Προς το περιεχόμενο

μετα την εγκατασταση ubuntu δεν μπαινω στο νετ.η defult καταστασταση....


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα την εγκατασταση ubuntu δεν μπαινω στο νετ.η defult καταστασταση....

μετα απο την εγκατασταση ειναι να εχει νετ η πρεπει να κανω μονος μου ρυθμησεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως πρέπει να τα ρυθμίσεις μόνος σου, εκτώς και να το hardware σου υποστηρίζετε απο το εκάστωτε λειτουργικό σύστημα και βάζει δικούς του drivers. Δίνεις την εντύπωση ότι έχεις ένα router και μέσω μιας ενσύρματης κάρτας δικτύου μπένεις στο internet. Πρέπει να βρεις τι μοντέλο κάρτας δικτύου έχεις και να ψάξεις για drivers γιατί μάλλον το ubuntu δεν την αναγνώρισε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα ρουτερ το οποιο δινει ουτος η αλλως νετ σε αλλα 2 μηχανηματα (ΧΡ) οποτε δεν τιθετε θεμα για το εαν το ρουτερ εχει σωστες ρυθμησεις.

επειδη ειναι η πρωτη φορα που εβαλα ubuntu οποτε φανταζομαι οτι ειναι κατι που πρεπει να ρυθμησω κατι απο το λειτουργικο

 

γιαυτο και ρωτησα εαν η defult κατασταση δινει νετ....

παντος εχει επανω μια απλη καρτα δικτυου (οχι ασυρματη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To router σωστά δουλεύει, δεν είπε κανεις τπτ. Το router σου συνδέεται μέσω μιας κάρτα δικτύου στο pc. Αν το Ubuntu την αναγνωρίσουνε από μόνα τους, θα έχεις internet, αν όχι τότε θα πρέπει να βρεις drivers της κάρτας αυτής για λειτουργικό linux και να τους περάσεις. Τότε μπεις στο νετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ευκολο να μου πεις που θα παω για να δω τα στοιχεια της καρτας και βεβαια πως θα περασω τους drivers ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλες οι κάρτες δικτύου υποστηρίζονται από drivers που συμπεριλαμβάνονται στον επίσημο Linux kernel, και ο default kernel των διανομών συνηθίζεται να εγκαθιστά όλους αυτούς τους drivers, οπότε κατά πάσα πιθανότητα δε θα χρειαστεί να ασχοληθείς.

 

Για τα περί TCP/IP ρυθμίσεων δες εδώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

System>διαχείριση συστήματος > device manager

 

και θα δείς πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες

 

System>διαχείριση συστήματος > δίκτυο

 

 

υγ: διάβαζε nske (και άλλους) !

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ip τις παίρνουν τα pc αυτόματα από το router; Εάν ναι τότε θα πας στο Σύστημα -> Διαχείριση Συστήματος -> Ρυθμίσεις Δικτύου και θα επιλέξεις DHCP αλλιώς βάλε χειροκίνητα την ip/netmask/gateway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι αυτα τα εχω κανει.

εβαλα "καρφωτει ΙΡ αλλα οταν ανοιξα το firefox δεν μου ανοιγε σελιδα....

δεν ξερω εαν παιζετε τιποτε αλλο.αυριο που θα ειμαι παλι μπροστα στο μηχανημα θα το ξανακοιταξω και εαν ξαναχρειαστω κατι ξαναποσταρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...