Προς το περιεχόμενο

Pre-install Linux


Akira_mpx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

katarxin ena megalo geia se olous!!

 

Ayto eine to proto mou post sto Insomnia.gr!!

Kalos sas vrika

 

As mpo sto psito....

 

Thelo na valo linux ta ubuntu 7.04 sigkekrimena!!

 

katarxin akousa oti prepi na kano ton disko se Fat32 giati den ipostirizete to ntfs apo ta linux!Isxii?

kseri kapios pos mporo na allakso ena disko apo ntfs se fat32!!molis ekana ena disko format gia ayto ton logo alla stis epiloges :

File system: mou evgaze mono to ntfs?

 

Thelo na valo ta ubuntu se ksexoristo disko as ton poume A

Kai na exo kai ta windows sto disko C pou eine tora!!

 

O diskos A eine ata kai

o diskos C eine sata

 

kseri kanis pos na tous valo tous diskous stin sindesmologia gia na exo dual boot diladi ::

 

Diskos C stin thesi sata 0(ή)1 Diladi master (ayto den to allazo)

kai Diskos A se pia thesi? Ide 1 kai o kai to visma master(apo to kalodio)?

Alla kai to jumperaki se pia thesi na to valo:confused:

 

 

Oson afora tin kalodiosi gia tous diskous mporei na to vro kai monos mou me piramatismo!alla an apantsisi kapios fisika kai tha to ektimiso!!

 

alla ayto pou me endiaferei perisotro eine gia to pos na kano apo ntfs se fat32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katarxin ena megalo geia se olous!!

 

Ayto eine to proto mou post sto Insomnia.gr!!

Kalos sas vrika

 

As mpo sto psito....

 

Thelo na valo linux ta ubuntu 7.04 sigkekrimena!!

 

katarxin akousa oti prepi na kano ton disko se Fat32 giati den ipostirizete to ntfs apo ta linux!Isxii?

kseri kapios pos mporo na allakso ena disko apo ntfs se fat32!!molis ekana ena disko format gia ayto ton logo alla stis epiloges :

File system: mou evgaze mono to ntfs?

 

Καλώς ήλθες λοιπόν ...

 

Το linux μπορει να διαβασει δεδομένα κι από τα 2 format (fat32, ntfs) αλλά εσύ δεν χρειάζεται να προετοιμάσεις τον δίσκο σου με κανένα. Το linux δεν χρησιμοποιεί κανένα από τα 2 οπότε μη σε ανησυχεί. Επέλεξε το δίσκο που θες και προχώρα στην εγκατάσταση.

 

Thelo na valo ta ubuntu se ksexoristo disko as ton poume A

Kai na exo kai ta windows sto disko C pou eine tora!!

 

O diskos A eine ata kai

o diskos C eine sata

 

kseri kanis pos na tous valo tous diskous stin sindesmologia gia na exo dual boot diladi ::

 

Diskos C stin thesi sata 0(ή)1 Diladi master (ayto den to allazo)

kai Diskos A se pia thesi? Ide 1 kai o kai to visma master(apo to kalodio)?

Alla kai to jumperaki se pia thesi na to valo:confused:

 

Oson afora tin kalodiosi gia tous diskous mporei na to vro kai monos mou me piramatismo!alla an apantsisi kapios fisika kai tha to ektimiso!!

Και τους 2 μπορείς να τους βάλεις master όσον αφορά το jumperάκι αφού είναι σε ξεχωριστό κανάλι (ο ένας θα μπει στο IDE και ο άλλος σε sata).

Για να κάνεις dual boot σωστά το βασικό είναι από ποιον θα δώσεις εντολή στο bios να κάνει boot. Ποιον δηλαδή θα βάλεις 1ο. Μπορείς όποιον θες, φτάνει να μην το αλλάξεις. Σε αυτόν που θα βάλεις 1ο στο bios θα εγκαταστήσεις και τον boot loader ώστε μόλις ανοίγεις το pc να σου δίνεται η δυνατότητα να επιλέξεις το λειτουργικό που θα φορτώσεις.

