Προς το περιεχόμενο

Ο update-manager κάνει τα δικά του.


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα τα ξημερώματα μου βγήκε update για το wine στο Ubuntu 7.04

Πάτησα να γίνει η αναβάθμιση και στα μισά του κατεβάσματος (όχι της εγκατάστασης) πάτησα "Ακύρωση" (οκ κακώς).

 

Σήμερα το πρωί ξαναπάτησα να γίνει η ενημέρωση και στο παράθυρο που δείχνει την πρόοδο του download έγραφε "ρυθμός λήψης άγνωστος" η μπάρα εννοείται δε γέμιζε, και μετά από μισή ώρα ήταν ακριβώς στο ίδιο σημείο.

 

Έκλεισα στον update-manager, έκανα sudo apt-get clean, επιβεβαίωσα ότι στο /var/cache/apt/archives και /partial δεν υπάρχει τίποτα και ξανα-άνοιξα τον update-manager. Πάλι τα ίδια.

 

Ξανά apt-get clean και σε κονσόλα sudo apt-get update και sudo apt-get upgrade. Σύνδεση τον εξυπηρετητή τάδε (οκ) και κολλάει ξανά στο "λήψη επικεφαλίδων".

 

Ξανά apt-get clean άνοιγμα Synaptic δεξί κλικ στο wine (με τον αστερίσκο) ξανα τα ίδια. Και restart έκανα αλλά τζίφος.

 

Τι να κάνω ρε παιδιά? Τι να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έχει πέσει ο server δεν είναι πρόβλημα δικό σου μου το κάνει και σε μένα.Εδω και κατί μερές δλδ που και που πέφτει ο server.Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και με το open office.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι συνήθης φαινόμενο να πέφτει ο σερβερ του wine. Μου έχει τύχει πολλές φορές. Μην αγχώνεσε, έτσι και αλλιώς το "κρασί" δεν είναι ζωτικής σημασίας :) . Δοκίμασε διαφορετικές ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το ότι πέφτει ο σέρβερ από (μάλλον) την πολλή ζήτηση με τα κάθε λογής "προβλήματα" ή "παραξενιές" των vista???

edit: no offence

 

Όπου και να πας, το κεφάλι σου θα φας...

 

Σ' αυτό έχεις απόλυτο δίκιο!!

 

2ο edit: τώρα δουλεύει ο σερβερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήταν όντως πρόβλημα του server?

 

Αυτό είναι που με ενοχλεί στο linux, ο τρόπος που χωρίζουν όλα τα προγράματα σε bin, lib, κλπ και μετά τα ρίχνουν όλα χύμα στο /usr με αποτέλεσμα να είσαι στο έλεος του package manager και της εκάστοτε διανομής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήταν όντως πρόβλημα του server?

 

Αυτό είναι που με ενοχλεί στο linux, ο τρόπος που χωρίζουν όλα τα προγράματα σε bin, lib, κλπ και μετά τα ρίχνουν όλα χύμα στο /usr με αποτέλεσμα να είσαι στο έλεος του package manager και της εκάστοτε διανομής!

 

Που είναι το πρόβλημα? Δεν κατάλαβα! Γιατί είσαι στο έλεος του package manager? Μια χαρά είναι η λογική του! Δεν νομίζω να θέλει κανείς να συγκρίνουμε την τάξη που έχει ο /usr/bin και ο /etc, σε αντιστοιχία με την registry των Windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Ο server έφταιγε.

 

Αυτό είναι που με ενοχλεί στο linux, ο τρόπος που χωρίζουν όλα τα προγράματα σε bin, lib, κλπ και μετά τα ρίχνουν όλα χύμα στο /usr με αποτέλεσμα να είσαι στο έλεος του package manager και της εκάστοτε διανομής!
???? Τι εννοείς τα ρίχνουν όλα χύμα στο usr? Στο linux επικρατεί απόλυτη τάξη σε σχέση με τα Windows στον τρόπο διαχείρισης των προγραμμάτων. Κάθε τι έχει τη θέση του.

 

Άλλωστε και μέσα στο /usr υπάρχει κι εκεί κατηγοριοποίηση. Δεν μπαίνει ότι να 'ναι χύμα στο /usr. Αλλού πάνε τα binaries, αλλού τα manuals, αλλού οι βιβλιοθήκες κλπ.

 

Εγώ χωρίς να ξέρω πολλά, μου φαίνεται πολύ καλύτερη η μεθοδολογία αυτή. Κάποιος guru ίσως να μας πει περισσότερα και για τη λειτουργικότητα της συγκεκριμένης μεθόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρόπος διανομής και εγκατάστασης των προγραμμάτων στο linux δεν είναι απλά προβλήματικός αλλά θεμελιώδης λάθος.

