Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Openchrome Driver σε Ubuntu με Via Unichrome


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακολούθησα τις οδηγίες που βρίσκονται εδώ https://help.ubuntu.com/community/OpenChrome για να εγκαταστήσω τους Drivers της Via. Όταν φτάνω στο σημείο

>:~/drm$ ./autogen.sh --prefix=/usr

μου βγάζει

>./autogen.sh: 9: autoreconf: not found

Έψαξα αρκετά σε διάφορα fora αλλά βρίσκω απαντήσεις σε γλώσσες που δε γνωρίζω και είναι κι αυτές λίγες.

 

Ξέρει κάποιος πως προχωράω από αυτό το σημείο? Αν πάω στο επόμενο βήμα και πατήσω make μου λέει no makefile found.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατάφερα από την αρχή να κάνω εγκατάσταση, και πήγαν όπως φάνηκε όλα καλά. Αλλά μετά το reboot δεν έμπαινε στο GNOME. Αναγκάστηκα να τροποποιήσω το xorg.conf με το nano για να ξαναβάλω τον driver σε "vesa" και startx για να τρέξω το GNOME. Δε ξέρω τι μπορεί να έφταιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε φορά που θα σου κρασάρει ο xserver θα δίνεις sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg στην κονσολα για να τον ρυθμίσεις απο την αρχή.Δοκίμασε πάλη την εγκατάσταση και δες το ubuntu forum είδα να αναφέροντε πολλά παρόμοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

----------------------------------------------------------------------

Libraries have been installed in:

/usr/lib

 

If you ever happen to want to link against installed libraries

in a given directory, LIBDIR, you must either use libtool, and

specify the full pathname of the library, or use the `-LLIBDIR'

flag during linking and do at least one of the following:

- add LIBDIR to the `LD_LIBRARY_PATH' environment variable

during execution

- add LIBDIR to the `LD_RUN_PATH' environment variable

during linking

- use the `-Wl,--rpath -Wl,LIBDIR' linker flag

- have your system administrator add LIBDIR to `/etc/ld.so.conf'

 

See any operating system documentation about shared libraries for

more information, such as the ld(1) and ld.so(8) manual pages.

----------------------------------------------------------------------

make[2]: Nothing to be done for `install-data-am'.

make[2]: Leaving directory `/home/g1annis/openchrome/libxvmc'

make[1]: Leaving directory `/home/g1annis/openchrome/libxvmc'

make[1]: Entering directory `/home/g1annis/openchrome'

make[2]: Entering directory `/home/g1annis/openchrome'

make[2]: Nothing to be done for `install-exec-am'.

make[2]: Nothing to be done for `install-data-am'.

make[2]: Leaving directory `/home/g1annis/openchrome'

make[1]: Leaving directory `/home/g1annis/openchrome'

g1annis@SovietKong:~/openchrome$

Μετά το make install μου βγάζει αυτό το μήνυμα. Τα "Nothing to be done for..." είναι μηνύματα σφάλματος η είναι όλα φυσιολογικά?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα επανεκκίνηση του xserver μετά τις αλλαγές, αλλά πάλι τζίφος. Δεν έμπαινε με τίποτα σε γραφικό περιβάλλον. Του έκανα reconfigure, αλλά για κάποιο λόγο, όλοι οι διάλογοι έβγαιναν σε κινέζικα, οπότε αρκέστηκα στο να πατάω yes όπου δεν καταλαβαινα και ότι έπρεπε όπου καταλάβαινα.

 

Μήπως το πρόβλημα ξεκινάει από το make install?

Για να διώξω τώρα από το pc μου τη λάθος εγκατάσταση (αν όντως εντοπίζεις πρόβλημα στο make install) πως θα γίνει? Απλά make unistall εντός του φακέλου ~/openchrome ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει πρόβλημα να την διώξεις γιατι με τους driver απλά βάζουν module στον πηρήνα και αυτά φωρτόνουν μόνο όταν το ζητήσεις και βέβαια στο επόμενο update του kernel πρέπει να τα ξαναβάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον λόγo, έχω δυσκολία στο να περάσω τον OpenChrome Driver (open source driver για τις VIA Unichrome κάρτες) στο Linux μου. Δεν τα έχω καταφέρει ακόμα αν και το παλεύω μέρες τώρα.

 

Κατά τύχη όμως είδα ότι μέσα στο CD της Abit που μου παραδόθηκε μαζί με την motherboard έχει έναν φάκελο που λέγεται isolinux και μέσα έχει τα εξής αρχεία:

 

boot.cat

bootmsg.txt

FDOS.IMA

isolinux.bin

isolinux.cfg

memdisk

 

Τι είναι όλα αυτά. Λογικά κάποια σχέση έχουν με το Linux αν κρίνω από τα ονόματα. Κάποιος επίσης μου είχε πει ότι η Abit βγάζει drivers για Linux. Μπορεί να μου φανεί χρήσιμος ο παραπάνω φάκελος από το cd της Abit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό

To run the new fancy compositing desktops that use OpenGL as a backend, you will need extensions and features that are not yet supported in the unichrome 3D driver. This includes, among other things, support for big textures and some blitting functions that are not yet accelerated. Efforts are underway in the DRI project (initially with the i915 driver) to create a general memory manager infrastructure on top of which these things can be built, but it will take quite some time before these things can be implemented in the unichrome 3D driver. Mainly because there is no maintainer of the driver.
οπότε είμαι αναγκασμένος να περιμένω και να προσεύχομαι :b για τους ηρωικούς developers του OpenChrome.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τα πειράματα που έκανα με τον openchrome, κατέληξα να επαναφέρω το σύστημά μου στην αρχική μορφή, χρησιμοποιώντας ξανά τον vesa.

 

Πριν από λίγο, πήγα να δω μια ταινία, και δε μου άνοιγε ο smplayer. Έδωσα στο τερματικό mplayer και μου έβγαλε

$ mplayer

mplayer: error while loading shared libraries: libdrm.so.2: cannot open shared object file: No such file or directory

Έψαξα στο google αλλά δε βοηθήθηκα πολύ. Μπορείτε να φανταστείτε τι φταίει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχουν και πιο καινουργιες κάρτες nvidia που ειναι σε πολυ χαμηλές τιμές και θα έχεις beryl χωρις πολλά προβληματα.Γιαυτην που λές σιγουρα θα παιζει μια αναζητηση στο ubuntu forum θα σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Mόλις είδα στην σημερινή ενημέρωση των repos ότι ανεβάσανε driver openchrome για τις via κάρτες.Είναι λίγο παλιό το θέμα αλλά νομίζω ότι θα ενδιαφέρει ακόμα τον g1annis.To πακέτο λέγετε

xserver-xorg-video-openchrome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε αδερφέ... Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον.

 

Συμπτωματικά, σήμερα έκανα κι εγώ μια βόλτα από το site του OpenChrome γιατί η εξέλιξη του 3D driver είναι κάτι που αναμένω με αγωνία, αλλά δεν είδα να έχει προχωρήσει κάτι.

 

Το πακέτο που λες, έχεις καμιά πληροφορία, αν κάνει καμιά πρόοδο στο ζήτημα των 3D και της υποστήριξης των eye candies για το Compiz πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...