Προς το περιεχόμενο

poia dianomh? laptop p3 642Mhz 256ram


^^JuNiOr^^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

puppy

http://www.puppyos.com/

http://www.puppylinux.com/hard-puppy.htm

 

για να "πετάει" αντί να "σέρνεται" !

 

ο πιό απλός τρόπος είναι να το τρέξεις απο live cd και να χρησιμοποιήσεις την δυνατότητα που έχει για εγκατάσταση σε usb disk, hard disk κλπ.

 

δες και αυτό

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1679414&postcount=3

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο γρήγορη binary διανομή που έχω δοκιμάσει είναι με διαφορά το Zenwalk. Για μόνιμη εγκατάσταση, δε θα πρότεινα λύσεις τύπου Damn Small Linux/Puppy κλπ. Πιο δυσκίνητες από το να έχεις μία γνωστή διανομή με το PMS (Package Management System) της και τις ευκολίες που αυτό σου προσφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα δοκιμάσει σε PIII-600MHz/256ΜΒ RAM. Πήγαινε απίστευτα σφαιράτα, ειδικά το boot-up! Τώρα τη θέση του έχει πάρει Debian testing, λόγω της μεγάλης ποικιλίας έτοιμων πακέτων που παρέχουν τα repositories του. Από ταχύτητα, είμαι και με αυτό ικανοποιημένος, αλλά με εγκατάσταση από net-install δισκάκι και πέρασμα μόνο των απαραιτήτων. Και πάλι, υπάρχει διαφορά.

 

Τελευταία, κινούνται πολύ οι Zenwalk-άδες στο θέμα package coverage. Για να φτάσουν το Debian όμως (σιγά να μην), θέλουν πολύ ψωμί...

 

 

***Edit: Στο Debian του servero-pc για Desktop Environment έχω XFce, ενώ στου «καλού» PC, Gnome. Δεν έχω δοκιμάσει καθόλου Fluxbox, αλλά ακούω ότι είναι πολύ ελαφρύ περιβάλλον, χωρίς τραγικές παραχωρήσεις σε λειτουργικότητα. Αν ισχύει, ίσως κάνει και κανένα Fluxbuntu για το λαπτοπάκι του φίλου ^^JuNiOr^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zen έχω σε ένα amd 64/2 με 2 gb ram οπότε δεν γίνεται σύγκριση.

 

το puppy το χρησιμοποιώ σε ένα amd k6 me 128mg ram (live cd) που έχω μόνιμα knoppix, αλλά είναι λίγο "βαρύ" (μάλλον λόγω ram), και σε ένα amd duron με 1gb ram, που έχω ubuntu 6.06

 

μη ξεχάσω και το iloog που είναι ταχύτατο!!!

 

αλλά μόνο το puppy τρέχει γρήγορα στα 128mb.

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

τελικά μόλις χθές κατέβασα το Live cd απο gentoo αλλα οταν πήγαινα να μπουταρω με τo cd μου έβγαζε :

 

isolinux : Disk error 35 AX = 4200 drive 9F

 

τι πήγε στραβά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως, εκεί από όπου κατεβάζεις το iso υπάρχουν και μικρά αρχεία μερικών KB τα οποία βοηθούν να συγκρίνεις το αρχείο iso που τελικά έφτασε σε εσένα με αυτό που έπρεπε να πάρεις τελικά, για να αποκλείσεις την περίπτωση corrupt download. Στο Gentoo, είναι τα αρχεία με την κατάληξη *.DIGESTS. Π.χ. για το αρχείο livecd-i686-installer-2007.0.iso αναφέρει MD5 checksum ίσο με 7a21c2f09edd51612fb2cd7984dd3577. Δίνεις σε κονσόλα Linux:

>md5sum livecd-i686-installer-2007.0.iso

και θα πρέπει να σου επιστρέψει το ίδιο checksum. Σε Win, μπορείς να το τσεκάρεις με το md5sum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

κατέβασα και gentoo και arch αλλά μου είπαν οτι θα μου πάρει πολλλύ χρόνο μόνο για να κάνω την εγκατάσταση επειδή θα χρειαστεί και κάποιο μέρος μου είπαν compile.. τα xubuntu θα τ σηκώνει το λαπτονι ? Δώστε τα φώτα σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...