Προς το περιεχόμενο

Say NO to the Microsoft Office format as an ISO standard


gtroza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιαυτό μιλάω για υποκρισία.Δλδ στηρίζουν ένα πρότυπο που θέλει να περάσει η microsof και καλά σαν open ένω όλοι γνωρίζουμε τις πραγματικές προθέσεις της ενώ από την άλλη χρησιμοποιούνε μια γώσσα αόριστη χωρίς συγκεκριμένες προτάσεις.Σε κάτι τέτοια τουλάχιστον ο Έλληνας είναι αρκετά καλός.Ήδη οι πολιτικοί μας έχουν εξελίξει αυτή την τέχνη εδώ και δεκαετίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι υποκρισία επειδή δεν ξέρω πώς δουλεύουν αυτά μέσα στον ISO.

 

Ο ΕΛΟΤ ζητάει [requests] ballot resolution, στο οποίο θα συζητηθούν όλα τα σχόλια, και εκείνων που ψήφισαν Ναι και εκείνων που ψήφισαν Όχι.

 

Από τη στιγμή που δεν ξέρω τί είναι το ballot resolution και πώς δουλεύουν αυτά μέσα στον ISO, δεν ξέρω και τί σημαίνει το Ναι του ΕΛΟΤ. Είναι πιθανό να σημαίνει Ναι υπό όρους, από τη στιγμή που το κείμενο που έχουμε λέει καθαρά δύο πράγματα:

  1. Το προτεινόμενο πρότυπο, όπως είναι τώρα, ΔΕΝ είναι πραγματικά ανοιχτό.
  2. Η υπόσχεση της Μίκροσοφτ ότι δεν θα κυνηγάει τον κόσμο για ευρεσιτεχνίες ΔΕΝ αρκεί και χρειάζεται να δοθεί εγγύηση μέσω του ISO και για την τρέχουσα έκδοση και για τις επόμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν θα αφήσει η μαικροσοφτ καποιους να της μειώσουν τα κέρδη. Απλούστατα γιατί ειναι κερδοσκοπική εταιρεια και δεν σκέφτεται οπως εγω , εμεις κλπ αλλα σαν εταιρεια και κατα την δικη της θεση κανει το σωστο για το οφελος της.

Τωρα αν αυτοι που αποφασιζουν αποφασισουν συμφωνα με τα συμφέροντά της αυτο ειναι αλλο θεμα. (τι αλλο θεμα δηλαδη , μεγαλη μαλακια να λεμε καλυτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σχόλιο για την ψήφο του ΕΛΟΤ.

 

http://www.adjb.net/index.php?entry=entry070909-104641

 

Το πήρα είδηση από δω:

http://www.groklaw.net/article.php?story=20070910110639612

 

When “Yes” means “No”?

 

One curiosity of the ballot results is the degree of skepticism accompanying the votes of approval. Normally an approval vote in an ISO ballot means that the technical content has been approved. However, some of the comments accompanying approval votes look to me like they crave resolution. Indeed, Greece has gone so far as to accompany its approval vote with the following statement:

 

If the Ballot Resolution Group fails to resolve satisfactorily the issues, then ELOT will reconsider its position and may cast a vote of disapproval during the BRG meeting(s) according to article 13.8 of the JTC1 directives, or may even appeal to the final adoption of the Standard.

 

This introduces a complication for the BRM. As convenor, one of my responsibilities is to run the meeting in a such a way that it maximises the chances of approving a text. One natural way of doing this is to de-prioritise comments that accompanied an approval vote, on the basis that those countries are already happy with the text. However, for Greece this evidently isn't an accurate assumption – and the same may be true of other countries too. I need to find out which ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ: Πέρα από το θέμα με τα royalties που φυσικά είναι πολύ σημαντικό, ξέρει κανείς τα υπερ και κατά του νέου στάνταρ από τεχνικής άποψης? Όση εμπειρία έχω (όχι και πολύ μεγάλη) από το Office 2k7 δεν είναι μέχρι στιγμής αρνητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα πρεπει το format να ειναι ανοιχτο και συμβατο με ολες τις πλατφορμες. Φανταζεσε να εχεις ενα κειμενο σε .doc και να το στειλεις σε μια εταιρεια που δεν εχει ms word , και η εργασια σου να φαινεται χαλια εως και καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...