Προς το περιεχόμενο

Ubuntu boot keyboard πρόβλημα


alexzzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

 

Έβαλα χτες τα Ubuntu 7.04 Feisty Fawn σε ένα μηχάνημα με μητρική Albatron (μοντέλο δεν θυμάμαι και δεν πιστεύω να έχει σχέση, θα εξηγήσω γιατί).

Ενώ στο Bios, σε κατάσταση Live CD και κατά την εγκατάσταση το πληκτρολόγιο μου δούλευε κανονικά, στο πρώτο boot ήταν νεκρό. Δεν δούλευε καθόλου.

Το πληκτρολόγιο είναι ένα innovator σε θύρα PS2 το οποίο έχει ξαναδοκιμαστεί σε Ubuntu σε άλλο μηχάνημα και δούλευε χωρίς πρόβλημα. Το ποντίκι είναι ένα ασύρματο Microsoft απλό σε USB (το οποίο επίσης έχει δοκιμαστή σε Ubuntu χωρίς πρόβλημα και ούτε τώρα έχει πρόβλημα απλός το αναφέρω σαν στοιχείο)

Μετά από μερικά reset χωρίς αποτέλεσμα είδα ότι αν βγάλω και ξαναβάλω το βύσμα του πληκτρολογίου αυτό δουλεύει κανονικά.

Βλέποντας αυτό δοκίμασα να εγκαταστήσω και κάτι άλλο (Win XP και Suse χωρίς να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση) όπου και πάλι το πληκτρολόγιο δουλεύει κανονικά.

Μία λύση που σκέφτομαι είναι να δοκιμάσω το ποντική σε PS2 (μου λείπει το Usb -> PS2 το οποίο θα βρω αύριο) και να δω αν φταίει αυτό.

Άλλη λύση είναι να δοκιμάσω Usb πληκτρολόγιο (που δεν έχω και πρέπει να βρω)

Στο Google και στο forum μας δεν βρήκα κάτι ανάλογο που δεν σημαίνει απαραίτητα και κάτι καθώς μπορεί να το έψαξα λάθος.

 

Ευχαριστώ από τώρα όσους θέλουν να βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δωσε σε κονσόλα sudo kate /etc/X11/xorg.conf

και κανε βαλε το κομματι εδω που ξεκινάει ετσι

Section "InputDevice"

Identifier "Generic Keyboard

 

και γραψε μας και το κομματι που ξεκινάει απο εδω

Section "ServerLayout"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εν τέλει (και μετά απο αρκετό καιρό που το είχα στην άκρη το μηχάνημα) βρέθηκε λύση.

 

Το πρόβλημα ήταν σε μια ρύθμιση στο bios της μητρικής που έπρεπε να μην ξεκινάει με usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...