Προς το περιεχόμενο

Βγήκε η kde 4 beta 1 :)


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για δοκιμές μια και είναι σε beta κατάσταση ακόμα βγήκε live cd kubuntu με την τελευταία έκδοση του kde4.Δείτε εδώ

 

http://kubuntu.org/announcements/kde4-rc1.php

 

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ

 

http://kubuntu.org/~jriddell/cds/kubuntu-kde4-20071126.iso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα είναι πιο βαρύ απο το 3.x ή πιο ελαφρύ, γιατί άκουσα πώς η qt4 είναι πιο ελαφριά απο το qt3 αλλά το plasma τί λέει?

 

Η qt4 είναι πούπουλο μπροστά στην qt3. Είναι πολύ πιο γρήγορη. Συνεπώς το KDE θα είναι πολύ πιο γρήγορο( το πόσο θα δούμε μόλις βγει)

 

To plasma εκμεταλλεύεται την QGraphicsView της QT για να παρουσιάσει τα widgets στο desktop, τα οποία είναι γραμμένα αποκλειστικά σε C++. H άλλες γλώσες (Java ktl) λέγεται ότι θα φορτώνονται σαν modules).

 

Συνεπώς όπως φαίνεται θα είναι πολύ γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ετοιμάζεται KDE RC2.

O tardo (archlinux) έφτιαξε κιόλας τη νέα έκδοση (προχθές)και φαίνεται όλο και πιο καλύτερη και γρήγορη (χωρίς composite effects) σε σύγκριση με τις προηγούμενες εκδόσεις RC και betas. Πλησιάζουμε προς την τελική έκδοση καθώς αυτή αναμένεται μέσα στον Γενάρη

http://dot.kde.org/1196525703/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να δω το κλασικό kde 4. Δεν μου αρέσει το plasma προς το παρόν. Το κλείνω το plasma. Δεν υπάρχει τίποτε από το παλιό kde ούτε Desktop ούτε taskbar κ.τ.λ. Οι εντολές kdesktop κ.τ.λ. να υπάρχουν; Βαριέμαι να κάνω reboot...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει "classic kde 4.0" με την έννοια που είχε σε Windows XP όπου μπορούσες να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις το Luna. Δεν κάνω σύγκριση με windows απλά φαντάζομαι οτι αναζητάς κάτι αντίστοιχο.

Στο plasma στηρίζεται το kde4.0 και γι'αυτό και η επερχόμενη έκδοση έχει κάνει τόσο πολύ "ντόρο" (αν μπορούμε να το πούμε έτσι). Δεν είναι μια απλή αναβάθμιση αλλά αλλάζουν πολλά (π.χ phonon για το υπο-σύστημα ήχου).

Το πόσο μας ταιριάζει τελικά θα το δούμε όταν θα βγει η τελική έκδοση. Λογικά θα μπορεί να φτιαχτεί, τότε, και ένα theme που να ομοιάζει με το KDE3.x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι σε σχέση με ένα file manager based Desktop δεν ενσωματώνει τεχνολογίες - βοηθήματα που θα το καθιστούν ποιο εύχρηστο. Για παράδειγμα από το system settings ούτε αλλαγή ανάλυσης δεν έχει. Και συντομεύσεις στην επιφάνεια εργασίας; Πως μπορώ να μικρύνω την tool bar, να μην έχω το τεράστιο ρολόι, να την πάω πάνω κάτω κ.τ.λ. Ίσως εγώ δεν μπορώ να βρω από που γίνονται τέτοιου είδους απλά πράγματα. Δεν πρόκειται πλέων για beta αλλά είναι RC2. Εγώ πάντος το τελευταίο repo του ArchLinux πριν ενσωματωθεί το KDE4 θα το κρατήσω έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι σε σχέση με ένα file manager based Desktop δεν ενσωματώνει τεχνολογίες - βοηθήματα που θα το καθιστούν ποιο εύχρηστο. Για παράδειγμα από το system settings ούτε αλλαγή ανάλυσης δεν έχει. Και συντομεύσεις στην επιφάνεια εργασίας; Πως μπορώ να μικρύνω την tool bar, να μην έχω το τεράστιο ρολόι, να την πάω πάνω κάτω κ.τ.λ. Ίσως εγώ δεν μπορώ να βρω από που γίνονται τέτοιου είδους απλά πράγματα. Δεν πρόκειται πλέων για beta αλλά είναι RC2. Εγώ πάντος το τελευταίο repo του ArchLinux πριν ενσωματωθεί το KDE4 θα το κρατήσω έτσι.

Εξακολουθώ να μην καταλάβαίνω την έκφραση file manager based Desktop. Ο konqueror εξακολουθεί να υπάρχει και μάλιστα έχει προστεθεί και το Dolphin. Links, Desktop icons κτλ θα έρθουν σε επόμενες εκδόσεις. Κι εγώ στην προηγούμενη ανυσηχούσα που το tray ήταν floating, αλλά μάλλον θα μπορείς να το βάλεις όπου θες. Οι ρυθμίσεις που λες λογικά θα μπορείς να τις κάνεις στο μέλλον. Είναι rc2 αλλά δεν έχουν ενσωματωθεί όλα τα κομμάτια του παζλ. Για παράδειγμα, αν κοιτάξεις το ~/.kde4/config/plasma-appletsrc θα δεις ένα κομμάτι

>
[Containments][2]
formfactor=2
geometry=0,955,1280,70
location=4
plugin=panel
screen=0
transform=1,0,0,0,1,0,0,-1030,1

Αυτό αντιστοιχεί στην taskbar στο κάτω μέρος. Αν αλλάξεις λοιπόν το location=4 σε location=3 και μετά

>
$ killall plasma && plasma

θα δεις την taskbar να πάει στο επάνω μέρος της οθόνης

 

Μπορούσες να ρυθμίσεις ανάλυση από το control center σε KDE 3.5; Υπήρχε και εξακολουθεί να υπάρχει το krandrtray για αυτή τη δουλειά (που κάλλιστα θα μπορούσε να ενσωματωθεί στο systemsettings).

Πάντως φαίνεται πολύ ελαφρύ, ίσως λίγο καλύτερο από το KDE3.X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...