Προς το περιεχόμενο

Μπορώ με αυτή την κάρτα να χρησιμοποιώ δύο οθόνες με linux?


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι η ATI 1950 gt 512 mb.

 

 

Ετσι οπως εχω τωρα φτιαγμενο το δωματιο μου, ο υπολογιστης με τα xp παίζει σε μια οθονη 19' την οποια χρησιμοποιω ως βασικη οθόνη και με svideo τον εχω συνδεσει με μια τηλεοραση, για ταινιες κ.τ.λ.

 

Το ερώτημα είναι, αν βάλω λινουξ στο παραπάνω πισι, πιστευετε ότι θα μπορέσω να το φτιάξω (ως newbie χρήστης λινουξ) να παίζουν και πάλι έτσι;

(dvi για οθόνη, svideo με τιβι για ταινίες)

 

Αν ναι, με ποια διανομή θα είναι ευκολότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να γίνετε αλλα η ati καρτες είναι λίγο παράξενες με τους linux driver που έχουν γιατι είναι λίγο άθλιες.Δες στο ubuntu forum αν υπάρχει κάποιος οδηγός για ανάλογη περίπτωση η δες και εδώ

http://www.ubuntugeek.com/

μήπως έχει γραφτεί κάποιο guide

Πάντως στο control center των driver υπάρχει επιλογή για δύο οθόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση! Αυτό

Πάντως στο control center των driver υπάρχει επιλογή για δύο οθόνες.
είναι τουλάχιστον ενθαρυντικό.

 

 

Θα το ψάξω και στα sites που προτείνεις και θα ξαναποστάρω. :)

 

Θα δοκιμάσω και dual boot για να το σιγουρέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ati βγάζει κάθε μήνα driver για linux το θέμα είναι ότι αυτοί οι driver είναι ότι χειρότερο θα μπορούσανε να βγάλουν.Καταρχήν δεν έχουν 3ddesktop support και έτσι δεν μπορείς να τρέξεις τόσο εύκολα beryl η compizfusion.Μετά οι επιδόσεις μιας 1950pro με αυτούς τους driver φτάνει στα επιπέδα μια 9250!! και συν σε όλα αυτά υπάρχουν και πολλά bug.Παρά τις διαμαρτυρίες των καταναλωτών προς την amd δεν φένετε να προσπαθεί να κάνει κάτι καλήτερο.Μπορεί βέβαια πίσω από αυτή την στάση της να βρίσκετε η στενή σχέση της ίδια με την microsoft σε αντίθεση με την nvidia και την πολύ καλ´η σχέση με το ελεύθερο λογισμικό.Κάτι μπορεί να αλάξει μια και πλεόν έχουν μπεί εταιρείες στο παιχνίδι σαν την dell που έχουν απαιτήσεις απο την amd για κάτι καλήτερο.Δες εδώ

http://news.softpedia.com/news/Dell-Needs-Better-Linux-Brivers-61249.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...