βοηθησετε σε αυτα

1) πως κανω αλλαγη γλωσσας με το πληκτρολογιο. Πρεπει να αλλαζω με το ποντικι πατωντας την σημαια κατω δεξια. Δεμ υπαρχει κατι σαν shift+alt ?

2) δεν εχω 3d desktop . η καρτα μου ειναι nvidia geforce fx 5100

3) στην εξοδο για την τηλεοραση το σημα ειναι χαλια. Κατι σειρες απο χρωματα δειχνει

4) δεν εχω ηχο αλλα η καρτα ειναι αναγνωρισμενη κανονικα

Realtek ALC658 @ VIA AC'97 Enhanced Audio Controller PCI

5) υπαρχει περιπτωση να εγκαταστησω και τον εκτυπωτη μου olivetti simple way ? τον αναγνωριζει και με παει σε μια λιστα με εκτυπωτες αλλα δεν ειναι ο δικος μου μεσα

 

μου χει φυγει η ψυχη. εχω φαει κανα 6ωρο να ψαχνω στο ιντερνετ για λυσεις , εχω κανει κατι tutorials αλλα δεν δουλεψε τιποτα

Παιδια πολυ μπαστουνι το linux αλλα θα το παλεψω οσο μπορω

:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

το mandriva έχει μια επιλογή στο menu στις ρυθμίσεις συστήματος εκεί θα σου εμφανιστεί άλλο ένα μενου που μπορείς να σετάρεις τα πάντα εύκολα απο την κάρτα γραφικών σου μέχρι τoν printer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την καρτα την εχει αναγνωρισει κανονικα αλλα δεν μπορω να βαλω 3d desktop

μου λεει οτι το συστημα μου δεν το υποστηριζει

αλλα οταν ειχα βαλει το one live cd ειχα και 3d και ηχο

printer δεν ειχα κοιταξει αλλα δεν νομιζω.

οταν κανει ανιχνευση συσκευων βρισκει τον εκτυπωτη και γραφει και το μοντελλο simple way

και με παει σε μια λιστα με εκτυπωτες αλλα δεν υπαρχει ο δικος μου

λεω να βαλω διαφορους μεχρι να πεσω σε κανεναν που ειναι συμβατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως δεν υποστιρίζει το 3d desktop εφε που έχει το mandriva.Για βάλε το beryl η ψάξτο μέσα απο τον package manager.Υπάρχει και εκεί ενα παράθυρο με 4 επιλογές θα ενεργοποιήσεις πρώτα ολες τις πηγές λογισμικού μετά θα κάνεις τα update του συστήματος και τέλος θα ψαξεις να δείς να υπάρχουν πακέτα για το beryl να τα εγκαταστήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν ΔΕΝ είσαι για δέσιμο...

 

"1) πως κανω αλλαγη γλωσσας με το πληκτρολογιο. Πρεπει να αλλαζω με το ποντικι πατωντας την σημαια κατω δεξια. Δεμ υπαρχει κατι σαν shift+alt ?"

 

Μην ψάχνεσαι με το KDE. Δεν το έλυσαν ΠΟΤΕ το θέμα αυτό. Πήγαινε στο http://kkbswitch.sourceforge.net και κατέβασέ το. By th way ΔΕΝ υπάρχει rpm για mandriva αλλά αυτό για το fedora core 3 δουλεύει κανονικά

 

"2) δεν εχω 3d desktop . η καρτα μου ειναι nvidia geforce fx 5100"

 

Εάν εννοείς ότι δεν έχεις Beryl, πρέπει πρώτα να σετάρεις τους drivers της nvidia. Τέσπα ότι και εννοείς ψάξου πρώτα από εκεί...

"4) δεν εχω ηχο αλλα η καρτα ειναι αναγνωρισμενη κανονικα"

 

Μήπως είναι το γνωστό bug με το sound mixer που είναι default (!!!!) mute ? To bug αυτό πρέπει να υπάρχει τουλάχιστο πέντε χρόνια !!!!

 

Αυτά στα γρήγορα...

Σίμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δοκιμασω αυτο που λες για το πληκτρολογιο

κατεβαζω τους drivers nvidia αλλα δεν μπορω να τους εγκαταστησω . Παλευω με κατι tutorials αλλα δεν μου εχει δουλεψει τιποτα.

το sound mixer που ειναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μαμησα ολα

αλλαξα κατι kernel κλπ και σε μια φαση παω στο μενου 3d και μπορουσα να τα βαλω

και στις ρυθμισεις της καρτας προστεθηκε η επιλογη για δευτερη εξοδο -που το χρειαζομαι για την τηλεοραση

μου ζηταει επανεκινηση μ κανω και μετα δεν δουλευε τιποτα απο αυτα

ξαναπηγα στα package και αλλα εβγαλα αλλα εβαλα

τωρα δεν δουλευει το ποντικι

 

θα πρεπει να κανω φορματ δεν εχω αλλη λυση

γ*μωτι μου πολυ ασυμβατοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ubuntu..

 

nai kali lysi,

 

egw to paleuw 6meres (Ubuntu 7.04 long term) twra me perissotera provlimata omws

yparxei sovari asymvatotita paidia se oles tis dianomes akoma, aneksartita apo ta almata pou exei kanei to Linux ta teleutaia xronia.

