Προς το περιεχόμενο

Linux, Laptop, Θερμοκρασία.


kasiopi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα έβαλα suse 10.2 στο laptop μου, toshiba satelite 1,4cetrino, 512ram.

 

Δυστυχως παρατηρώ πως το laptop αναπτύσσει μεγάλες θερμοκρασίες. Ζεστένεται και το ανεμηστιράκι λειτουργεί συνέχεια...

 

Βλέπω πω τρέχουν 100 processes.

 

ΤΙ μπορώ να κανω γι αυτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έβαλα suse 10.2 στο laptop μου, toshiba satelite 1,4cetrino, 512ram.

 

Δυστυχως παρατηρώ πως το laptop αναπτύσσει μεγάλες θερμοκρασίες. Ζεστένεται και το ανεμηστιράκι λειτουργεί συνέχεια...

 

Βλέπω πω τρέχουν 100 processes.

 

ΤΙ μπορώ να κανω γι αυτό;;

 

ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ UBUNTU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάρτα γραφικών έχεις? Της έχεις βάλει drivers? Το ίδιο πρόβλημα είχα παρατηρήσει κι εγώ στο παλιό μου laptop και μετά από πολλές αλλαγές, πείραξα πάρα πολλά πράγματα, kernels κτλ, δεν κατάφερα τίποτα. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι μάλλον έφταιγε η κάρτα γραφικών, αφού έπεφτε όλο το βάρος επεξεργασίας γραφικών στον επεξεργαστή. Βέβαια σε σένα ίσως φταίει και κάποια ασυμβατότητα στην διαχείριση ενέργειας... Δοκίμασε με τον driver της κάρτας γραφικών και βλέπουμε!

 

 

ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ UBUNTU

 

Δεν είναι λύση αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

omen34....lol.... πολύ βοηθητικό το post σου.... χαχαχχαα. και με κεφαλαία μαλιστα... Η μανία ορισμένων οψιμων ουμπουντακιδων είναι απίστευτη. Ειλικρινα δεν μπορω να το καταλαβω.. ερχεται καποιος νεος με προβημα στη διανομή που επέλεξε και η λύση ειναι συχνα μια: ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ UBUNTU.

πως θα φαινόταν σε καποιους που έχουν πρόβλημα με τα ubuntu τους (και είναι παρα πολλοί αυτοί) αν η μονη απάντηση που τους ερχόταν θα ήταν: ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ mepis ή ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ PCLINUXOS????

 

λοιπον kasiopi ...πριν βαλεις Ubuntu.... πρεπει να δουμε ορισμενα πραγματακια και κυριως να δουμε αν η cpu σου κανει scalling...αν δηλαδή ο επεξεργαστης σου δουλευει συνεχως στο μαξιμουμ της συχνοτητας του η αν τη ριχνει αναλογα με τις απαιτήσεις των εφαρμογών.

 

Πρωτα από όλα όμως ενα δυο πραγματακια:

1. μην προβληματίζεσαι με τα πολλά processes. Στο δικό μου τρεχουν τωρα 115 αλλα τα περισσότερα είναι idle.

2. αν υποθέσω ότι χρησιμοποιείς kde τότε με ctlr+esc βγαίνει το αντίστοιχο του τασκ μανατζερ των windoze. εκει θα δεις αν καποια εφαρμογή ή διεργασία λεχει πρόβλημα και τρωει cpu. Σε καθε περίπτωση ασχετα από το κδε το ίδιο μπορείς να κανεισ και σε κονσολα δινοντας την εντολή top.

3. Πριν γινει οτιδήποτε έλεγξε αν ο ανεμιστήρας και η ψυχτρα του λαπτοπ σου έχουν μαζεψει σκονη. Συνήθως το πρόβλημα βρίσκεται εκει.. Μπορεις με ενα σπρει πεπειεμένου αέρα να καθαρίσεις την ψύχτρα.

