Προς το περιεχόμενο

amarok 1.4.6


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

konqueror, kparts, amaroK, K3B και digiKam: Οι 5 λόγοι που όλα τα υπόλοιπα desktop environments (windows + macOS X συμπεριλαμβανομένων) μου φαίνονται αιώνες πίσω..

 

Με το QT4 βέβαια, θα γίνουν σιγά-σιγά port, πρώτα στο OS X και μετά στα Windows, οι περισσότερες εφαρμογές του KDE ;-)

 

το qt4 αν καταλαβα καλα ειναι μια εφαρμογη που θα μπορεις να βαλεις τα kde components σε windows ή mac os ?

και θα ειναι δωρεαν ;

δηλαδη θα εχεις KDE σε windows ??

 

και κατι ακόμα τί ειναι το kparts ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Qt είναι το toolkit που χρησιμοποιεί το kde για να εμφανίζει τις εφαρμογές του. Μέχρι τώρα, ενώ υπήρχαν εκδόσεις του qt για Windows και για MacOS X, μόνο η έκδοση για linux ήταν υπό GPL άδεια χρήσης, με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατόν να γίνει port καμία kde εφαρμογή σε Windows / MacOS (native, γιατί με X11 version γινόταν κουτσά στραβά στο MacOS).

 

Η τρέχουσα έκδοση (4) του Qt είναι GPL-licensed σε όλες τις υποστηριζόμενες πλατφόρμες, με αποτέλεσμα το KDE4 που θα το χρησιμοποιεί να μπορεί να μεταφερθεί πλέον και στις 2 άλλες πλατφόρμες χωρίς νομικά κωλύματα.

 

Το kparts είναι ένα framework που υπάρχει στο KDE, που επιτρέπει τη χρήστη τυποποιημένων «τμημάτων» του KDE μέσα σε εφαρμογές: π.χ. οποιαδήποτε εφαρμογή θέλει έναν καλό text editor δε χρειάζεται να γράψει το δικό της, χρησιμοποιεί το katepart, ή οποιαδήποτε εφαρμογή θέλει να δείξει HTML χρησιμοποιεί το khtmlpart. Κατ' αυτόν τον τρόπο προσφέρεται μεγάλη ευελιξία στους προγραμματιστές οι οποίοι φτιάχνουν ποιοτικότερα προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

konqueror, kparts, amaroK, K3B και digiKam: Οι 5 λόγοι που όλα τα υπόλοιπα desktop environments (windows + macOS X συμπεριλαμβανομένων) μου φαίνονται αιώνες πίσω..

 

Με το QT4 βέβαια, θα γίνουν σιγά-σιγά port, πρώτα στο OS X και μετά στα Windows, οι περισσότερες εφαρμογές του KDE ;-)

 

Ποσο καιρο εχεις να δουλεψεις osx?

Γιατι εκτος απο το digikam που δεν το εχω δει, ολα τα υπολοιπα ειναι σαν φτωχοι συγγενεις συγκρινομενα με τα αντιστοιχα του osx.

 

Α, και αυτο που λες για το kparts, υπηρχε σε πολλα συστηματα (windows included) πολυυυυυυυ καιρο πριν ο Matthias γραψει το "Hello World"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο καιρο εχεις να δουλεψεις osx?

Δουλεύω αρκετά συχνά ώστε να μου υπενθυμίζω για πιο λόγο δεν έχω πάρει ακόμα apple :-P

 

Γιατι εκτος απο το digikam που δεν το εχω δει, ολα τα υπολοιπα ειναι σαν φτωχοι συγγενεις συγκρινομενα με τα αντιστοιχα του osx.

Να υποθέσω ότι συγκρίνεις το amaroK με το iTunes; Το iTunes IMHO είναι από τα πιο braindead προγράμματα που έχουν φτιαχτεί, έβερ. Καμία σχέση με την ευχρηστία του amaroΚ και την ταχύτητα της SQlite/MySQL. Το iTunes κάνει αιώνες να κάνει sync τη βάση του με το δίσκο (αν την κάνει τελικά), θεωρεί ότι ο υπολογιστής είναι προέκταση του iPod σου και του μαγαζιού της apple και είναι πασίβαρο. Το Amarok ποτέ δεν είχε πρόβλημα sync, εδώ πετάω τα τραγούδια χειροκίνητα σε ένα NFS Share που έχω και σε 5-10" έχει κάνει sync (ας είναι καλά το inotify ή/και το FAM). Επιπλέον έχει μερικά πάρα πολύ καλά scriptάκια, γραμμένα σε Ruby mostly ;-)