Akoma prospathw na setarw to usb-modem mou k auto mono einai i arxi tou pagovounou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν ΔΕΝ είσαι για δέσιμο...

 

Κοίταξε φίλε μου. Προσωπικά ασχολούμαι από το 1997 με το linux. Τότε έπρεπε να δείς προβλήματα. Η πρώτη μου distro με την οποία ασχολήθηκα ΣΟΒΑΡΑ ήταν η Mandrake 7.0 Την δούλεψα πολύ. ΔΕΝ έμαθα linux βέβαια ΠΟΤΕ, γιατί για να μάθεις πραγματικά πρέπει να βάλεις Slackware (ή Gentoo) έγινα όμως τότε power user. Beta testing σε προγράμματα, συμμετοχή σε forums όπου και έπαιρνα και έδινα, συμμετοχή σε howtos κτλ...

Αυτό που με στεναχωρούσε από τότε, ήταν πάντοτε η Mandrake the company(οι παλαιότεροι θα καταλάβουν). Δεν είναι τυχαίο αυτό που είπα πιο πάνω ότι το bug στο sound mixer στέκει ΑΓΕΡΩΧΟ 5 χρόνια. Για να μη πω πολλά θα πω απλά ότι οι επιχειρηματικές (?) τους επιλογές ήταν/είναι τουλάχιστο παράξενες.

Με το mandrake έφτασα μέχρι την έκδοση 2005 , ενώ 2 και κάτι χρόνια χρησιμοποίησα mandrake/mandriva αποκλειστικά (χωρίς δηλαδή windows στο PC). Τότε όμως ΔΕΝ δούλευα τόσο...

Σήμερα, 2007, δουλεύω 12-14 ώρες την ημέρα. Δεν υπάρχει χρόνος ούτε για πλάκα, ειδικά για τέτοιους τύπους σαν και αυτούς τους επιχειρηματίες (?) της mandrake/mandriva. Έχω βάλει λοιπόν Debian (Etch συγκεκριμένα). Πλέον υπάρχει installer, σημαντικό πράγμα για το παιδί που θα κάνει μια πλήρη εγκατάσταση μόνο του και θα πάρει θάρρος, ενώ εάν ΔΕΝ θέλεις να ασχοληθείς με όλες αυτές τις (αρχικές) δυσκολίες υπάρχει το Synaptic και το Automatix. Μην αγχώνεσαι.H command line θα είναι πάντοτε εκεί και θα σε περιμένει εάν ποτέ το θελήσεις.

Πιο σημαντικό όμως είναι ότι το/η Debian είναι ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ. Είναι θεσμός. Δεν είναι εταιρεία. Το πόσο σημαντικό είναι αυτό, κυρίως για το παιδί, θα το καταλάβεις σε βάθος χρόνου

 

Αυτά

Σίμος

 

ΥΓ : ΜΗΝ βάλεις Ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρά είναι το mandriva.Kαθήστε να μάθετε μια διανομή με την πρώτη δυσκολία πάτε σε άλλη.Και αν δυσκολεύεσαι τόσο βάλε ένα k-ubuntu που είναι η πιο εύκολη από όλες που υπάρχουν η βάλε ένα edubuntu που έχει όμορφο γραφικό περιβαλλων και εκπεδευτικά προγράμματα ότι πρέπει για παιδια.

Για το mandriva για δες εδώ μερικά χρήσιμα link

http://www.techteam.gr/wiki/Mandriva/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το μεγαλυτερο προβλημα απο ολα ειναι οτι δεν εχω ηχο

το mute στο kmix ,αυτο με το εικονιδιο με το ηχειο κατω δεξια ειναι ενταξει

Παιδια , μεγαλη δυσκολια για απλα πραγματα

 

και ο εκτυπωτης που δεν μπορω να τον χρησημοποιησω αλλα μαλλον δεν υπαρχει λυση γιατι η εταιρεια δεν δινει drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε το edubuntu μια χάρα θα σου τα βρεί όλα.Οσο για την δυσκολία έχεις ξεχάσει μου φένετε το 80 τα άπειρα data που δίναμε για να δούμε απλά μια κουκίδα να κουνιέτε στην οθόνη και αυτό αν δεν είχαμε κάνει κανα λάθος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι για δεσιμο ναι!!!!

 

Θελεις να μαθει η κορη σου linux απο τωρα, μηπως και της χρειαστει στο μελλον :lol:

 

H μικρη ειπες οτι ειναι 10 χρονων. Οταν θα ειναι σε ηλικια που θα ψαχνει για δουλεια θα ειναι πανω απο 20.

Οποτε ας πουμε για να το στρογγυλεψουμε, σε μια 10ετια.

 

Εγω δε νομιζω να υπαρχει τοτε το linux, αλλα ακομα και να υπαρχει, πιστευεις οτι θα εχει την παραμικρη σχεση με τα σημερινα distro?

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι καλη ειναι αυτη σαν κινηση, αλλα με το linux νομιζω οτι χανεις τον χρονο σου. Τουλαχιστον με τα σημερινα disto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...