Προς το περιεχόμενο

VirtualBox: 1) εγκατάσταση drivers, 2) Eπικοινωνία με Linux, 3) Firewall


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Εγκατέστησα το VirtualBox, και πάνε όλα τέλεια. Έχω όμως 3 ερωτήσεις:

 

1) Όταν πάω να εγκαταστήσω τους drivers της κάρτας γραφικών (από το cd του κατασκευαστή) βγάζει μήνυμα σφάλματος. Αυτό λύνεται? Δηλαδή είναι δυνατόν να εγκαταστήσω drivers για τις συσκευές ή δε χειάζεται γιατί ουσιαστικά τρέχει από το Ubuntu μου, που έχει drivers?

 

2) Κάπου είχα δει ένα βιντεάκι που κάποιος αντέγραφε αρχεία από το Gnome Desktop του στο Desktop των Windows. Δε θυμάμαι όμως αν ήταν το VirtualBox. Υπάρχει στο VirtualBox αυτή η δυνατότητα?

 

3) Η εγκατάσταση windows στο virtual drive λειτουργεί υπό την ...προστασία του Linux, ή θέλει να εγκαταστήσω firewall? Δε σκοπεύω βέβαια να το χρησιμοποιήσω για internet, μόνο για το autoCAD για κανα δίμηνο, αλλά δε λέει να είναι γυμνό στους ιούς κλπ ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Όταν πάω να εγκαταστήσω τους drivers της κάρτας γραφικών (από το cd του κατασκευαστή) βγάζει μήνυμα σφάλματος. Αυτό λύνεται? Δηλαδή είναι δυνατόν να εγκαταστήσω drivers για τις συσκευές ή δε χειάζεται γιατί ουσιαστικά τρέχει από το Ubuntu μου, που έχει drivers?

 

Το hardware του εικονικού μηχανήματος είναι εικονικό, αν δεις τις συσκευές που έχει αναγνωρίσει το λειτουργικό θα δεις συνήθως απλές συσκευές με ανοιχτό documentation που είναι απλό να εξομοιωθούν (S3 virge κάρτες γραφικών, realtek 3189 κάρτες δικτύου, κλπ). Οπότε η πραγματική σου κάρτα γραφικών δεν υπάρχει στα εικονικά μηχανήματα -και αυτή που υπάρχει συνήθως αναγνωρίζεται αυτόματα-.

 

2) Κάπου είχα δει ένα βιντεάκι που κάποιος αντέγραφε αρχεία από το Gnome Desktop του στο Desktop των Windows. Δε θυμάμαι όμως αν ήταν το VirtualBox. Υπάρχει στο VirtualBox αυτή η δυνατότητα?

 

Τα εικονικά μηχανήματα έχουν μια εικονική κάρτα δικτύου. Μπορείς να ορίσεις αυτή να είναι "bridged" στη φυσική σου κάρτα δικτύου και να της δόσεις IP διεύθυνση στο ίδιο δίκτυο με αυτήν, οπότε θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε TCP/IP υπηρεσία (SMB filesharing, FTP, HTTP, NFS servers κλπ) σα να ήταν 2 ανεξάρτητα PC στο ίδιο LAN.

 

3) Η εγκατάσταση windows στο virtual drive λειτουργεί υπό την ...προστασία του Linux, ή θέλει να εγκαταστήσω firewall? Δε σκοπεύω βέβαια να το χρησιμοποιήσω για internet, μόνο για το autoCAD για κανα δίμηνο, αλλά δε λέει να είναι γυμνό στους ιούς κλπ ε?

Εξαρτάται πώς θα ρυθμίσεις να έχει πρόσβαση στο Internet. Μπορείς να του πεις να έχει ένα private δίκτυο με το Host OS (το Linux σου) και να το χρησιμοποιεί σαν gateway (σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να ρυθμίσεις το Linux να κάνει NAT μέσω των IPtables), ή να του πεις να κάνει απλά bridge την εικονική κάρτα στην φυσική, οπότε το guest OS θα είναι τόσο προσβάσιμο απ' έξω όσο και το host OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για drivers για το εικονικό hardware, όταν ολοκληρώσει το boot των windows θα πας Devices->Mount CD/DVD ROM -> CD/DVD-ROM Image. Στο νέο παράθυρο θα πάς στην καρτέλα CD/DVD Images και θα πατήσεις Add. Εκεί θα βρεις το αρχείο VBoxGuestAdditions.iso. Θα πατήσεις select και το image θα γίνει mount και θα ξεκινήσει μόνο του. Ακολουθείς τις οδηγίες και είσαι έτοιμος. Δεν έχει μόνο drivers αλλά και άλλες πρόσθετες λειτουργίες που βοηθούν την διαδραστικότητα με το host λειτουργικό.

