Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αρχάρειο


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Ήρθε η ώρα να βάλω και εγώ Linux και μετά από ψάξιμο κατέλειξα στο Ubuntu 7.04. Έχω την P5K Deluxe με ICH9R. Έχω κάνει raid 0 και θέλω να κάνω εγκατάσταση εκεί. Η διανομή όμως δε βλέπει τη συστοιχεία αλλά βλέπει 2 ανεξάρτητους δίσκους. Πώς μπορώ να το διορθώσω?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πραγματικός raid controller οπότε δεν είναι τόσο απλό. Η προτεινόμενη λύση για RAID στο Linux ειναι ο Software Raid Driver, όμως κατά τη γνώμη μου θα ήταν καλύτερο να το αφήσεις στην άκρη για πρώτη φορά καθώς θα περιέπλεκε τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πραγματικός raid controller οπότε δεν είναι τόσο απλό. Η προτεινόμενη λύση για RAID στο Linux ειναι ο Software Raid Driver, όμως κατά τη γνώμη μου θα ήταν καλύτερο να το αφήσεις στην άκρη για πρώτη φορά καθώς θα περιέπλεκε τα πράγματα.

 

:wink:

 

giati den perneis enan disko epipleon na to valeis san aplo kai na dokimaseis ekei!

kai meta alazeis apo to bios poios tha bootarei (ta windows i to linux).

 

 

na se rotiso mias kai exeis orea mobo , ti thermokrasies sikonei max to chipset?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:wink:

 

giati den perneis enan disko epipleon na to valeis san aplo kai na dokimaseis ekei!

kai meta alazeis apo to bios poios tha bootarei (ta windows i to linux).

 

 

na se rotiso mias kai exeis orea mobo , ti thermokrasies sikonei max to chipset?

 

Αδερφέ δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Αν δεν το έχεις βρει μέχρι να γυρήσω από διακοπές (σε κανα 6 ημέρες) θα χαρώ να σου απαντήσω.

 

Μου άρεσε πολύ η ιδέα σου. Μάλλον αυτό θα κάνω. Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an den thes apoklistika linux mporis na dokimaseis kai tin lysi tou wubi...

 

Πρώτη φορά και εγώ το ακούω αλλά απο ότι κατάλαβα από την σελίδα του wubi είναι ένας installer του ubuntu μέσα απο windows. Τώρα το πως δουλεύει δεν ξέρω γιατί δεν το έχω δούλέψει

http://wubi-installer.org/

Wubi is an unofficial Ubuntu installer for Windows users that will bring you into the Linux world with a single click. Wubi allows you to install and uninstall Ubuntu as any other application. If you heard about Linux and Ubuntu, if you wanted to try them but you were afraid, this is for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τρέχουν τα Linux το ίδιο γρήγορα όπως αν ήταν καθαρή εγκατάσταση? Το Site τους λέει πως ναι, αλλά ισχύει? Τον ίδιο ενδιασμό έχω και με το Virtual PC. Δεν ξέρω καν αν γίνεται μέσο virual PC, αλλά αν γίνεται θα είναι τι ίδιο γρήγορο ή θα έχω τα προβλήματα των windows?

Προς το παρόν λόγω οικονομικής στενότητας δε θα αγοράσω καινούριο σκληρό για να κάνω αυτό που πρότεινες bloodram, αλλά είπαμε. Η ιδέα σου είναι πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To wubi τρέχει πολύ πιο αργά ακόμα και από το live cd κάνε μια καθαρή εγκατάσταση και πρώτα τρέξε το live cd για μερικές μέρες να δεις αν σου κάνει.Δοκίμασε και τις δύο εκδόσεις το ubuntu για το gnome και το kubuntu για το kde

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρά τρέχει μέσα απο virtual machine μόνο νομίζω ότι δεν θα έχεις 3d.Στο ubuntu έχω στο virtual box το mandriva και το fedora εγκατεστημένα και πάνε σφαίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ Chek2fire. Πάντα είσαι πολύ βοηθητικός.

Αν δεν έχω 3d δε θα΄λέει και πολλά, αλλά θα το δοκιμάσω. Κατέβασα το Virtual PC 2007 από τη Microsoft. Με τη πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς, καμία τύχη. Ενώ εγκατέστησα το Virtual PC κανονηκά, όταν πάω να εγκαταστήσω τη διανομή, εκτός του ότι κάνει απίστευτη ώρα, στο τέλος είτε κολλάει, είτε βγάζει κάτι που δεν καταλαβαίνω τι λέει. Καμιά ιδέα για το τι φταίει? 'Εχω κάνει πολλές δοκιμές στη ρύθμηση του Virual PC, αλλά τζίφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...