 

Αν τώρα το πρόβλημα δεν βρίσκεται στην σκονη.. ή σε σπασμενο process τοτε έχει να κανει είτε με acpi είτε με την έλλειψη καποιων προγραμμάτων που ελεγχουν την συχωότητα του επεξεργαστή σου.

 

πριν γίνει οτιδήποτε όμως πρέπει να μας πεις σε τι γραφικό περιβάλλον τρεχεις τα suse σου . kde h gnome? αν είναι kde πιθανόν να μπορέσω να σε βοηθήσω, αν είναι gnome το βλέπω δύσκολο...τουλαχιστον από την πλευρά μου (το δοκίμασα, δε μου αρεσε και δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτε από τοτε)..

 

Αυτα προς το παρόν...

Χασοδίκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το ubuntu θα μπορόυσε να είναι μια λύση αν το πρόβλημα οφείλετε στο software γιατί ο kernel στο ubuntu είναι ο 2.6.20 ενώ στο suse που κλείνει ένα χρόνο απο την ημέρα κυκλοφορίας του είναι ο 2.6.10! αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η έκδοση του kernel είναι ο 2.6 το άλλο νουμερο το 2.6.10,2.6.20 κτλ είναι τα patches και οι βελτιώσεις-προσθήκες που έχουν γίνει στον kernel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΙς ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ AYTO που εχει ο kernel για να ρίχνει την cpu speed? (για τους speedstep)

 

 

αμα δεν το έχεις ενεργοποιήσει θα δουλεύει ο centrino sto full και θα βράζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chek2fire... φυσικά και οταν μια διανομη δεν τρεχει καλα σε ένα πσ τοτε η αλλαγή της ειναι επιβεβλημενη. Αυτό δεν το συζητώ! Μόλις πρόσφατα άλλαξα τη διανομή του συγκατοίκου μου εδώ στη γερμανία από mandriva 2007.1 σε sabayon αφού το πρώτο είχε προβλήματα με το acpi του συστήματος και ετρεχε μονιμα τον επεξεργαστή σε μαξιμουμ συχνότητα. Τώρα γίνεται κανονικα scalling και στο πρόβλημα έδωσε λύση ο διαφορετικός πυρήνας.

 

χωρίς ομως να ξερεις καν ποιο είναι το πρόβλημα, χωρίς όπως φαίνεται να ενδιαφερεσαι καν!!! να βοηθήσεις (φυσικά δε μιλάω για σένα), με το να πετας τετοιου στυλ ατακες...(τις οποίες πραγματικά εχω βαρεθεί σε ξένα φορουμ και το αστείο είναι ότι συνήθως έρχονται από χρήστες k/ubuntu) μονο κακο στο σαιτ κανεις και διωχνεις και κοσμο από το ελευθερο λογισμικο.. Τεσπα ας το αφήσουμε αυτό... δεν αξιζει να ασχολούμαι άλλο με ενα τετοιο ζητημα..

 

Ας περιμενουμε παντως από την/τον Kasiopi να στειλει αναλυτικα τα στοιχεια του συστήματος της/του και το αν υπάρχει καποιο προβλημα με τα processes και αφού δούμε ότι δεν γίνεται τίποτα συζητάμε και την αλαγή διανομής.

Μπορεί απλά να μην έχει ενεργοποιήσει στην περίπτωση που τρέχει kde το acpi του klaptop sto KDE control center. Πολλοί το ξεχνάνε αυτό.

 

Χασοδίκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η έκδοση του kernel είναι ο 2.6 το άλλο νουμερο το 2.6.10,2.6.20 κτλ είναι τα patches και οι βελτιώσεις-προσθήκες που έχουν γίνει στον kernel.

