Προς το περιεχόμενο

απο ubuntu βλεπω δικτυο τα ΧΡ.απο ΧΡ δεν βλεπω ubuntu ??


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ισως εχω κανει λαθος το σεταρισμα δικτιου στα linux.

επισης εαν εχω εγκαταστηση ενα προγραμμα, πως θα παω να το βρω που ειναι για να το τρεξω..

πχ στα ΧΡ παμε εναρξη / προγραμματα / ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω εγκαταστηση το ΝΟ-ΙΡ μεσα απο το SYSTEM / ADMINISTRATOR / SYNAPTIC PACKAGE MANAGER και παρολο που οταν ξαναπαω εκει για να δω μου το βγαζει σαν ενα ηδη εγκατεστημενο προγραμμα, εκει στα applications δεν υπαρχει !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως εχω κανει λαθος το σεταρισμα δικτιου στα linux

Όταν λες δίκτυο εννοείς την υπηρεσία μοιράσματος αρχείων των windows (Windows FileSharing) ή τις ρυθμίσεις διεύθυνσης IP;

 

Σχετικά με τις ρυθμίσεις διευθύνσεων, μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις ping τη διεύθυνση ενός άλλου host του δικτύου σου, αν πάρεις reply σημαίνει ότι είναι εντάξει.

>$ ping 1.2.3.4

 

Σχετικά με την υπηρεσία μοιράσματος αρχείων, για να μπορέσεις να μοιραστείς καταλόγους από το Linux σε Windows θα πρέπει να εγκαταστήσεις και ρυθμίσεις τον SAMBA server.

 

Γενικά τα παρακάτω 4 πράγματα θα χρειαστεί να κάνεις:

 

1) Εγκαθιστάς το SAMBA όπως κάθε άλλο πακέτο, αν δεν είναι εγκατεστημένος.

 

2) Ρυθμίζεις το smb.conf (που λογικά θα βρίσκεται κάπου μέσα στο /etc) σύμφωνα με αυτά που θέλεις να κάνεις. Πληροφορίες για τις παραμέτρους μπορείς να βρεις στο Using Samba και στις man pages samba(7) και smb.conf(5).

 

Π.χ. ένα ελάχιστο config που απλά μοιράζεται τον κατάλογο /home/geioannou/downloads:

 

>[global]
workgroup = "ena-workroup-proeretika"
netbios name = "ena-onoma"
security = user
server string = "mia-perigrafi-proeretika"
encrypt passwords = yes

[Downloads]
path = /home/geioannou/downloads
read only = No

 

3) Προσθέτεις έναν λογαριασμό (θα πρέπει να υπάρχει λογαριασμός συστήματος στο Linux με το ίδιο όνομα):

>[color=green][i]$ sudo smbpasswd -a geioannou
$ sudo smbpasswd -e geioannou[/i][/color]

 

4) Εκκινείς τον SAMBA server ("sudo /etc/init.d/samba start") και τον βάζεις να ξεκινάει σε κάθε εκκίνηση του συστήματος ("sudo update-rc.d samba defaults")

 

επισης εαν εχω εγκαταστηση ενα προγραμμα, πως θα παω να το βρω που ειναι για να το τρεξω..

 

Αν δεν υπάρχει στο menu, εκτέλεσε απευθείας το εκτελέσιμό του.

 

Τα περισσότερα εκτελέσιμα εγκαθίστανται στον κατάλογο /usr/bin. Συνήθως κάθε εκτελέσιμο έχει όνομα παρόμοιο με τον τίτλο της εφαρμογής, όμως όχι απαραίτητα.

 

Μπορείς να ανοίξεις ένα παράθυρο κονσόλας (ALT+F2, "gnome-terminal" ή "konsole", ανάλογα αν χρησιμοποιείς GNOME ή KDE), να γράψεις στην γραμμή εντολών τα πρώτα γράμματα του τίτλου (π.χ. "noi") και να πατήσεις 2 φορές TAB. Το Shell θα σου εμφανίσει όλα τα εκτελέσιμα που το όνομά τους ξεκινάει από "noi", και αν είναι μόνο ένα θα συμπληρώσει αυτόματα το όνομά του.

 

Αν δεν έχει όνομα που να μπορείς να το μαντέψεις, μπορείς να βρεις τι εκτελέσιμα περιλαμβάνει το πακέτο δίνοντας

"sudo dpkg -L όνομα_πακέτου|grep bin"

 

Όσα εμφανίσει μπορούν να εκτελεστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχχχχχχχχχχ!!!

μαλλον πρπει να βρω καποιον να μου κανει ιδιαιτερα μαθηματα....

ειπα βαλω linux για να δω τι παιζει....αλλα συναντω πραγματα που μου ειναι παντελως αγνωστα και δεν ξερω και ποσο εφικτω ειναι να τα μαθει ενας πρωταρης στα linux μονος του.

εκ περιεργιας παντος το ping απο που το κανουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπα βαλω linux για να δω τι παιζει....αλλα συναντω πραγματα που μου ειναι παντελως αγνωστα και δεν ξερω και ποσο εφικτω ειναι να τα μαθει ενας πρωταρης στα linux μονος του.

100% εφικτό, υπομονή και ενδιαφέρον να υπάρχει. Στην αρχή όλοι δυσκολεύονται ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...