 

Για μοίρασμά αρχείων μεταξύ host και guest διάβασε αυτά

http://www.virtualbox.org/wiki/Automatic_Bridge_Ubuntu

http://www.virtualbox.org/wiki/Sharing_files_on_OSE

 

Αλήθεια ποια έκδοση έβαλες; Την Open Source ή την κανονική που είναι δωρεάν για προσωπική χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. Έφτιαξα τους drivers με το VBoxGuestAdditions.iso

 

Για το bridge δε θα ασχοληθώ ακόμα, γιατί δε φαίνεται να το χρειάζομαι.

 

Δεν ξέρω ποιά έκδοση έβαλα. Και στο about δε μου εμφανίζει και πολλές πληροφορίες εκτός από το VirtualBox Graphic User Interface Version 1.4.0 Innotech GmbH.

 

Δεν είμαι σίγουρος ποιά έκδοση έβαλα. Αυτή που ήταν στα repos του Ubuntu λογικά θα είναι η ανοιχτή ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

πως γίνετε να έχεις ένα shared folder στο virual box?Eχω επιλέξει απο τις ρυθμίσεις κάποιον shared folder αλλά στο virtual machine δεν ξέρω τι να κάνω να εμφανιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα γίνεται μέσω δικτύου, σα να ήταν δύο διαφορετικά μηχανήματα στο ίδιο δίκτυο, μέσω μιας tcp/ip υπηρεσίας όπως το NFS ή το SAMBA. Η παραμετροποίηση του δικτύου περιγράφεται εδώ. Δε ξέρω αν το virtualbox υποστηρίζει και κάποιον πιο άμεσο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα γίνετε με αυτό τον τρόπο αλλά υπάρχει και μια πιο εύκολη επιλογή για να έχεις έναν shared folder.To θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως γίνετε μετά mount αυτός ο φάκελος μέσα στο virtual machine,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες περιγράφεται στη σελ. 51 του manual, όμως δεν υποστηρίζεται από την open source έκδοση:

 

With the OSE version of VirtualBox you will not be able to use the Shared Folder facility offered by the version delivered as binary.

 

two versions:

* The full VirtualBox package is available in binary (executable) form free of charge from the Downloads page. This version is free for personal use and evaluation under the terms of the VirtualBox Personal Use and Evaluation License.

 

If, instead, you wish to purchase licenses for enterprise use and/or enterprise support for VirtualBox, please do not hesitate to contact innotek.

 

* The VirtualBox Open Source Edition (OSE) is the one that has been released under the GPL and comes with complete source code. It is functionally equivalent to the full VirtualBox package, except for a few features that primarily target enterprise customers. This gives us a chance to generate revenue to fund further development of VirtualBox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα τον τρόπο για να χρησιμοποίησης την επιλογή στο virtual box του shared foldre.Οριζεις τον φάκελο μέσω της επιλογής που υπάρχει και μετά μπαίνεις στο guest λειτουργικό σου και δίνεις στην κονσόλα

sudo mount -t vboxsf sharename mountpoint

όπου το sharename είναι το όνομα του φακέλου που έβαλες πριν και στο mountpoin βάζουμε την διαδρομή του φακέλου που θα γίνει mount στο guest.

Για να γίνουν όλα αυτά προϋποθέτουν την εγκατάσταση των guest adittions του virtual box στο guest λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή είδα ότι μετά από κάθε shuttdown της virtual machine μετά δεν δουλεύανε τα shared folder ρώτησα στο virtual box forum και μου είπανε ότι πρέπει να δίνεις σε κονσόλα

sudo modprobe vboxvfs

μέσα στο virtual machine και μετά ξανά

sudo mount -t vboxsf sharename mountpoint

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Θελω να συγχρονησω το gps viamichelin και εβαλα windows στο virtualbox αλλα μια φορα μονο καταφερα να προωθησω την usb

οτι και να κανω μου δειχνει το gps αλλα ειναι απενεργοποιημενο ενω ο εκτυπωτης ειναι παντα ενεργοποιημενος

dfence13vv2.th.pngdfence14bm0.th.pngdfence15mh6.th.pngdfence16jr4.th.png

δεν ξερω τι αλλο να κανω εχω δοκιμασει όλλους τους συνδιασμους

νομιζω την πρωτη φορα που δουλεψε ηταν με την πρωτη εγκατασταση windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...