Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα "σταθερότητας" στα Ubuntu 7.04


dterzakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

πρόσφατα στο κατεβαστήρι έβαλα τα ubuntu 7.04. Από μάλλον δεν χωνεύει τα torrent. Με τον Deluge Bittorrent client μετά από κάποιες ώρες (σπάνια πάνω από 24) συνεχούς leech/seed το pc σαν να μπούκωνε. Οι ταχύτητες όλες στο 0 και όλα κολούσανε. Το pc δεν πάγωνε αλλά όλα τα προγράμματα κολούσανε και δεν μπορούσε να ολοκληρώσει ούτε ένα restart.

 

Τώρα που έβαλα το azureus, παι δεν μπορώ να κάνω δουλειά γιατί κλεινει μόνο του με το που το ανοίξω!!

 

Πέιτε μου αν κάνω κάτι λάθος.

 

Στο internet συνδέομαι με Net Gear WG311v3 και για τους drivers έχω βάλει το ndiswrapper.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κάνεις τίποτα λάθος απλά η εκδοση azuereus που υπάρχει στα ubuntu repos φενετε να έχει προβήματα.Εγκατέστησε την τελευταια απο το official site η μέσω

automatix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξ'το λίγο, κάπου παίζει ένα azureus.jar για να το αντικαταστήσεις και να παίζει κομπλέ o αζούρεας.

Επίσης άνοιξε τα ports που χρειάζεται στον router σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τα ports είναι ανοιχτά, java πρέπει να έχψ την τελευταία γιατί τώρα την έβαλα και εχω κάνει update. Έκανα reinstall το azureus μεσα από το add/remove (δυστυχώς δεν ξέρω και πολλά από Linux) και δουλευει σχεδόν τέλεια. Μέχρι τώρα δεν μου έκανε το πρόβλημα που έκανε ο deluge:

συνεχούς leech/seed το pc σαν να μπούκωνε. Οι ταχύτητες όλες στο 0 και όλα κολούσανε
. Θα το αφήσω 1-2 μέρες ακόμα και θα σας πω αν υπάρξει άλλο πρόβλημα.

Ευχαριστώ

 

edit: Αουτσς, 50% cpu/ 300ΜΒ ram η java (δλδ το azureus) σε Ρ4 2,4... μήπως είναι πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σε τρομάζει η cpu usage δεν είναι τίποτα.Απλά και σε μένα οι εκδόσεις του azureus που έχουν τα repos του ubuntu μου δημιουργούν πρόβλημα γιαυτό πρωτιμό να βάλω την τελευταια έκδοση απο το official site η μια και δεν ξέρεις πολλά απο linux μπορείς να την βάλεις απο το automatix

http://www.getautomatix.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνε remove την παλιά έκδοση απο τον package manager και βάλε την νεα μέσω automatix.Tην πρώτη φορά που θα το τρέξεις τρέξτο απο κονσόλα δίνοντας sudo

automatix για να κάνει και τα update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...