Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Linux και bootloader!


Thanasis159

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά! Έχω ένα πρόβλημα! Είχα λοιπόν μια εγκατάσταση Windows XP η οποία λειτουργούσε ΑΨΟΓΑ... Με τις παροτρύνσεις κάποιων φίλων αποφάσισα να δοκιμάσω το Linux και συγκεκριμένα το Kubuntu. Έχω ένα 80άρη σκληρό που περιέχει τα windows και έναν 250άρη που περιέχει μόνο δεδομένα! Θέλωντας να μην μπλέξω με bootloaders κτλ και μετά από ψάξιμο ααποφάσισα να βάλω τo Kubuntu στον 250άρη σκληρό στον οποίο έφτιαξα ένα μικρό partition 10 gb για αυτόν τον σκοπό. Το εγκατέστησα λοιπόν και τώρα κάθε φορά που εκκινώ τον υπολογιστή με ρωτάει να επιλέξω ποιο από τα 2 λειτουργικά θέλω να εκκινήσω παρότι θεωρητικά ο ένας bootloader είναι στον έναν σκληρό και ο άλλος στον 2ο. Έχω λοιπόν τις εξής απορίες: Αν απεγκαταστήσω το Kubuntu θα έχω πρόβλημα με τον Grub? Δηλαδή θα μου λέει ότι δεν έχω το Linux και θα τρέχω ή απλά αφού δεν θα έχω Linux θα μπαίνει αυτομάτως στα Windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ενημέρωση δες αυτόν τον οδηγό του apoikos:

YABT - Yet Another Bootloader Topic: Οδηγός ρύθμισης lilo/GRUB

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=116210

 

δες και εδώ

προβλημα στην απεγκατασταση λινουξ με GRUB error 22 στο boot

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=204381

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούριο thread ακούστε πιο είναι το μοναδικό μου πρόβλημα τώρα. Πήγα System-->Administration---> Restricted Drivers Manager και πάτησα να ενεργοποιηθούν ( Έχω μια MSI Radeon X1300Pro). Μετα από λίγο μου λέει ότι η διαδικασία ολοκλήρωθηκε και να κάνω restart... Το κάνω και όλα φαίνονται φυσιολογικά και στο Restricted Drivers Manager μου γράφει καναονικά ATI accelerated graphics driver enabled, έχει τικ στο κουτάκι δίπλα και μου γράφει και in use. Σύμφωνα με έναν οδηγό του pc magazine αφού αυτό ολοκληρωθεί θα μπορώ να πάω στο Preferences---> Desktop Effects και να ενεργοποιήσω το Compiz. Αλλά όταν πάω να το κάνω μου γράφει The Composite Extension is not available. Δεν με ενοχλεί και πολύ αυτή η κατάσταση αλλά ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...