 

Επίσης, συγκρίνεις και το Safari με τον konqueror; Εκτός του ότι ο safari χρησιμοποιεί KHTML, αν είχες ασχοληθεί έστω και λίγο με τον konqueror θα έβλεπες ότι είναι πολύ πιο ελαφρύς από τον safari και πολύ πιο πλούσιος σε χαρακτηριστικά. Μπορεί να είναι πιο άσχημο το QT από το Aqua, πάσο, αλλά συνήθως κάνω δουλειά με τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ, δεν τις κάνω κάδρο στον τοίχο ;) Το ότι μπορώ να κάνω τα πάντα με τον konqueror με το πληκτρολόγιο (ακόμα και να ψάξω σε 150 search engines), το θεωρώ μεγάλο συν.

 

Α, και αυτο που λες για το kparts, υπηρχε σε πολλα συστηματα (windows included) πολυυυυυυυ καιρο πριν ο Matthias γραψει το "Hello World"

Χμ, δεν ισχυρίστηκα ότι κανένα σύστημα δεν είναι modular εκτός από το KDE. Κατά τη γνώμη μου τα Windows απλά δεν παρουσιάζουν integration σε τόσο μεγάλο βαθμό. Το KDE έχει ένα part και ένα widget για σχεδόν οτιδήποτε (μέχρι και RegExpPart έχει και το KDE4 θα έχει και Marble widget για παράδειγμα), και το κυριότερο, οι developers τα χρησιμοποιούν γιατί είναι εύκολο να το κάνουν. Αν δεις την τυχαία Kεφαρμογή, είναι κλάσεις ανώτερη από την αντίστοιχη Win-εφαρμογή (μιλάω για freeware πράγματα πάντα, γιατί προφανώς αν έχεις 100 developers να δουλεύουν fulltime οφείλεις τουλάχιστον να φτιάχνεις καλό software).

 

Υ.Γ.: Δεν καταλαβαίνω γιατί οι Macάδες νιώθετε την ανάγκη να επιβεβαιώνετε ότι το λειτουργικό σας σύστημα είναι το καλύτερο Desktop λειτουργικό που υπάρχει. Συνολικά είναι, προσωπικά δεν το αμφισβητώ, αλλά δε σημαίνει ότι στα επιμέρους σημεία δεν κερδίζουν άλλες πλατφόρμες ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως γνωριζει κανεις αν από την collection μπορω να σβήνω τραγουδια απο τον σκληρό;

Δηλαδη οταν ακουω ενα τραγουδι και δεν θελω να το εχω πια στον σκληρό να παταω δεξι κλικ και delete

 

Ακυρον ,

ΟΚ γίνεται πολυ καλά και εύκολα απο την collection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λοιπον ειμαι στην ακριβως αντιθετη θεση...

Αναγκαζομαι να δουλευω καθημερινα σε linux και καθε μερα το σιχαινομαι ακομα πιο πολυ.

 

Τεσπα, have fun with your linux box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λοιπον ειμαι στην ακριβως αντιθετη θεση...

Αναγκαζομαι να δουλευω καθημερινα σε linux και καθε μερα το σιχαινομαι ακομα πιο πολυ.

Περί ορέξεως, ουδείς λόγος. Ωστόσο θα ήθελα να μάθω - από περιέργεια - για ποιους λόγους θεωρείς το Linux σιχαμερό.

 

Τεσπα, have fun with your linux box

Thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφτιαξε ένα παιδί ένα addon για να ακούμε μέσω amarok όλους τους ελληνικούς σταθμούς.Δείτε εδώ

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=128576

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφτιαξε ένα παιδί ένα addon για να ακούμε μέσω amarok όλους τους ελληνικούς σταθμούς.Δείτε εδώ

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=128576

 

Φοβερο!

αλλα δεν μπορω να το κατεβασω πρεπει να γραφτω μαλλον

ειναι ευκολο να το ανεβασεις καπου ή να μου το στειλεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η τρέχουσα έκδοση (4) του Qt είναι GPL-licensed σε όλες τις υποστηριζόμενες πλατφόρμες, με αποτέλεσμα το KDE4 που θα το χρησιμοποιεί να μπορεί να μεταφερθεί πλέον και στις 2 άλλες πλατφόρμες χωρίς νομικά κωλύματα.

 

Καλά αυτή η πατέντα με τις dual licences, που κάνουν τoν κώδικα και gpl και commercial άμα-μας-πληρώσεις είναι πολύ έξυπνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...