Προς το περιεχόμενο

Βγήκε η kde 4 beta 1 :)


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

λοιπόν ας αρχίσω.

 

Καταρχήν το livecd SUSE ήταν χάλια, ακόμα και το yast δε δούλευε.

αλλά μου τρέχουν τα σαλια

1. desktop: το περιβαλλον είναι πολύ όμορφο και γρήγορο, παρότι το έτρεχα σε livecd. αν και δεν είχα αναγνώριση καρτασ γραφικών, είχα fade in- fade out γραφικά.

2. plasma: δουλευει σχετικά καλά τα widgets είναι πολύ ομορφα και πρακτικά. Μου άρεσε το τρόπος διαχειρισής τους και η ευκολία του.

3. το koffice2 πολυ όμορφο και λειτουργικό αν και θέλει πολύ δουλεια ακόμα.

4. to calendar μου αρεσε πολυ.

5. το artwork είναι γενικά όμορφο (oxygen).

 

Δεν μου άρεσε η μπαρα και δεν βρήκα τρόπο να τη φερω στα μετρα μου αλλά δε νομίζω αυτό να μείνει έτσι καθώς απο customization γενικά δεν μπορούσα να κάνω τιποτα, ούτε καν wallpaper να αλλάξω.

 

Γενικά δεν μπορεί κανείς να το κριτικάρει ακόμα καθώς περίμενα να το βρω σε πολύ πιο έτοιμο στάδιο αλλά δεν είναι και δεν ξέρω τι από όσα είδα είναι δουλειά των suse.

post-42350-129062955641_thumb.jpg

post-42350-129062955643_thumb.jpg

post-42350-129062955644_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό πως το KDE δεν είναι έτοιμο ακόμα. Μερικές παρατηρήσεις:

 

  • Απ' ότι διαβάζω υπάρχει μια τάση για το system tray να μην συνυπάρχει μαζί με την taskbar αλλά να είναι κάπου στο dekstop για να μην πιάνει χώρο αν και δεν ξερω τελικα τι θα κανουν.
  • Υπάρχουν από default κάποια composite εφέ σαν αυτά του compiz-fusion.
  • Ο ήχος δε λειτουργεί σε εμένα, αν και σε γενικές γραμμές λένε πως δουλεύει.
  • O Konqueror αρκετές φορές χρειάζεται refresh για να εμφανίσει τη σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

capthook όντως το systemtray δεν είναι πλέον στην taskbar. Default θέση του είναι πανω δεξιά.

Ναι υπάρχουν από defalut composite effects.

ο ήχος μου λειτoυργει κανονικά αν kai θέλει τροποποιήσεις το default ηχητικό σχημα. οι ήχοι του συστηματος είναι συχνοί και λιγο ενοχλητικοί.

για konquee δεν ξέρω άλλωστε δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ για ιντερνετ.

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια θα σου πω ότι το kde είναι ένα από τα πολλά περιβάλλων εργασίας που υπάρχουν για το linux.Kαι το kubuntu έρχετε με εγκατεστημένο αυτό το περιβάλλων.Υπάρχουν και άλλα στο linux όπως το gnome(το ubuntu έχει τέτοιο),xfce ktl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 Νοεμβρίου 2007 (χθες) Βγήκε η έκδοση Release Candidate 1 και ταυτόχρονα η τελική έκδοση του Kde Development Platform.

http://www.kde.org/announcements/announce-4.0-rc1.php

 

While the final bits of Plasma, the brand new desktop shell and panel in KDE 4, are falling into place, the KDE community decided to publish a first release candidate for the KDE 4.0 Desktop. Release Candidate 1 is the first preview of KDE 4.0 which is suitable for general use and discovering the improvements that have taken place all over the KDE codebase.

 

 

With the first release candidate, the KDE developers hope to collect comments and bug reports from the wider KDE community. With their help, we hope to solve the most pressing problems with the current KDE 4 codebase to ensure the final 4.0 release is usable. We would like to encourage anyone who is willing and able to spend some time on testing to find and report problems to the KDE developers. It's advisable to have a current snapshot of the codebase handy. That makes trying things easier, it also helps the process by not having to hunt down bugs that have already been fixed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τα ίδια.Στο kubuntu δυστηχώς μπορείς να βάλεις μόνο τα βασικά πακέτα γιατί ότι άλλο πας να βάλεις από τα προγράμματα του kde 4 έχει πρόβλημα με τις εξαρτήσεις και έτσι δεν γίνεται να βγάλεις και συμπεράσματα.Πάντως το περιβάλλων είναι ακόμα αργό και με πολλά προβλήματα.Δεν ξέρω αν προλάβουν να το έχουν έτοιμο μέχρι την ημερομηνία που έχουν ανακοινώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τα ίδια.Στο kubuntu δυστηχώς μπορείς να βάλεις μόνο τα βασικά πακέτα γιατί ότι άλλο πας να βάλεις από τα προγράμματα του kde 4 έχει πρόβλημα με τις εξαρτήσεις και έτσι δεν γίνεται να βγάλεις και συμπεράσματα.Πάντως το περιβάλλων είναι ακόμα αργό και με πολλά προβλήματα.Δεν ξέρω αν προλάβουν να το έχουν έτοιμο μέχρι την ημερομηνία που έχουν ανακοινώσει.

Αν το kde είναι μεταγλωτισμένα με την επιλογή debug ενεργοποιημένη (για προφανείς λόγους) τότε υπάρχει καθυστέρηση όσον αφορά τις επιδόσεις.

μια ερώτηση, τί απαιτήσεις έχει το kde 4 σε μνήμη κτλ..?

Ακόμα δεν έχει βγει! πως να ξέρουμε τι απαιτήσεις έχει;

Δεν υπάρχει πάντως περιορισμός στο θέμα μνήμης ή επεξεργαστή κτλ, με την έννοια οτι αν έχεις κάτω από ένα ορισμένο μέγεθος μνήμης δε μπορείς να το τρέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...