Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Openchrome Driver σε Ubuntu με Via Unichrome


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα. Σήμερα είμαι για πρώτη φορά μετά από πολλές μέρες στο pc μου και σκέφτομαι να δοκιμάσω τον νέο driver.

 

Μια ερώτηση μόνο γιατί πουθενά δε βρήκα οδηγίες. Στο xorg.conf θα βάλω όπου

 

Section "Device"

Identifier "Γενική Κάρτα Γραφικών"

Driver "vesa"

BusID "PCI:1:0:0"

 

Section "Device"

Identifier "Γενική Κάρτα Γραφικών"

Driver "via"

BusID "PCI:1:0:0"

 

Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giannis λογικά μετά την εγκατάσταση θα διορθωθεί και το xorg.conf μόνο του.Αν δεν το κάνει τρέξε ενα sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg και επέλεξε στους driver via και μετά τα υπόλοιπα γνωστά δλδ την ανάλυση που θέλεις και το refresh rate που υποστηρίζει η οθόνη σου.Από τι έχω δει αυτοί οι driver υποστηρίζουν aiglx.Aλλά βάλτους πρώτα και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια...

 

Ασχολήθηκα σήμερα με το θέμα μιας και βρήκα λίγο χρόνο. Έτρεξα το reconfigure για δω μια-μια τις ρυθμίσεις. Σε κάποιο στάδιο του reconfiguration μου ζήτησε να του δώσω "BusID". Πάτησα lspci και μου έβγαλε:

 

01:00.0 VGA compatible controller: VIA Technologies, Inc. Unknown device 3343 (rev 01)

 

Αυτό τι σημαίνει? Πως Δεν αναγνωρίζεται καν ποια συσκευή είναι, από τον kernel κι όλας?

 

Οπότε, πατώντας next στον διάλογο του reconfiguration, μου εμφανίζει προεπιλεγμένη θύρα pci 1:0:0 το οποίο προφανως είναι λάθος.

 

Τι μπορώ να κάνω για να το φτιάξω? Εκτός βέβαια από το να αγοράσω νέα κάρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ξεκινά ο xserver μετά το restart.

 

Βασικά διάβασα κάποια πράγματα σήμερα, που δεν τα κατάλαβα πολύ καλά, και πρέπει να τα ξαναδιαβάσω για να ασχοληθώ με αυτό το ζήτημα πιο σωστά.

 

Τα παρακάτω που παραθέτω, είναι από το site του Openchrome Project

For the CN400 and PM800 the 2D and 3D acceleration should work nicely. Xv and XvMC are also functional but may cause the computer to lock up if the video window is moved around extensively. It is on our todo list to fix this bug. The mpeg2 decoder of CN400 / PM800 is capable of decoding HDTV. However, none of the developers have had any decent HDTV output devices (or sources for that matter) to test the implementation. There are reports that HDTV stutters when subtitles are used, but we have been unable to verify this. XvMC currently decodes mpeg2. Support for mpeg4 acceleration with xine is underway. For what we know, the display interrupt should be fully functional with these devices. There is support for the vt1623 tv encoder present on the CN400, but support is not complete for the vt1625 HDTV encoder present on some Commel motherboards.

 

Από http://wiki.openchrome.org/tikiwiki/tiki-index.php?page=HardwareCaveats

 

Επίσης, στον πίνακα που έχει παρακάτω γράφει

 

P4M890 (0x3343) η δικιά μου είναι ακριβώς αυτή

2D accel. OK

3D accel. OK

XV OK

MPEG2 NO

MPEG4 NO

DualHead NO

Panel needs VBE

 

Για να προχωρήσω λοιπόν, πρέπει να μάθω τι είναι το XvMC και τι πρέπει να κάνω με/για αυτό, τι ακριβώς σημαίνει MPEG2/4 NO, Dual Head νομίζω σημαίνει να έχεις την οθόνη σου σε δύο pc συνδεδεμένη (αν όχι διορθώστε με), και τι σημαίνει needs VBE.

 

Το θετικό (μάλλον) είναι ότι όταν έτρεξα sudo update-pciids διοθρώθηκε το lspci και πλέον αναγνωρίζει την κάρτα:

01:00.0 VGA compatible controller: VIA Technologies, Inc. UniChrome Pro IGP [VIA P4M890 Chipset] (rev 01)[/cOdE]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...