Προς το περιεχόμενο

Kubuntu 7.04 kai Nvdia Drivers problem


Wooolf78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!!!

 

Αν κάποιος ξέρει ποιοι drivers της Nvidia δουλεύουν ας βοηθήσει γιατί έχω φάει πολλές ωρες με drivers οι οποίοι δεν δούλευαν και με πολλές διαφορετικές μεθόδους.

 

Κοιτάζοντας σε πολλά foroum συνάντησα όλα τα παρόμοια προβλήματα

 

AMd Athlon 2000+ geforce FX5900 + Kubuntu 7.04

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που υπάρχουν στα repos του ubuntu δεν δουλεύουν?Oι driver για τις παλιότερες nvidia καρτες είναι οι nvidia-legacy υπάρχει και μία οδηγία για μετά την εγκατάστση να δώσεις sudo nvidia-glx-config enable για ενεργοποιηση των driver.Δοκίμασε και το script envy που κάνει την εγκατάστση αυτόματα σύμφωνα με την κάρτα που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε check2fire όπως πάντα ευχαριστώ για την απάντηση

 

οι nv drivers του Kubuntu δουλεύουν αλλά απο ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει hardware accelaration σε αυτή την περίπτωση.

 

Οι drivers της nvidia δεν δουλεύουν, στην καλύτερη περίπτωση κάνοντας το enable και μετά ctrl+alt+backspace (επανεκκίνηση x server) δουλεύει αλλά στην επανεκκίνηση του Kubuntu όλα μαύρα.

Και με όλους τους άλλους τρόπους που δοκίμασα επίσης όλα μαύρα

 

το Envy δεν το δοκίμασα ακόμα , θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι (είμαι στην δουλεια)

 

Απλά έλεγα μήπως είναι κάποια βλακεία με τους drivers της Nvidia οπότε αν ήξερε κάποιος ποια version δοκιμασμένα δουλεύει να βάλω εκείνη αντι για την τελευταία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε το envy γιατί και εγώ τα ίδια προβλήματα είχα με την nvidia και ο μόνος τρόπος που δούλεψε ήτανε το script του envy.Δοκίμασε να το τρέξεις απο κονσόλα με envy -t κάνε πρώτα απεγκατάσταση των driver υπάρχει επιλογή.Αν σε πετάξει σε περιβάλλων χωρίς xserver δλδ σε γραμμή εντολών μην ψαρώσεις η θα προχωρήσει η εγκατάσταση η θα δωσεις το name σου και το pass αρχικα για login και μετά δώσε ξανα sudo envy -t και επέλεξε την επιλογή εγκατάσταση nvidia driver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

 

Πολύ ωραίο το envy μου κάνει εγκατάσταση τους drivers δουλεύουν (πολύ γρήγορο το σύστημα με τους drivers) αλλά μόλις κάνω επανεκκίνηση ΚΟΛΑΕΙ!!!!

 

Δεν καταλαβαίνω γιατι το κάνει αυτο... αν μπορεί κανείς να βοηθήσει pleaseeeeeeeee!!!! γιατί τα νεύρα μου έχουν παθει κάτι....

 

help please!!!! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε απεγκατάσταση πρώτα ότι nvidia driver έχεις στο package manager.Tρέξε το envy script σε κονσόλα με sudo envy -t και επέλεξε πρώτα απεγκατάσταση των παλιών driver μου φένετε είναι η επιλογή 6 και μετά προχώρησε στην νέα εγκατάσταση των driver.Σε κάθε περιπτωση που πάει στραβα μπαινεις σε recovery console και δίνεις sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg και πατας enter και ok σε ολα.Μετα δίνεις exit και έχεις ξανά γραφικό περιβάλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όλα αυτά τα έχω κάνει ήδη και πλέον έχω αρχίσει να απελπίζομαι... όχι τίποτα άλλο με τους drivers είναι σαφώς ανώτερο και πιο γρήγορο σύστημα το kubuntu....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα απεγκατάσταση και εγκατάσταση ξανά , και προσπάθησα να βάλω τους drivers με το restricted-manager όπως μου σύστησε ο Dr willis στο irc του kubuntu. Το αποτέλεσμα πάλι το ίδιο.

Θα το κρατήσω έτσι (φορτώνοντας και ξεφορτώνοντας xorg.conf) μέχρι να βρώ κάποιον τσάκαλο να του στείλω το xorg.0. log file να το ρίξει μια ματιά και να μου πει τι να κάνω...

 

Φίλε check2fire αν είσαι εσύ αυτός ή γνωρίζεις κάποιον να το προωθήσω το θέμα θα ήμουν ευγνώμον... όπως και να έχει ευχαριστώ για την διάθεση σου να με βοηθήσεις... I owe you one...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...