Προς το περιεχόμενο

Να βάλω Linux?


Dant3L

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο προσωπικη εμπειρια και εγω με το ubuntu 7.04 θα σου πω απλα οτι αν εχεις hardware που δεν θα ειναι συμβατο με το linux θα τρεχεις και δεν θα φτανεις , αν εισαι ομως τυχερος και δουλεουν ολα κανονικα τοτε να το εγκαταστησεις . Παντως να ξερει οποιος θελει να βαλει Linux οτι οι ευκολιες του λειτουργικου συστηματος Windows δεν θα υπαρχουν δηλαδη αστα να πανε πχ δεν υπαρχει εκτελεσιμο αρχειο απ' οτι θυμαμαι για drivers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

...

Εσείς μου προτίνετε να βάλω linux?

...

Τί λέτε ?

...

Thanks προκαταβολικά :-)

 

 

ΌΧΙ και πάλι ΌΧΙ.

Εκτος και είσαι βαθείς γνωστης και δεν βαριέσαι να πειραματίζεσαι με το λειτουργικό.

Όσες φορες έχω βάλει LINUX το μετάνιωσα πικρα.

Τώρα δουλεύω με ΧΡ και 2003 server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος και είσαι βαθείς γνωστης...

 

Να ξυπνήσεις δηλαδή το πρωί και να ανακαλύψεις ξαφνικά ότι έγινες βαθύς γνώστης; Χωρίς να κάνεις το πρώτο βήμα, δε γίνεται τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο σε όλους που λενε το μακρι τους και το κοντό τους για το linux. Δεν μιάζει με windows δεν είναι ευκολό σαν τα windows κλπ. Εμας μας ρωτήσατε πώς βλέπουμε τα windows???? Καθήστε στα windows σας που σε λίγο θα σας φτίαχνουν και τον Καφε σας Και αφήστε μας στην ησυχία μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως να ξερει οποιος θελει να βαλει Linux οτι οι ευκολιες του λειτουργικου συστηματος Windows δεν θα υπαρχουν δηλαδη αστα να πανε πχ δεν υπαρχει εκτελεσιμο αρχειο απ' οτι θυμαμαι για drivers!

__________________

 

Ναι αλλά εγκαθιστανται μόνοι τους όταν πρωτοβάζεις το λειτουργικό.Α και σου βγάζει και εικονίδιο για update!Tι άλλο δλδ να κάνει

 

Εκτος και είσαι βαθείς γνωστης και δεν βαριέσαι να πειραματίζεσαι με το λειτουργικό.

 

Για πες μας δλδ τι προβλήματα εσύ συνάντησες?Που έχεις το openoffice στο πιάτο από την αρχή ,3,4 players μαζεμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο σε όλους που λενε το μακρι τους και το κοντό τους για το linux.

αυτή είναι η έννοια του forum :mrgreen:

 

Δεν μιάζει με windows δεν είναι ευκολό σαν τα windows κλπ. Εμας μας ρωτήσατε πώς βλέπουμε τα windows????

Μάλλον ξεκίνησες από Linux τα πρώτα σου βήματα,όντως κάθε αλλαγή είναι δύσκολη :grin:

 

 

Καθήστε στα windows σας που σε λίγο θα σας φτίαχνουν και τον Καφε σας Και αφήστε μας στην ησυχία μας.

Αυτό δεν το καταλαβαίνω...συζήτηση γίνεται...:roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εγκαθιστανται μόνοι τους όταν πρωτοβάζεις το λειτουργικό.Α και σου βγάζει και εικονίδιο για update!Tι άλλο δλδ να κάνει

 

 

 

Για πες μας δλδ τι προβλήματα εσύ συνάντησες?Που έχεις το openoffice στο πιάτο από την αρχή ,3,4 players μαζεμένους.

 

Εγώ προσπάθησα να στήσω server.an όμως είσαι μαθημένος με τα 2003 server τότε...

και βεβαια επειδή δεν με διακατέχει η απόλυτη υπομονή και για να

δικαιολογήσω το χαρακτηρισμό "υπερβολικός" που έχω κερδίσει με πολύ κόπο :D

κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το Linux είναι για μαζόχες...

 

Μη βαράτε όλοι μαζί όμως :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπάθησα να στήσω server.an όμως είσαι μαθημένος με τα 2003 server τότε...

και βεβαια επειδή δεν με διακατέχει η απόλυτη υπομονή και για να

δικαιολογήσω το χαρακτηρισμό "υπερβολικός" που έχω κερδίσει με πολύ κόπο :D

κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το Linux είναι για μαζόχες...

