Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το restart


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mε την αλλαγή σε νέο pc όλα δουλεύουν άψογα.Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με το restart μια και όταν πατάω το κουμπι για το restart αυτό δεν γίνετε ποτέ και κολάει σε μια μαύρh οθόνη.Ετσι το restart το κάνω πάντα απο κονσόλα δινοντας sudo reboot.Tι μπορεί να φταίει η πως μπορώ να δω τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι πολύ πρόχειρο που μου έρχεται στο νου, αν το πρόβλημα δε συμβαίνει μόνω με το linux, είναι να δεις αν τα καλωδιάκια των κουμπιών (start, reset κλπ) είναι σωστά τοποθετημένα στη mob σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εψαξα λιγο στο ubuntu forums,αλλα σε ολους ελειπαν τελειως τα κουμπια.Παρόλα αυτά ποστάρουν κάποιες λύσεις που μπορεί να σε βοηθήσουνε.λινκ

Επισης μια πρόχειρη λύση ειναι να φτίαξεις εσύ τo κουμπακi για restart,για να

μην ανοίγεις κονσόλα κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιλάω για το ...υλικό κουμπί. Τον διακόπτη. Συνδέεται με ένα φισάκι 2 ακίδων στην motherboard. Αν είναι ολοκαίνουριο το pc όπως λέει ο check2fire τότε είναι πιαθνό (λέω εγώ) να μην είναι σωστά συνδεδεμένο στη mobo.

 

Αν πρεπει να αρχίσει κανείς τους ελέγχους από την αρχή, πιστεύω ότι είναι το πρώτο που θα πρέπει να κοιτάξει. (Κάποτε ένας φίλος, θα έσπαγε την κάμερα του από τα νεύρα του, επειδή τα έδειχνε όλα μαύρα ενώ είχε ήχο. Διαπίστωσε πως είχε το constrast στο 0 :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κουμπί δουλεύει μια χαρά αφου οπως είπα και παραπάνω το restart γίνετε μόνο απο κονσόλα δίνοντας sudo reboot.Aν κάνω την ίδια διαδικασια πατωντας το κουμπάκι του restart σε γραφικο περιβαλλων το restart δεν γίνετε ποτε και μου κολάει σε μια μαυρη οθόνη.Να πω ότι το ίδιο είχε συμβει και όταν αρχικα είχα δοκιμάσει το live cd.To shuttdown δουλεύει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...