 

alla ayto pou me endiaferei perisotro eine gia to pos na kano apo ntfs se fat32

Αυτό είπαμε να μη σε ενδιαφέρει ... όπως θα σου έλεγαν κι οι περισσότερο έμπειροι .... Μάθημα 1ο στο linux = Ξέχνα τα windows

 

 

Συμβουλή .... εφόσον πας για ubuntu διάβασε στο forum τα διάφορα θέματα που υπάρχουν .... θα βρεις πολλά χρήσιμα πράγματα.

 

Βρες από τα forum του ubuntu κάποιον οδηγό εγκατάστασης ώστε να το κάνεις σωστά και να έχεις dual boot. Υποθέτω ότι windows έχεις εγκαταστήσει. Εάν όχι βάλε πρώτα παράθυρα κ μετά linux. Οι χρήστες ubuntu μπορούν να σου προτείνουν κάποιον οδηγό για εγκατάσταση.

 

Καλή αρχή κι εδώ είμαστε εάν χρειαστεί βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήλθες λοιπόν ...

 

Το linux μπορει να διαβασει δεδομένα κι από τα 2 format (fat32, ntfs) αλλά εσύ δεν χρειάζεται να προετοιμάσεις τον δίσκο σου με κανένα. Το linux δεν χρησιμοποιεί κανένα από τα 2 οπότε μη σε ανησυχεί. Επέλεξε το δίσκο που θες και προχώρα στην εγκατάσταση.

 

Στο ntfs partition/σκληρό δε θα μπορεί να γράψει αρχεία από το linux, θα είναι read only.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ntfs partition/σκληρό δε θα μπορεί να γράψει αρχεία από το linux, θα είναι read only.
Πλέον υπάρχει τρόπος να γράφει στο ntfs χωρίς προβλήματα με το ntfs-3g.

 

Σχετικά με τα παρτίτιον είναι καθαρά στο πως σε βολεύει. Να ξέρεις πάντως πως δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις φορματ(99% δεν θα κανεις ποτε) οπότε μπορείς να κάνεις ενα μόνο παρτίτιον. Οπως σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mia erotisi akoma!sto disko pou tha valo ta ubuntu na kano arketa partition?

Opou arketa=3/4?ti protinete?

 

Προσωπικά προτείνω τουλάχιστον 2. το / (root partition) της τάξης των 10GB και το /home (partition για τους χρήστες) το οποίο θα είναι μεγάλο αφού αυτό χρησιμοποιείται σαν αποθηκευτικός χώρος κάθε χρήστη

 

(εγώ πχ έχω αυτά τα 2 συν ένα ακόμα για backup με 50 - 140 - 60 gb αντίστοιχα. Εννοείται ότι από τα 50gb του root partition είναι ελεύθερα τα 45gb)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys σας χαιρετω μεσα απο τα Ubuntu....

Τελικα εκανα 2 Partition σε εναν 80αρη δισκο -37Gb στο filesystem και 30gb στον αλλον!!

ωπα ωπα 30+37=67 απο 80 =13 gb σαν πολλα Gb δεν μου εφαγε?

 

τους δισκους τους εχω :

Δισκος ubuntu on ide1 master(cable)

kai jumper set cable select

 

και τον δισκο των windows sata 1!!

ολα καλα με τους δισκους

 

Μονο που δεν εκανα ακριβως dual boot,

και τωρα για να μπω στο λειτουργικο που θελω παω απο το bios συνεχεια και αλλαζω το first boot device------>κουραστικο!!Ξερει καπιως πως μπορω να το φτιαξω αυτο ωστε να διαλεγω!

 

gokal κατι ειπες για Boot Loader!!Για πες και αλλα!!

 

dklearhos μπορεις να μου πεις για για το ntfs-3g ωστε να γραφω στους δισκους ntfs!!!!

 

Μια Ερωτηση ....Οταν κανω shutdown den δεν κλεινει και σταματαει στιν αρχικη οθονη του ubuntu!!Πως κλεινει ρε παιδια?

