Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με nvidia 8800GTS στο Ubuntu 7.04


velerefontiss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειτα απο αρκετες προσπαθειες δεν εβγαλα ακρη. Το μηνυμα ειναι οτι δεν μπορει το φορτωσει το "x-window" και μετα με πεταει στην κονσολα. Δοκιμασα καποιες αλλαγες στο xorg.conf αλλα τπτ. Μπορω να το επαναφερω στην αρχικη του κατασταση????Η' να αναγνωρισει σωστα την καρτα γραφικων??

Ακομη και μετα απο τα updates χωρις να ενεργοποιησω τους drivers της nvidia παιρνω το ιδιο μην.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησες μήπως να κάνεις κάτι? Όπως εγκατάσταση drivers,beryl ή κάτι τέτοιο? Γιατί μου φαίνεται κάπως περίεργο να μην φορτώνει κατευθείαν τον x server..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα η 8800 παιζει μια χαρά και το beryl παει σφαιρα.Πρώτα μπες σε recovery console και δωσε sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg.πατα ok σε ότι σου βγάλ

ει και μετα οταν τελειωσει ο wizard γραψε exit.Mετα κατεβάζεις απο εδώ το envy

http://www.albertomilone.com/nvidia_scripts1.html

και βάζεις τους τελευταίους driver της nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειτα απο αρκετες προσπαθειες δεν εβγαλα ακρη. Το μηνυμα ειναι οτι δεν μπορει το φορτωσει το "x-window" και μετα με πεταει στην κονσολα. Δοκιμασα καποιες αλλαγες στο xorg.conf αλλα τπτ. Μπορω να το επαναφερω στην αρχικη του κατασταση????Η' να αναγνωρισει σωστα την καρτα γραφικων??

Ακομη και μετα απο τα updates χωρις να ενεργοποιησω τους drivers της nvidia παιρνω το ιδιο μην.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια και σε μένα με 8800 GTX... Τελικά τα πήρα, δεν κατάφερα να κάνω το beryl να παίξει (ποιο beryl, ούτε 3d acceleration δεν είχα) και το σβησα το Ubuntu για άλλη μια φορά... Άντε να δούμε στο επόμενο release μπας και παίξει επιτέλους :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω έχω την 8800gts και μου δουλεύει μια χαρα συν το beryl που πάει σφαιρα.Για άλλη μια φορά όποιος αποφασίσει να ασχοληθεί με linux πρέπει να ξεχάσει τις πρεακτικές των windows που με το πρώτο πρόβλημα τα παρατάμε η πάμε σε format.Aν έιχες την υπομονή η τουλάχιστον αν ρώταγες στο forum τώρα θα έτρεχες το beryl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...