Προς το περιεχόμενο

Πρόσβαση ασύρματου δικτύου από Linux


ggeo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσον αφορά τo mac filter ,έχω και δεύτερο υπολογιστή με ασύρματη κάρτα που έχει μόνο Windows,οπότε θέλω να συνδέεται και εκείνος ,άρα δεν μπορώ να αφήσω να αναγνωρίζει τη δική μου κάρτα μόνο.

 

Έχω την εντύπωση ότι το mac filtering μπορεί να γίνει για περισσότερες κάρτες. Για δες λίγο τις ρυθμίσεις του router σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι το mac filtering μπορεί να γίνει για περισσότερες κάρτες. Για δες λίγο τις ρυθμίσεις του router σου...

 

Συμφωνώ!!Αποκλείεται να δέχεται μόνο μία MAC.... Τα windows δεν παιζουν ρόλο!!Οπότε στην ανάγκη μπορείς να το αφήσεις ξεκλείδωτο, μόνο με το μακ φίλτρο..

 

Για WPA δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι το mac filtering μπορεί να γίνει για περισσότερες κάρτες

Συμφωνώ. Θα ήταν άδικος κόπος να δεχόταν μόνο μια mac. Και απλά μην πεις σε κανέναν τη mac σου. Σπάει εύκολα αν κάποιος την ξέρει. Στο λέω γιατί βάζω και μια 2η mac στο access και μπαίνω με την άλλη. Αν δεν την ξέρει κανείς είναι λίγο αδύνατον να πετύχει τη δικιά σου. Οπότε μην ανησυχείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια κάρτα και router έχω κι εγώ. Χρησιμοποιώ wpa_supplicant και συνδέομαι μια χαρά, μόνο που μερικές φορές είναι λιγο ασταθής η σύνδεση, δηλαδή δε μπορώ να κάνω Ping. Δεν έχω το χρόνο να βρω τι φταίει ακόμα.

Οδηγίες από εδώ:

http://www.jimbo7.com/wiki/index.php?title=WG311v3_LINUX_WIKI

 

Η λύση που σου είχε δώσει ο apoikos δε δούλεψε;

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1717559&postcount=6

(εκπλήσσομαι :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Όσον αφορά τη λύση του apoikos δεν είναι για fedοra και γίνεται ψιλοχαμός...

Όσον αφορά τις οδηγίες http://www.jimbo7.com/wiki/index.php...1v3_LINUX_WIKI

 

στο σημείο που γράφω (ως root)

wpa_supplicant -i wlan0 -c /etc//wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf -Dndiswrapper

με βγάζει συνεχώς το μήνυμα

ioctl[sIOCGIWSCAN]: Resource temporarily unavailable

 

Τώρα,αν τρέξω (μόνο ως root) το wpa_gui κάνει συνέχεια reconect και μου βγάζει την IP αλλά στο status δείχνει SCAN και όχι linksys

 

Όσον αφορά τις υποδείξεις για το mac filter ευχαριστώ πολύ.

Θα προσπαθήσω λίγο ακόμη για το wpa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, από κεκτημένη ταχύτητα νόμιζα πως είχε ανοίξει ο borror αυτό το Θέμα. Κάτι τέτοιες αστάθειες έχω αντιμτωπίσει κι εγώ. Δοκίμασε να κάνεις Unload και Load το module ndiswrapper και προπαντώς να μην έχεις κάποιο άλλο πρόγραμμα να χρησιμοποιεί την κάρτα (π.χ κάποιο άλλο που κάνει συνεχώς scan)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

 

Επιτέλους έχω WPA protection!!

 

Λοιπόν,τι έκανα :

 

Ενεργοποίησα το KNetworkManager και το έβαλα μαζί με το NetworkManagerDispatch σε runlevel 5 από το Σύστημα,Υπηρεσίες.

 

Το /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf το διαμόρφωσα ως εξής :

 

#ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant

#ctrl_interface_group=wheel

ap_scan=1

update_config=1

 

 

 

network={

ssid="linksys"

key_mgmt=WPA-PSK

priority=5

proto=WPA

psk="xxxxxxxxxxx"

 

}

 

Πρώτα πήγα και ενεργοποίησα το WPA του router από τη σελίδα εγκατάστασης του linksys.Απενεργοποίησα τη σύνδεσή μου (wlan0) και έπειτα έτρεξα το KNetworkManager ,όπου αναγνώρισε το linksys ,έβαλα τον κωδικό του WPA και όλα μια χαρά!!

Όμως,πρέπει να απενεργοποιήσει κάποιος (από τις ρυθμίσεις του δικτύου) την αυτόματη εκκίνηση του wlan0 αλλιώς δεν μπορεί να συνδεθεί το KNetworkManager.

 

Το μόνο που μου μένει τώρα είναι να τρέχει το KNetworkManager στην εκκίνηση.Αν και ενεργοποίησα αυτή την επιλογή από το configuration του KNetworkManager και επίσης έχω ενεργοποιημένη την επιλογή από το κέντρο ελέγχου , Συστατικά του KDE , Διαχειριστής συνεδριών , Επαναφορά προηγούμενης συνεδρίας δε μου ξεκινάει.

 

Αυτά προς το παρόν ,τώρα θα ασχοληθώ λίγο με τις ρυθμίσεις του Samba!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...