Προς το περιεχόμενο

WPA wireless


borror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Έχει καταφέρει κανεις να δουλέψει wireless με wpa? Έχω φάει τον κόσμο και δεν έχω καταφέρε τίποτα. Η διανομή μου είναι arch αλλά και απο άλλες διανομές αν ξέρετε ποια προγράμματα χρειάζονται δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το είχα ψάξει με το wpa_supplicant πριν κάνα 3μηνο μέχρι που τσαντίστικα και έβαλα ενα mac filter στο access point και το έχω ελεύθερο το wireless. Θα το ξαναπροσπαθίσω. Αν κάποιος το έχει καταφέρει ας με διαφωτίσει.

 

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το είχα ψάξει με το wpa_supplicant πριν κάνα 3μηνο μέχρι που τσαντίστικα και έβαλα ενα mac filter στο access point και το έχω ελεύθερο το wireless. Θα το ξαναπροσπαθίσω. Αν κάποιος το έχει καταφέρει ας με διαφωτίσει.

 

 

Thanks

 

Μην το αφήνεις τελείως ελεύθερο και μόνο κλείδωμα στα MAC, βάλε και ένα WEP (και μια αλλαγή στο password του router δεν κάνει κακό) και αν βρεθεί κάποιος που να το έχει φτιάξει θα μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με το wpa_supplicant θα μπορέσεις να δουλέψεις το WPA. Τo MAC filtering, καθώς και το WEP δεν είναι λύσεις, είναι αστεία. Δες εδώ για το πως θα το στήσεις σε ubuntu.

 

/edit: Άκυρο, τώρα είδα ότι έχεις arch και όχι ubuntu. Για το arch κάνε τα εξής:

  • Εγκατάστησε το wpa_supplicant και το wpa_gui
  • Εγκατάστησε το ifplugd
  • Βεβαιώσου ότι στο /etc/rc.conf έχεις βάλει το wireless interface σου (έστω wlan0) να είναι dhcp, και να μη σηκώνεται αυτόματα, δηλ:
    >
    wlan0="dhcp"
    INTERFACES=(lo !wlan0)
    


  • Φτιάξε το /etc/rc.d/wpa_supplicant με το ακόλουθο περιεχόμενο και καν'το executable (chmod +x /etc/rc.d/wpa_supplicant)
    >
    #!/bin/bash
    
    . /etc/rc.conf
    . /etc/rc.d/functions
    . /etc/conf.d/wpa_supplicant
    
    case $1 in
           start)
           stat_busy "Starting WPA Supplicant daemon"
           /usr/sbin/wpa_supplicant -D$DRIVER -w -B -i$INTERFACE -c$CONFIG
           if [ $? -gt 0 ]; then
                   stat_fail
           else
                   add_daemon wpa_supplicant
                   stat_done
           fi
           ;;
    
           stop)
           stat_busy "Stopping WPA Supplicant daemon"
           killall /usr/sbin/wpa_supplicant >/dev/null 2>&1
           if [ $? -gt 0 ]; then
                   stat_fail
           else
                   rm_daemon wpa_supplicant
                   stat_done
           fi
           ;;
    
           restart)
           $0 stop
           sleep 1
           $0 start
           ;;
    
           *)
           Usage: $0 {start|stop|restart}
           ;;
    esac
    


     
    Και το /etc/conf.d/wpa_supplicant:

    >
    #!/bin/bash
    
    INTERFACE=wlan0
    DRIVER=wext
    CONFIG=/etc/wpa_supplicant.conf
    


  • Πρόσθεσε το χρήστη σου στο group wheel
  • Εγκατάστησε το ifplugd και βάλε στο /etc/ifplugd/ifplugd.conf:
    >
    NET_IFS="wlan0"
    ARGS="-fwI -u0 -d5"
    


  • Πρόσθεσε στο DAEMONS array στο rc.conf τα ifplugd και wpa_supplicant.
  • Κάνε ένα restart
  • Από γραφικό περιβάλλον, χρησιμοποίησε το wpa_gui για να προσθέσεις/αφαιρέσεις δίκτυα στη λίστα των γνωστών δικτύων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η δυνατότητα φίλε apoikos να γράψεις κάτι αντίστοιχο για Fedora 7 ? Πολλά ζητάω ε? (έχω την ipw3945ABG με τον iwlwifi-firmware που έφτιαξε η Fedora για τον kernel-λέτε να μην υποστηρίζει το WPA ακόμα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η rt2500 που έχω εγώ με τον rt2500-cvs driver δεν υποστηρίζει wpa_supplicant :-( Οπότε έχω φτιάξει ένα script με όλες τις απαραίτητες εντολές iwpriv το οποίο φορτώνεται στο boot.

Ο rt2x00-cvs driver υποστηρίζει αλλά είχα άλλα προβλήματα όταν τον είχα βάλει, δε θυμάμαι τώρα λεπτομερειες :-P

Κάπου είδα πάντως ότι θα περιλαμβάνεται στην καινούρια έκδοση του arch και θα υποστηρίζεται καλύτερα, κάτι τέτοιο... :-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello Ultimate Master!!! Το WPA είναι interface independent; Κάπου πήρε το μάτι μου ότι δεν το υποστηρίζουν όλες οι κάρτες.

Όχι, πρέπει να υποστηρίζεται από το driver και την ίδια την κάρτα. Οι περισσότεροι drivers (madwifi, hostap, ndiswrapper) υποστηρίζουν WPA, αλλά κάποιοι όπως οι legacy ralink drivers όχι.

 

Υπάρχει η δυνατότητα φίλε apoikos να γράψεις κάτι αντίστοιχο για Fedora 7 ? Πολλά ζητάω ε? (έχω την ipw3945ABG με τον iwlwifi-firmware που έφτιαξε η Fedora για τον kernel-λέτε να μην υποστηρίζει το WPA ακόμα?)

Δυστυχώς όχι, έχω πολύ καιρό να αγγίξω fedora (και δε νομίζω ότι πρόκειται να το ξαναπιάσω σύντομα). Σε γενικές γραμμές όμως, πρέπει να περάσεις το wpa_supplicant, να του πεις να χειρίζεται το wlan0 και το ifplugd για να σηκώνει αυτόματα το interface μόλις συνδεθεί σε κάποιο access point.

 

Η rt2500 που έχω εγώ με τον rt2500-cvs driver δεν υποστηρίζει wpa_supplicant :-( Οπότε έχω φτιάξει ένα script με όλες τις απαραίτητες εντολές iwpriv το οποίο φορτώνεται στο boot.

Ο rt2x00-cvs driver υποστηρίζει αλλά είχα άλλα προβλήματα όταν τον είχα βάλει, δε θυμάμαι τώρα λεπτομερειες :-P

Κάπου είδα πάντως ότι θα περιλαμβάνεται στην καινούρια έκδοση του arch και θα υποστηρίζεται καλύτερα, κάτι τέτοιο... :-?

Ναι, όλοι οι RaLink drivers πλην του rt2x00 θεωρούνται legacy. Ευτυχώς η RaLink είναι η μοναδική εταιρία που ανοίγει τα specs των chipsets της και τους drivers της, οπότε οι κάρτες τις έχουν τη δυνατότητα να γίνουν οι καλύτερα υποστηριζόμενες κάρτες στο Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...