 

Ως γνωστόν κάθε πρόγραμμα διαχωρίζεται σε 4-5 κομμάτια (binaries, libraries, configuration, data, κλπ) και στη συνέχεια αυτά τοποθετούνται χύμα στα /usr/bin, /usr/lib, /usr/etc, κλπ. Το αποτέλεσμα είναι μέσα σε κάθε ένα από τους παραπάνω φακέλους να επικρατεί χάος.

 

Μια αναφορά από ένα καθαρό Fedora 7 με μόνο τα βασικά μου δείχνει στο /usr/bin 1855 αντικείμενα όλα χύμα. Τί είναι το cd-info, το epsffit, το escputil, το firefox ή το xyz; και πριν πεταχτεί κάποιος να απαντήσει man epsffit, ποια είναι τα libraries του προγράμματος, ποια είναι τα αρχεία ρυθμίσεων, ποια είναι τα αρχεία δεδομένων που πιθανόν χρησιμοποιεί; Σε ποιό namespace ανήκει το κάθε πρόγραμμα; Ποιος είναι ο κατασκευαστής; Τί θα γίνει αν και εγώ φτιάξω ένα πρόγραμμα και το ονομάσω cd-info;

 

Κάποιες από τις ερωτήσεις έχουν απαντήσεις που βρίσκονται στη βάση δεδομένων του package manager και μόνο μέσω αυτού μπορεί κάποιος να διαχειριστεί το σύστημά του. Αυτό που συμβαίνει δηλαδή είναι το γνωστό διαίρει και βασίλευε, κάτι που βολεύει τις εκάστοτε διανομές. Αντί να κοιτάξουν να βρούν τρόπους αποκέντρωσης της όλης διαδικασίας προσπαθούν να τα συγκεντρώσουν όλα κάτω από την δικιά τους ομπρέλα. Αυτό είναι κάτι που παραδέχεται και ο Ian Murdock, ιδρυτής της Debian.

 

And, no, moving everything into the distribution is not a very good option. Remember that one of the key tenets of open source is decentralization, so if the only solution is to centralize everything, thereʼs something fundamentally wrong with this picture.

 

Software installation on Linux: Today, it sucks

 

Και οταν λέω οτι είναι θεμελιώδης λάθος, δεν προσπαθώ να δημιουργήσω εντυπώσεις, το εννοώ. Αν υποθέσουμε οτι ο αριθμός των προγραμμάτων για linux αυξηθεί σε αμέτρητο βαθμό τότε είναι ανώφελο να προσπαθεί κανείς να τα συγκεντρώσει όλα κάτω από μια διανομή.

 

Η προσωπική μου γνώμη μου για τον καλύτερο τρόπο οργάνωσης είναι το κάθε πρόγραμμα στο δικό του φακέλο ως εξής:

 

/opt/<vendor>/<program>/<version>/

 

και από εκεί και κάτω το κάθε πρόγραμμα να ορίζει την δικιά του δομή. Το file-system έιναι πρώτα από όλα naming-system και δεν θα πρέπει αυτή τη δουλειά να την υποκαθιστά ο package-manager.

 

Τέλος πιστεύω οτι το software πρέπει να λαμβάνεται από την πηγή προέλευσής του και χωρίς να έχει ακουμπήσει κανείς τρίτος το χέρι του. Αν θέλω να βάλω το Mozilla, θέλω να κατεβάσω το archive από το mozilla.com. Αν αυτό έχει ένα κατάλογο /conf με τις ρυθμίσεις του προγράμματος δεν θέλω κανείς να το μετατρέψει σε /etc. Αν το πρόγραμμα λέγεται Firefox δεν θέλω κανείς να το μετονομάσει σε IceWeasel.

 

Ούφ αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω την εντύπωση ότι η αλλαγή ονόματος σε μερικά προγράμματα όπως ο firefox είναι γιατί αυτά τα προγράμματα είναι opensource και μπορεί ο καθένας να πάρει τον κώδικα τους και να φτιάξει ενα δικό του πρόγραμμα και να το ονομάσει όπως

θέλει.Αυτο έχει γίνει στον firefox με το swiftfoxm,iceweaseal.

Τέλος σε αντίθεση με εσένα εμένα μου φένετε αρκετά τακτοποιημένος ο τρόπος εγκατάστασης των προγραμμάτων στο linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...