 

Μη βαράτε όλοι μαζί όμως :mrgreen:

 

Ναι έχεις δίκιο πρέπει να είναι για μαζόχες.

 

Πχ θες να στήσεις ένα mail server σε linux και σε windows:

 

Στα windows θες το hardware, περίπου 600? για την άδεια του windows server, μερικές εκατοντάδες ? για την άδεια του mail server και μερικές δεκάδες ? για το κάθε mailbox, επιπλέων θες λεφτά για τo antivirus και για την antispam λύση σου.

 

Μονή εξαίρεση ο hmail server

 

Στο Linux θα παιδευτείς λίγο παραπάνω αλλά θα τα κάνεις όλα δωρεάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια με ελεύθερο λογισμικό μπορείς να κάνεις ό,τι μπορείς να φανταστείς όσο custom ή extreme και να είναι, οι εφαρμογές των windows είναι μονοκόμματες, άκαμπτες, με νοοτροπία "του κουτιού". Tο abstraction των τεχνικών λεπτομερειών που λίγο-πολύ χαρακτηρίζει τα windows και τις εφαρμογές τους μπορεί να φαίνεται ελκυστικό σε κάποιον που θέλει απλά κάτι να να παίξει σε όσο το δυνατόν συντομότερο χρόνο, όμως κατά τη γνώμη μου τον αφήνει έρμαιο ύπουλων στρατηγικών της κάθε εταιρίας και έχει αρνητικές επιπτώσεις στην αξιοπιστία, την αποδοτικότητα και την ασφάλεια της υλοποίησης (όταν κάτι απλά παίζει χωρίς να ξέρουμε πολλά πράγματα για το γιατί και πώς παίζει, έχουμε περιορισμένο έλεγχο στα χέρια μας, δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι παίζει με τον καλύτερο ή πιο ασφαλή δυνατό τρόπο και ήμαστε γενικά λιγότερο ανεξάρτητοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου ειπε κανεις να μην πεις την αποψη σου για το λειτουργικο Windows , κουβεντα κανουμε και λεμε ο καθενας αυτο που πιστευει για τα συγκεκριμενα λειτουργικα συστηματα . Εγω πχ αν ειχα internet με το ubuntu ισως να το ειχα ακομα ως βασικο λειτουργικο συστημα στο Pc αλλα απο την στιγμη που εψαξα για αρκετες μερες σε διαφορα forum και δεν εγινε τιποτα το απεγκατεστησα.Δεν ειπα οτι ειναι καλυτερο το ενα η το αλλο λειτουργικο ειπα οτι για εναν οικιακο χρηστη που εχει συνηθισει Windows ειναι δυσκολο να βαλει Linux γιατι ειναι σιγουρο οτι θελει ψαξιμο και πολυ υπομονη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις αλλαγές στον χώρο της πληροφορικής ποτέ δεν θα τις κάνουν οι casual χρήστες αφού αυτοί με τις ελάχιστες γνώσεις τους αναγκάζοντο να ακολουθήσουν την κατάσταση που θα βρουν.Οι αλλάγες και η επικράτηση μιας καινούργιας τάσης γίνετε πάντα από τους hardcore χρήστες των pc.Θέλω να πω ότι αυτή την στιγμή ο μεγαλύτερος αγώνας για την επικράτηση του linux στο desktop είναι να μπορέσουνε οι power windows χρήστες να ξυπνήσουν και να παρατήσουν την registry και το κηνήγη των virus και να έρθουν σε ένα σύστημα που έχει φτιαχτεί απο hacker με ότι σημαίνει αυτό για κάποιον που του αρέσει να πειράζει το συστημά του.

edit

Oι παλιότεροι ας θυμηθούν ότι ουσιαστικά αυτοί επιβάλανε την χρήση των σημερινών mainstream τεχνολογιών στο χώρο όπως το internet,τα windows κτλ.Η μάζα απλά ακολουθεί μετά θέλοντας και μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παιδια που έβαλα στο λαπτοπακι (acer aspire 1692) ubuntu 7 δεν το μετανιωσα.τα βρηκε ολα μονο του. στην γραμμη εντολών μπήκα μονο για να ενεργοποιήσω το bluetooth. κατα τ άλλα έχοντας δουλέψει λίγο με mac μου φάνηκαν αρκετά εύκολα γι αυτό που χρειάζομαι τον υπολογιστή. κατέβασμα ταινίες σερφάρισμα μουσική email.και με τα χαζοχαρούμενα στοιχεια των vista χωρίς να κολλάει ο δίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...