 

Βασικα βλακεια μου που δεν εψαξα το φορουμ πριν κανω εγκατασταση!!τωρα βλεπω οτι εχει πολλες απαντησεις στις αποριες μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις boot από τον δίσκο με το ubutu βγαίνει ο grub (bootloader) με την επιλογή των λειτουργικών που στην περίπτωσή σου θα είναι μόνο το ubuntu. Οπότε .... αρχικά ρίξε μια ματιά στο παρακάτω για να καταλάβεις πως λειτουργεί (θα βοηθήσει γενικά πάρα πολύ)

YABT - Yet Another Bootloader Topic: Οδηγός ρύθμισης lilo/GRUB

 

Αυτό που στην τελική χρειάζεσαι είναι μία καταχώρηση στο αρχείο menu.lst το οποίο πρέπει να είναι στο /boot/grub η οποία να είναι κάπως έτσι

 

> # (1) Windows XP
title Windows XP pro
rootnoverify (hd1,0)
map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
makeactive
chainloader +1

Το παραπάνω λογικά θα δουλέψει κ ακριβώς όπως είναι αφού έχω κι εγώ το ίδιο configuration με 'σενα, με τη μόνη διαφορά ότι ο sata είναι με το linux, δοκίμασέ το και πες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Akira_mpx

καλώς ήρθες

 

ίσως πρέπει να δηλώσεις ότι ο δίσκος είναι sata

δές μια παρόμοια ιστορία με ευτυχή κατάληξη

 

Can't initalize Windows XP (no boot.ini?)

http://www.linuxquestions.org/questions/showthread.php?t=531613

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα παιδια μια ερωτιση....επειδη δεν εχω ιδεα απο Linux πως τρεχεις μια εντολη δηλαδη το /boot/grub/grub.conf πως το τρεχω?μεσα απο τα Ubuntu?

 

μετα απο τοσο Windows χρηση προσπαθω να βγαλω ακρη με windiστικο τροπο....αλλα δεν βλεπω να βγαινει ακρη ετσι!!!ακομα προσπαθω να καταλαβω τα ubuntu!!

 

Κατι αλλο πολυ σημαντικο για μενα....ψαχνω ενα driver για μια καρτα ηχου....

Την Behringer FCA202 F-control Firewire!!To PC μου ειναι κατα 80% στιμενο για Audio χρηση(στα Windows τουλαχιστον) και δεν εχω Ηχο!!!εψαξα στο goοgle αλλα τιποτα!! Please help!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φτιάξεις διορθώσεις αρχεία συστήματος στο ubuntu θα πρέπει να ανοίξεις τον ανάλογο κειμενογράφο.Στο ubuntu είναι το gedit και στο kubuntu το kate.Για να ανοίξεις το αρχείο που θέλεις θα δώσεις σε κονσόλα

sudo gedit /boot/grub/grub.conf

Αγνόησε τα μηνήματα λάθους που θα εμφανιστούν στην κονσόλα δεν είναι τίποτα και προχώρα στις αλλαγές που θέλεις να κάνεις.

Για την κάρτα ήχου σου για δώσε σε κονσόλα ένα

asoundconf list

να δούμε πια κάρτα βλέπει το συστημά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορια αρχαριου!!!πως ανοιγεις τον κειμενογραφο?εινε αναλογο με το text των windows?Δηλαδη δεξι κλικ create new document????

και την κονσολα πως την ανοιγω?μηπως Applications-->Βοηθηματα->Τερματικο?

αν εινε αυτη η κονσολα....εχω βαλει το asoundconf list αλλα δεν μου βγαζει τιποτα!!

Παντως στο System->προτιμησεις--->hardware information την βλεπω σαν σησκευη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κειμενογράφος θα ανοίξει αν δώσεις gedit στην κονσόλα που είναι το τερματικό που είπες.Αν θέλεις να ανοίξεις το αρχείο που είπες πριν δώσε στο τερματικό

sudo gedit /boot/grub/grub.conf

To asoundconf list δώστο στο τερματικό και κάνε paste εδώ τι σου βγάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβενω δεν μου βγαζει τιποτα copy/paste 4 φορες αλλα τιποτα

 

akira@akira-desktop:~$ asoundconf list

akira@akira-desktop:~$ asoundconf list

akira@akira-desktop:~$ asoundconf list

akira@akira-desktop:~$ asoundconf list

akira@akira-desktop:~$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...