 

Σωστα. Για αυτο και στο SuSE μου εχω:

19:31 angy:~ > uname -r

2.6.20.15-ccj49-default

 

χωρίς ομως να ξερεις καν ποιο είναι το πρόβλημα, χωρίς όπως φαίνεται να μην ενδιαφερεσαι καν!!! να βοηθήσεις (φυσικά δε μιλάω για σένα), με το να πετας τετοιου στυλ ατακες...(τις οποίες πραγματικά εχω βαρεθεί σε ξένα φορουμ και το αστείο είναι ότι συνήθως έρχονται από χρήστες k/ubuntu) μονο κακο στο σαιτ κανεις και διωχνεις και κοσμο από το ελευθερο λογισμικο.

 

+1 απο μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.

 

Τι κάρτα γραφικών έχεις? Της έχεις βάλει drivers?

Έχω την κάρτα Γραφικών μου είναι η NVidia GeForce FX Go5200 και δεν έχω περάσει drivers επιπλέον. Την τελευταία φορά που το έκανα δεν ειδα ξανα xWindows.. Απ οτι έψαξα και γω λιγάκι και απ όσα μπορω να καταλάβω βάσει της μικρούλας εμπειρίας μου στο linux.. παίξει ρόλο στη θέρμανση.. Μπορείτε να μου πείτε τι και πως πρεπει να προσέξω όταν είναι για να κατεβάσω νέους οδηγούς;;

 

 

hasodiki' date=' έχω KDE, και απο Δευτέρα θα παω για το καθαρισμό που λες, να δούμε αν φταίει και αυτό. .. (παντως 3 χρόνια που έχω το laptop, ομολογω πως δεν το καθαρίσει έτσι.. )

 

...είτε με acpi είτε με την έλλειψη καποιων προγραμμάτων που ελεγχουν την συχωότητα του επεξεργαστή σου.

acpi: αγνωστη λέξη, μέχρι πριν λίγο που έψαξα στο Google, για να δω πως πρόκειται για εφαρμογές power management. Πρέπει να κατεβάσω κάτι συγκρκριμένο;

 

ΕΧΕΙς ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ AYTO που εχει ο kernel για να ρίχνει την cpu speed? (για τους speedstep)

..ένα μικρό λαθάκι.. εχω Intel Mobile.. στα 1' date='6GHz. Γιατί ψάχνοντας για speedstep είδα μια συσχέτιση με cetrino. Παίξει ρόλο;;

 

Μπορεί απλά να μην έχει ενεργοποιήσει στην περίπτωση που τρέχει kde το acpi του klaptop sto KDE control center. Πολλοί το ξεχνάνε αυτό.

Στο KDE control center δυστυχώς δεν βλέπω τίποτα για acpi. Μπορεις να πεις περισσότερες λεπτομέριες, αν σου είναι εύκολο;

 

ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ UBUNTU

...αυτό το εχω ξανακούσει. Ας δουμε πως θα παει το suse πρώτα. Τίποτα δεν παέι χαμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kasiopi λοιπόν ας αρχίσουμε...

 

1. αν έχεις να καθαρίσεις το λαπτοπ τρια χρόνια καλό είναι να το κανεις ασχετα από το αν αυτο δημιουργεί τελικα το πρόβλημα ή όχι.

2. το acpi έχει άμεση σχέση με την συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή και εφόσον έχεις kde μπορούμε να αρχίσουμε....

 

λοιπόν. ανοιξε το kde control center kai πήγαινε power control--> laptop battery και επέλεξε το τελευταίο ταμπ που λέει acpi config. πάτα το setup helper appication δώσε root password και ενεργοποίησε όλες τις επιλογές και κανε apply. προχώρα τώρα και κανε ρυθμίσεις κυρίως στο tab default power profiles πχ όταν ειναι σε μπαταρια επέλεξε powersave kai otan einai se ρευμα επέλεξε ondemand.

 

για να δεις αν η cpu σου κάνει scaling τη συχνότητά της κάνε το εξής: βρες στο μενου σου το kSysGuard και ανοιξε το επέλεξε file-->new worksheet, επέκτεινε προς τα κατω το cpu0 στην αριστερή στήλη και σείρε το clock frequency sto καινούργιο sheet που άνοιξες επιλέγοντας οταν το σείρεις πάνω του multigraph.

