Προς το περιεχόμενο

Βγήκε η kde 4 beta 1 :)


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοώ ότι σε σχέση με ένα file manager based Desktop δεν ενσωματώνει τεχνολογίες - βοηθήματα που θα το καθιστούν ποιο εύχρηστο. Για παράδειγμα από το system settings ούτε αλλαγή ανάλυσης δεν έχει. Και συντομεύσεις στην επιφάνεια εργασίας; Πως μπορώ να μικρύνω την tool bar, να μην έχω το τεράστιο ρολόι, να την πάω πάνω κάτω κ.τ.λ. Ίσως εγώ δεν μπορώ να βρω από που γίνονται τέτοιου είδους απλά πράγματα. Δεν πρόκειται πλέων για beta αλλά είναι RC2. Εγώ πάντος το τελευταίο repo του ArchLinux πριν ενσωματωθεί το KDE4 θα το κρατήσω έτσι.

 

http://techbase.kde.org/Projects/Plasma/Architecture

Πρέπει να γραφτούν κατάλληλα data engines.

 

QGraphicsView -->

http://doc.trolltech.com/4.3/graphicsview.html

Σίγουρα θα υποστηρίζουν resize κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εξακολουθώ να μην καταλάβαίνω την έκφραση file manager based Desktop.

 

In KDE1 the desktop was managed by KDE's file manager. In KDE2 it was split off from the file manager and became its own application though it remained essentially a file manager view. The desktop panels have always been their own application that supported small plugin applications called "applets". Extending the panel with applets could only be done using C++ and were fairly limited in their presentation.

 

As the years rolled by, it became more and more apparent that the desktop and the panels really needed to work better together. They need to conspire on details such as backgrounds and the placement of icons on the desktop.

 

Σε εμένα πάντως με PIII @ 900 MHz και 512 Mbytes ram πάει αρκετά ποιο αργά από το τελευταίο KDE 3.5.x Ελπίζω να το σιμαζέψουν αρκετά πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούσες να ρυθμίσεις ανάλυση από το control center σε KDE 3.5; Υπήρχε και εξακολουθεί να υπάρχει το krandrtray για αυτή τη δουλειά (που κάλλιστα θα μπορούσε να ενσωματωθεί στο systemsettings).

Πάντως φαίνεται πολύ ελαφρύ, ίσως λίγο καλύτερο από το KDE3.X

 

sto KDE 3.5 :

Την αναλυση της οθόνης μπορείς να την ρυθμίσεις απο control center KDE → περιφερειακά (εκει που εχει το ποντικι , το πληκτρολογιο, εκτυπωτες, φωτογραφικές μηχανες κλπ) → display

 

KDE 4: some reasons for design decisions

http://liquidat.wordpress.com/2007/11/30/kde-4-some-reasons-for-design-decisions/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DIMITRISG ναι, δίκιο έχεις. Απλά επειδή δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ δεν το θυμόμουν. Αλλά ούτως ή άλλως kparts είναι και μπορούν να βγούν ή να μπουν από κάποιο Control Center/Panel/systemsettings αρκεί να λειτουργούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λετε να ξεκινησουμε εγκατασταση του 4 ή να περιμενουμε λίγο ακόμα;

βλέπω screenshots και μου τρεχουν τα σαλια:-D

 

Αν την βάλεις πρόσεχε να μην πνιγείς... :-) :-) :-)

 

Καλύτερα δοκίμασε σε άλλο partition για να μην έχεις μπλεξίματα. Στο κάτω κάτω μπορεί να μην σου αρέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έβαλα.στο ιδιο partition αμα γινει μ*λ*κια χαλαλι του

ενταξει φαινεται καθαρα οτι δεν ειναι ετοιμο αλλα φαινεται επισης οτι ειναι και πολλά υποσχόμενο

firewalker αυτο με την taskbar τι προβλημα είχες ? την πήγα πάνω κατω και το ρολοι ρυθίζει με δεξι κλικ και ρυθμισεις (το αναλογικό γιατι to digital dεν εχει ρυθμισεις αλλα θα εχει αργοτερα αφου το παραθυρο ειναι αδειο)

και η αναλυση οθονης αλλάζει απο το control center

 

ισως ειναι και συνηθεια αλλα προτιμώ τον konqueror απο το dophin ετσι γρηγορα που το ειδα, αλλα για να τα ξεχωρισανε κατι θα ξερουν, παντως ο konqueror αυτη τη στιγμη για μενα ειναι ο καλυτερος file manager browser απ ολα τα λειτουργικά που γνωρίζω. Ο amarok με καινουργιο look θα παραμεινει ο καλυτερος player αν και θα μας κακοφανει στην αρχη γιατι θα πρεπει να ξεσυνηθησουμε.

 

να πω την αληθεια επειδη ειμαι fun του kde μου ψιλοκακοφανηκε που δεν αναγνωρισα στο 4 το kde που ξερω, αλλα ισως το εχουν ψαξει πολυ καλα και αργοτερα δουμε οτι ειναι πολυ καλυτερο. Μην ξεχναμε οτι δεν ειναι έτοιμο ακομα.

 

ΥΓ *

αυτό με τον klipper δεν το καταλαβα, μου τον πηγε πανω αριστερα και οταν πλησιαζω το ποντικι βγαινει μενου με κατι εξαλλες ρυθμίσεις (τα applets με το ρολοι για παραδειγμα) που μαλλον ειναι superkaramba απο πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ *

αυτό με τον klipper δεν το καταλαβα, μου τον πηγε πανω αριστερα και οταν πλησιαζω το ποντικι βγαινει μενου με κατι εξαλλες ρυθμίσεις (τα applets με το ρολοι για παραδειγμα) που μαλλον ειναι superkaramba απο πισω

-> plasma ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firewalker αυτο με την taskbar τι προβλημα είχες ? την πήγα πάνω κατω και το ρολοι ρυθίζει με δεξι κλικ και ρυθμισεις (το αναλογικό γιατι to digital dεν εχει ρυθμισεις αλλα θα εχει αργοτερα αφου το παραθυρο ειναι αδειο)

και η αναλυση οθονης αλλάζει απο το control center

 

Πως την μετακίνησες; Μπορείς να αλλάξεις το μέγεθος της; Να μην είναι τόσο μεγάλη; Ή τα εικονίδια που είναι σε αυτήν. Το ρολόι δεν έχει να αλλάζεις το μέγεθος της γραμματοσειράς.

 

Την αλλαγή οθόνης που την βρήκες; Τόσο στραβός είμαι; :-) :-) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν ειναι ετοιμη η 4 μπαινω λιγο να δω και ξαναβγαινω παλι

η taskbar δεν ειναι ετοιμη. μετακινειται δεξια αριστερα πανω κατω αλλα οταν παταω δεξι κλικ configuration eχω ενα αδειο παραθυρο, οταν κανω minimize eνα παραθυρο εξαφανιζεται, δεν το βλεπω στην taskbar. και δεν εχω ουτε τα εικονιδια κατω δεξια στην taskbar ουτε το ρολοι. καταλαβα αλλο ρολοι αυτο που βγαζει ο plasma.

την αναλυση της οθονης την εχω στο systeme settings → computeur administration → size & orientation

 

νομιζω -θα το κοιταξω - οτι εχω την 3,93 την κατεβασα απο τα repos της mandriva

 

snapshot1ot3.th.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...