Προς το περιεχόμενο

mia erwthsh gia to linux


ThundeR_21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Epeidh exw barethei me tis malakies tou theiou basilh (bill gates) (blepe vista..)

skeftwmai na egkatastisw to ubuntu...

exw omws kapoies erwthsei:

 

A) poia ekdosh tou Ubuntu na balw

B) pou tha briskw programmata

C) pws tha ta egkathistw (ta programmata) eukola

kai D) epeidh eimai trelos gamer eida pws yparxei ekdosh tou VMware gia linux

uparxei periptwsh na egkatastisw mesa sto linux virtual machine gia win kai na paizw paixnidia? tha paizoun ikanopoihtika? to exei kanei kaneis?

kai E) aksizei ton kopo?

 

perimenw tous eidikous na apantisoun

 

thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για το ubuntu θα πας στο official site τους

http://www.ubuntu.com/

και θα κατεβάσεις τα iso του ubuntu για gnome περιβάλλων εργασίας και του kubuntu για kde.Kαψτα σε ένα cd bootare από εκεί και δοκίμασε το περιβάλλων σε live cd να δείς πιο σου κάνει αν σου κάνει και μετα προχωράς σε εγκατάσταση.Υπάρχει και το xubuntu αν και είναι για πιο ελαφριά μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

B) pou tha briskw programmata

Σχεδόν ό,τι προγράμματα χρειαστείς βρίσκονται σε κεντρικα repositories και μπορούν να αναζητηθούν και να εγκατασταθούν την εφαρμογή διαχείρισης πακέτων (στο ubuntu apt-get/synaptic). Αν τυχόν δεν καλύπτουν τις ανάγκες σου οι πολλές χιλιάδες εφαρμογών που υπάρχουν στα repositories των μεγάλων διανομών, τότε θα χρειαστεί να ψάξεις στο web, όπως και στα windows.

 

uparxei periptwsh na egkatastisw mesa sto linux virtual machine gia win kai na paizw paixnidia? tha paizoun ikanopoihtika?

Όχι. Παιχνίδια γραμμένα για windows μπορείς να παίξεις αξιοπρεπώς μόνο μέσω του Wine και του Cedega.

 

E) aksizei ton kopo?

Ανάλογα τι θέλεις, αν σου αρέσουν οι υπολογιστές και είσαι διατεθημένος να αφιερώνεις χρόνο για την κατανόηση διάφορων τεχνολογιών, θα βρεις 1000% ότι αξίζει, διαφορετικά αν είσαι casual χρήστης και προτιμάς να γίνονται όλα μόνα τους, δε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

A) poia ekdosh tou Ubuntu na balw

B) pou tha briskw programmata

C) pws tha ta egkathistw (ta programmata) eukola

kai D) epeidh eimai trelos gamer eida pws yparxei ekdosh tou VMware gia linux

uparxei periptwsh na egkatastisw mesa sto linux virtual machine gia win kai na paizw paixnidia? tha paizoun ikanopoihtika? to exei kanei kaneis?

kai E) aksizei ton kopo?

 

perimenw tous eidikous na apantisoun

 

thx

 

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ:

 

α)η τελευταια ειναι η Ubuntu Feisty Fawn (7.0.4)

β)προγραμματα στο Ubuntu τουλαχιστον στην αρχη που θα εισαι newbie θα βρισκεις πανευκολα,αλλα μαλλον οχι ολα οσα θελεις.(η εγκατασταση γινεται με 5 κλικ και 2 λεξεις-παιχνιδακι)

γ)βαλε με το καλο και θα σου πουμε.για πολλα προγραμματα ειναι πανευκολα τα πραματα για καποια αλλα ομως πρεπει να στρωθεις να το παλεψεις αρκετα

δ)αν ειναι για παιχνιδια θα συνιστουσα να κανεις dual boot και να μην φτιαξεις virtual machine.κι αυτο για να μπορεις να "τραβας" ολους τους διαθεσιμους πορους

ε)ΝΑΙ,ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγώ είμαι από τους καμένους gamer και αν θέλεις να το πιστέψεις τα game ήτανε ο βασικός λόγος που ασχολήθηκα με το linux άσχετο αν κόλησα μετά.Αρχικά επειδή το συστημά μου σερνότανε στις επιδόσεις στα game λόγο των πολλών προγραμμάτων που του φορτωνα ήθελα να βάλω linux ώστε να έχω τα win καθαρά μόνο με τους driver και τα games τους.Ε τελικά αυτό έκανα και πλέον τα win τα έχω σαν ένα ακριβό playstation.Ετσι έχω και άψογες επιδόσεις γιατί δεν τρέχουν άχρηστα πράγραμμα απο πίσω να σου κόβουν τα game και γλύτωσα και τα συχνά format.Aσε που ετσι όπως πάω με βλέπω να παρατάω τα game μετα από 20 χρόνια και να μένω με το linux :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν η εμπειρια σου απο linux ειναι μηδαμινη εως μετρια μην το σκεφτεσαι καθολου να μην εχεις dual boot. σου δινω και μια σελιδα να ξεκινησεις με προγραματα (στην δεξια στηλη θα βρεις κατηγοριες).

επισης προσεξε πολυ αν θελησεις να απεγκαταστησεις τα λινουξ δεν αρκει να διαγραψεις το παρτιτιον γιατι θα χεις προβλημα και δεν θα μπαινει ουτε στα windows. δες το δικο μου προβλημα πανω σε αυτο το θεμα εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ara paides apo auta pou mou apantate katalhgw sto symperasma oti to dual boot einai h kaluterh lysh..

partition h' 2 hd's?

 

Δεν έχει σημαντική διαφορά. Αν έχεις ήδη 2 σκληρούς δίσκους, από άποψη λογικής οργάνωσης και μόνο θα είναι καλύτερα τα partitions των Win στον έναν και του Linux στον άλλον. Αλλά και σε μόνο έναν σκληρό δίσκο, μπορείς να έχεις δεκάδες partitions αν θες. Ούτως ή άλλως, σε Linux η σωστή πρακτική είναι τουλάχιστον 3 partitions. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ 4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι μια και είσαι αρχάρειος μην μπλέξεις με το partioning.Διάλεξε τον δίσκο που θα βάλεις την διανομή διάλεξε και πόσο χώρο θα της δώσεις και άσε την διανομή να σου φτιάξει τα partition μόνη της.Ποτε δεν κάνει λάθος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το beryl το έχω καθημερινά σταθερά στο περιβάλλων εργασίας και τα προβλήματα του είναι ελάχιστα.Βεβαια όπως είπε και ο poscaman αν έχεις ati ξέχνα το.Σε λίγο καιρό βγαίνει και το compiz-fusion που θα είναι κατα πολύ καλήτερο απο το beryl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...