τώρα βλέπεις με μεγάλα γράμματα την συχνότητα του επεξεργαστή σου. σώσε το sheet αυτό... κανε ενα ρεσταρτ για καλό και για κακό. και οταν ξαναμπεις ανοιξε και παλι το ksysguard επελεξε το sheet me thn cpu freq kai ανοιξε κανα δυο προγραμματα να δεις αν αλλάξει η συχνότητα του επεξεργαστή.

αν ναι ...ολα καλα.... αν οχι ... συνεχίζουμε από αυτό το σημείο...

 

Χασοδίκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το ubuntu θα μπορόυσε να είναι μια λύση αν το πρόβλημα οφείλετε στο software γιατί ο kernel στο ubuntu είναι ο 2.6.20 ενώ στο suse που κλείνει ένα χρόνο απο την ημέρα κυκλοφορίας του είναι ο 2.6.10! αν δεν κάνω λάθος.

 

2.6.10... είπαμε... 2.6.18 έχει η 10.2. (υπάρχει repos που το μόνο που ασχολείται είναι με το πυρηνά και τα σχετικά για suse 10.2) Μπορεί η novell να μη βγάζει διανομές κάθε 2 μέρες(που λέει ο λόγος) αλλά τουλάχιστον βγάζει μια και καλή (stable))

 

Αν έχει να κάνει με το πυρηνά τότε να βάλει sabayonlinux που έχει 2.6.22 και είναι και Gentoo..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kasiopi λοιπόν ας αρχίσουμε...

 

1. αν έχεις να καθαρίσεις το λαπτοπ τρια χρόνια καλό είναι να το κανεις ασχετα από το αν αυτο δημιουργεί τελικα το πρόβλημα ή όχι.

2. το acpi έχει άμεση σχέση με την συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή και εφόσον έχεις kde μπορούμε να αρχίσουμε....

 

λοιπόν. ανοιξε το kde control center kai πήγαινε power control--> laptop battery και επέλεξε το τελευταίο ταμπ που λέει acpi config. πάτα το setup helper appication δώσε root password και ενεργοποίησε όλες τις επιλογές και κανε apply. προχώρα τώρα και κανε ρυθμίσεις κυρίως στο tab default power profiles πχ όταν ειναι σε μπαταρια επέλεξε powersave kai otan einai se ρευμα επέλεξε ondemand.

 

για να δεις αν η cpu σου κάνει scaling τη συχνότητά της κάνε το εξής: βρες στο μενου σου το kSysGuard και ανοιξε το επέλεξε file-->new worksheet, επέκτεινε προς τα κατω το cpu0 στην αριστερή στήλη και σείρε το clock frequency sto καινούργιο sheet που άνοιξες επιλέγοντας οταν το σείρεις πάνω του multigraph.

τώρα βλέπεις με μεγάλα γράμματα την συχνότητα του επεξεργαστή σου. σώσε το sheet αυτό... κανε ενα ρεσταρτ για καλό και για κακό. και οταν ξαναμπεις ανοιξε και παλι το ksysguard επελεξε το sheet me thn cpu freq kai ανοιξε κανα δυο προγραμματα να δεις αν αλλάξει η συχνότητα του επεξεργαστή.

αν ναι ...ολα καλα.... αν οχι ... συνεχίζουμε από αυτό το σημείο...

 

Χασοδίκης

 

Μπράβο hasodikis φοβερά κατατοπιστική και περιεκτική η απάντησή σου

προς την kasiopi, πρέπει να την βοήθησε πάρα πολύ στο πρόβλημά της , τόσο πολύ που εξαφανίστηκε

αααχαχαχαχαχαχαχαχα αααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα ουχαχαχαχαχαχα

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Τώρα για το ποιός είναι όψιμος....ουουχαχαχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...