Προς το περιεχόμενο

Βγήκε η kde 4 beta 1 :)


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τουλαχιστον ειναι ενθαρυντικό , σημαινει οτι θα υπάρχει

 

σιγα σιγα βλέπω οτι το ολο concept του 4 ειναι μελετημενο και θα εχει μεγαλη επιτυχια . Εκτος των άλλων θα έχει μεγαλυτερη ταχυτητα (ηδη ειναι γρηγορο , φανταστειται θα γίνει πύραυλος το desktop) + αυτο το link του gtroza οτι χρησημοποιηει 40% λιγότερη μνήμη !!

και κατι άλλο που δεν ξερω αν στεκει , μηπως σκοπευουν να τραβηξουν και χρηστες gnome? γιατι τα μενου οπως τα κανουν πλησιαζουν το gnome !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

δηλαδη η Qt είναι C++ σε γραφικό περιβάλλον;

αν ειναι ετσι γιαυτο πεταει και πρεπει να ειναι και ανωτερο των windows (νομιζω απο τα XP και μετα ειναι σε C++ το γραφικό περιβάλλον και εκει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο θέμα c++(μπορεις να γράψεις και σε python,java). Είναι οι δυνατότητες της σαν βιβλιοθήκη για gui (το κυριότερο) .

 

Αν δεν βαριέσαι :

http://doc.trolltech.com/4.3/index.html και κοίτα τα core features (κυρίως όσα έχουν σχέση με γραφικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα πάντως το KDE4 πάει ποιο αργά. Από ram ok, από CPU πως πάει; Έχουν βγάλει τίποτε minimum system recommendations; Λέμε τώρα...

Έχεις απενεργοποιήσει τα composite effects; Με αυτά κι εμένα πάει αργά, αλλά χωρίς αυτά η ταχύτητα είναι ίδια με του kde 3.5.x. Και είπαμε πως τα packages του tardo είναι φτιαγμένα με ενεργοποιημένο το fulldebug.

Τώρα κάνω compile από svn και χωρίς το fulldebug έτσι από περιέργεια, να δω πως πηγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είπαμε πως τα packages του tardo είναι φτιαγμένα με ενεργοποιημένο το fulldebug.

Τώρα κάνω compile από svn και χωρίς το fulldebug έτσι από περιέργεια, να δω πως πηγαίνει.

να πώ επίσης οτι στις εκδόσεις beta και rc είναι ενεργοποιημένω το debug(για προφανές λόγους) , για αυτό είναι αργό, οπώτε περιμένετε final!

Οι διαφορές χωρίς το fulldebug δεν είναι τρομερές, αν και είναι νωρίς ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα οτι θα υπαρχει και το μενου kickoff

δεν ξερω αν το χρησιμοποιεί κανεις , και μενα στην αρχη δεν μου αρεσε αλλα τωρα το συνήθισα και το αλλο μενου το κανονικο μου φαινεται φτωχο. Για οποιον δεν το εχει δοκιμασει το συνιστω , πιστευω αξιζει να περασει κανεις στο kickoff

 

στα + το μενου με τα νεα προγραμματα γιατι μερικες φορες βαζω ενα προγραμμα και το ψαχνω ενω τωρα παω στα νεα προγραμματα και το χει μεσα ή στην μπαρα με την αναζητηση

επισης στα + τα favorites , history, my computeur, νεες επιλογες στο quit (logout) κα

 

ειναι νεας τεχνολογιας μενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Βγήκε πλέον και επίσημα η έκδοση 4.0 όπως φαίνεται και στην ανακοίνωση: http://www.kde.org/announcements/4.0/ αν και ο κώδικας είναι εδώ και μέρες tagged ή branched (δεν ξέρω ποια η διαφορά τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ειναι stable τωρα ;

θα περιμενω να το βαλω με το mandriva 2008,1 για να μην τα μπλεχω

μετα απο πολυ κόπο εχω καταφερει να κανω stable το συστημα μου με kde 3.5.7 και compiz και φουλ τρισδιαστατα,

του αλλαζω τα φωτα και δεν κρασαρει με τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ειναι stable τωρα ;

 

Απ' ότι καταλαβαίνω ναι μεν αλλά ... διάβασε αυτό π.χ http://www.kdedevelopers.org/node/3174

 

(έπεσα πάνω του ψάχνοντας να βρω πότε θα είναι στα repos του arch ... σε αυτό το thread http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=42107)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρετε ότι σε περίπου έναν χρόνο θα σταθεροποιηθούν τα πράγματα, να μεταφερθούν σωστά οι εφαρμογές, να εκμεταλλευτούν τα νέα frameworks κ.τ.λ. Τότε θα μιλάμε για kde 4 όπως τώρα για το kd3 3.5.x Πάντως όσοι έχετε όρεξη πολύ καλά θα κάνετε να το περάσετε. Κάποιος πρέπει να κάνει το debuging. Και όσο ποιο πολλοί τόσο το καλύτερο.

 

Το development από το kde 3.5.x σταματάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...