Προς το περιεχόμενο

video input - out of range


bingo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Αποφάσισα και εγώ να κάνω την αρχή στον κόσμο του linux με το ubuntu αλλά έχω ένα πρόβληματάκι. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι οπότε μπορεί να είναι πολύ απλό αυτό που ρωτάω αλλά..

Εκανα boot από το live cd, ξεκίνησε κανονικά, φόρτωσε η μπάρα μέχρι το τέλος και μετά που φάνηκε ότι θα έμπαινε κανονικά, η οθόνη αντί να δείξει κάτι, γέμισε καθετες χρωματιστές γραμμές και έβγαλε ένα μήνυμα video input out of range.

Tί μπορεί να φταίει; Η οθόνη είναι nec accusync lcd72vm και η κάρτα γραφικών μια msi nvidia 6600.

Οποια βοήθεια καλοδεχούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε να τρέξεις το ubuntu με επιλογή safe graphics mode μήπως λυθεί το πρόβλημα

 

καλή αρχή στο linux, έστω και με πρόβλημα !:D

 

γράψε πιό αναλυτικά την κατάσταση και θα πάρεις περισσότερες απαντήσεις.

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια, έκανα αυτό που είπες και όλα καλά.

Η πρώτη εντύπωση ήταν πολύ καλή, αύριο θα το εγκαταστήσω κανονικά και λογικά από εδώ και πέρα θα χρειαστώ και άλλη βοήθεια:lol:

Το μόνο πρόβλημα που είδα για αρχή είναι ότι δεν είχε ανάλυση πάνω από 1024χ768, δεν ξέρω βέβαια αν φταίει το ότι ήταν το live cd και όχι η κανονική εγκατάσταση.

Από αύριο θα έχω νεότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία για το partition:

Οταν πάω να διαλέξω το ποσοστά που θα χωρίσει το δίσκο έχει σαν προεπιλεγμένο 82%. Αυτό είναι το ποσοστό που θα δώσει στα windows ή στο linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το live cd έχει ένα πρόγραμμα, το gparted, με το οποίο βλέπεις και διαμορφώνεις τα partitions των δίσκων.

 

για να μη "μπλέξεις", μπορείς να το τρέξεις μόνο για να δείς, οπότε θα καταλάβεις που αναφέρεται το ποσοστό που γράφεις.

 

ψάξε στο forum, έχει απαντηθεί, τι χώρο "χρειάζεσαι" για το κάθε OS, πράγμα που εξαρτάται και απο τις ανάγκες σου.

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kόλλησα λίγο, μπερδεύτηκα λίγο, αλλά τελικά απο χθες έχω και linux στον υπολογιστή μου!

Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια δεν ήταν και τόσο δύσκολο. Αν καταφέρω να εγκαταστήσω και το crypto f200 και έχω και internet θα είναι όλα πιο εύκολα.

Εχω βρει διαφορες οδηγίες και όταν έχω χρόνο θα δοκιμάσω.

Στο μόνο που δεν βρήκα απάντηση είναι στο πως θα βάλω πρώτη επιλογή τα windows όταν ανοίγει ο υπολογιστής και όχι το linux.

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος ας το κάνει μόνο λίγο αναλυτικά γιατί είμαι καινούριος ακόμα:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστώ για το link, το είχα βρει κάπου εδώ στο forum μαζί με αυτό

http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=69941

αλλά ακόμα δεν έχω μπορέσει να τα δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...