Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το DVD!!


Belouxiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το πουθενά.... δεν έχω πρόσβαση στο DVD, χωρίς να αλλάξω καμία ρύθμιση ξαφνικα (έγινε και ένα blackout της ΔΕΗ....:twisted:) δεν υπάρχει το DVD.

Στο /dev δεν υπάρχει η συσκευή για το DVD, ενώ στο BIOS φαίνεται κανονικά και από τα windows ολα μια χαρά!!!

Στο /etc/fstab έχω ορίσει για mount για το DVD το dev/hda... που δεν υπάρχει....:confused:

 

Τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν δες αν μετά το boot υπάρχει κάποιο μήνυμα από τον kernela για τη συσκευή:

 

># dmesg |grep -i dvd
και
# dmesg |grep -i hd[color="RoyalBlue"]X[/color]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε linux έχεις βάλει ποτέ ενα dvd,cd να δεις αν το αναγνωρίσει?

 

 

Μέχρι πριν μερικές μερες ολα ήταν κομπλέ, δεν είχα πρόβλημα. Με το που έβαζα ενα dvd κατευθειαν μου πέταγε το εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας. Μαλλον μετα απο διακοπή της ΔΕΗ εμφανίστηκε το πρόβλημα.

Τωρα αν βάλω δισκάκι δεν κάνει τπτ, δε βγάζει συντόμευση στο desktop, γιατι δεν υπάρχει συσκευη στο /dev για να γίνει mount στο καθορισμένο σημειο...

Ψάχνω να βρω την αιτια πριν καταφύγω στο format, πράγμα που δε θέλω διοτι θελω να καταλάβω απο που προήλθε το πρόβλημα και επιπλέον γιατι τα βάλαμε τα Linux για να αποφύγουμε και τα τζάμπα format!!!:)

 

 

Κατ' αρχήν δες αν μετά το boot υπάρχει κάποιο μήνυμα από τον kernela για τη συσκευή:

 

># dmesg |grep -i dvd
και
# dmesg |grep -i hd[color="RoyalBlue"]X[/color]

 

Εκανα εκκίνηση απο recovery mode και δε πρόσεξα καποιο σφάλμα..

Παρόλα αυτα όταν τις πατησα στη κονσόλα δε μου εβγαλε τπτ!!!!:neutral: Κατι φταίει ε?

 

Ενω οταν εγραψα : dmesg |grep -i sda για το σκληρο εβγαλε διάφορες πληροφορίες

Μηπως πρέπει να κάνω τπτ στον kernel και στους drivers του???

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου hdaX το όνομα της συσκευής του DVD, έτσι;

Π.χ. σε μένα που είναι στο hda βγάζει:

>hda: _NEC DVD_RW ND-3500AG, ATAPI CD/DVD-ROM drive
hda: ATAPI 48X DVD-ROM DVD-R CD-R/RW drive, 2048kB Cache, UDMA(33)

 

Μου φαίνεται απίθανο να μην βλέπει τον ATA controller ξαφνικά :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι hde? hde σημαίνει ότι το cdrom δεν είναι συνδεδεμένο στους 2 ATA controllers που έχουν συνηθως ενσωματομένα τα motherboards, αλλά σε κάποιον 3ο.

 

Η dmesg επιστρέφει τα μηνύματα που εξήγαγε ο kernel μετά την τελευταία εκκίνηση (μέχρι ένα όριο αλλά δε μας αφορά). Η grep φιλτράρει την επιστροφή της dmesg για γραμμές που περιέχουν μια λέξη κλειδί (π.χ. hda).

 

Αν δεν υπάρχει η συσκευή του DVD στο /dev τότε κάτι περίεργο συμβαίνει που έχει σχέση είτε με τον kernel και τους drivers του είτε με το udev filesystem. Αν φταίει το udev, τότε θα παιξει δίνοντας:

 

# cd /dev

# mknod hda b 3 0 (αν το DVD είναι στο hda)

# mknod hdb b 3 64 (αν το DVD είναι στο hdb)

# mknod hdc b 22 0 (αν το DVD είναι στο hdc)

# mknod hdc b 22 0 (αν το DVD είναι στο hdc)

# mknod hdd b 22 64 (αν το DVD είναι στο hdd)

# mknod hde b 33 0 (αν το DVD είναι στο hde)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άν είναι εύκολο, σύνδεσε ένα άλλο dvd ή cd,για να δεις μήπως τα "έφτυσε" η συσκευή !:mrgreen:

στο start up το βλέπει το bios?

 

.

 

Στο BIOS το βλέπει κανονικά και επιπλέον παιζει μια χαρά στα windows, οπότε αποκλειω να έχει πρόβλημα η συσκευη, ετσι δεν είναι?

 

Σίγουρα είναι hde? hde σημαίνει ότι το cdrom δεν είναι συνδεδεμένο στους 2 ATA controllers που έχουν συνηθως ενσωματομένα τα motherboards, αλλά σε κάποιον 3ο.

....

Αν δεν υπάρχει η συσκευή του DVD στο /dev τότε κάτι περίεργο συμβαίνει που έχει σχέση είτε με τον kernel και τους drivers του είτε με το udev filesystem. Αν φταίει το udev, τότε θα παιξει δίνοντας:

 

Στο BIOS μου το αναφέρει ως primary ide οπότε υποθέτω οτι είναι στο στο πρώτο ΑΤΑ controller. Τωρα γιατί μέχρι τώρα το είχe στο hde δε ξέρω....

Δοκίμασα να κάνω dmseg| grep -i hdx για ολα χ=a,b,c,d,e και δεν πήρα τπτ....

Τωρα για το mknod το έκανα με δικαιωμα root, φτιάχθηκαν οι συσκευές στο /dev.... αλλα οταν πάω να κάνω mount στο /media μου λέει για ολα τα hdx οτι : mount: /dev/hdx is not a valid block device

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...