Προς το περιεχόμενο

amarok 1.4.6


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγήκε σήμερα η νέα έκδοση του amarok.Oι αλλαγές σε αυτή την έκδοση ειναι εδώ

http://amarok.kde.org/en/node/234

 

* Improved icon theme, kindly provided by Landy DeField <[email protected]>. Big thanks!

* Playlist now sends notifications to scripts if items are added, removed, reordered, or if the playlist is cleared.Useful for script authors. Thanks to Miguel Angel Alvarez <[email protected]> for the patch.

* iPod device plugin now handles RockBox devices.Thanks to Michael Buesch <[email protected]> for the patch.

* Organising files will only delete empty parent folders if the folder is within the collection hierarchy. (BR 136757)

* The default cover image preview size has been increased to 130px.

* The "hide menubar" option has been removed. It's too dangerous and led to countless support requests.

* Generic media device can now handle any KIO-compatible URL, including obex and smb. Manage your bluetooth phone's music collection through Amarok!

* Upgraded SQLite to 3.3.17.

* Append an album to the playlist by right-clicking on it from within the Cover Manager.Patch by Doug Reich <[email protected]>.

* Faster playlist handling. Patch by Ovy <[email protected]>. (BR 142255)

* The moodbar process has been given a higher priority. (BR 136867)

* Allow for lyrics scripts to specifiy site, site_url, and add_url from within the script. This will allow for "meta lyrics" scripts. Patch by Sergio Pistone <[email protected]>. (BR 141885)

* First rating star now lets you toggle between no rating, half a star, and one full star.

 

Εχουν γίνει και πολλά bug fixes.Οι κάτοχοι kubuntui μπορούν ήδη να το κατεβάσουν μια και βρίσκετε στα backport repos.Δειτε εδώ

http://www.kubuntu.org/announcements/amarok-1.4.6.php

 

amarok-1.4.6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Toν έχω ήδη εγκαταστήσει ήδη... Ξέρετε τι μου κάνει εντύπωση; Όταν πατάω ένα κομμάτι να ανοίξει με τον amarok κάνει πολύ ώρα να ξεκινήσει... Συμβαίνει και σε άλλους αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια να καταλάβω δλδ,το Amarok μήπως δεν δουλεύει για Ubuntu (Gnome)?

Θα ήταν πολυ κρίμα..

Απο Streaming δεν μπορω να ακούσω ,όσο για mp3...έκανα το update που μου πρότεινε αλλά δεν...υπάρχει λύση έκτος το να βάλω Κubuntu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πατάω ένα κομμάτι να ανοίξει με τον amarok κάνει πολύ ώρα να ξεκινήσει...
Είναι σχεδόν σίγουρο ότι γι αυτό ευθύνεται η βιβλιοθήκη σου (αυτό που λέει "συλλογή"):

 

Στην πρώτη εκκίνηση του Amarok, εμφανίζεται ένας "μάγος" που ρωτάει διάφορες πληροφορίες για να κάνει τις αρχικές ρυθμίσεις. Σε κάποιο στάδιο, ρωτάει ποιούς φακέλους να σκανάρει για να δημιουργήσει τη "συλλογή" σας, και επίσης τι τύπου θα είναι οι αντίστοιχες databases.Έτσι:

 

1* Αν δε χρησιμοποιείτε αυτή τη λειτουργία του Amarok (που άλλωστε για να δουλεύει αξιοπρεπώς πρέπει όλα τα id3tags των μουσικών σας αρχείων να είναι καταχωρημένα στην εντέλεια -καλλιτέχνης, τίτλος, άλμπουμ κλπ- αλλιώς δεν έχει να προσφέρει τίποτα καμία database) απλά ορίστε του να μη χρησιμοποιεί αυτή την λειτουργία, βάζοντας database: none. Το Amarok θα ανοίγει πλέον, σε 2 το πολύ δευτερόλεπτα!!!

 

2* Αν σας έχει φανεί πολύ χρήσιμη αυτή η λειτουργία, και επιθυμείτε να τη χρησιμοποιείτε, τότε περάστε τη συλλογή σας σε MySQL αντί για SQlite που είναι το default, και θα καταφέρετε να περιορίσετε αξιοσημείωτα (πολύ αξιοσημείωτα) τον χρόνο της εκκίνησης του Amarok. Για να το κάνετε αυτό θα ξοδέψετε γύρω στα 140MB χώρο για να στήσετε το MySQL-server (αν δεν το έχετε κάνει ήδη). Στο παρακάτω link είναι οι οδηγίες για το πως θα κάνετε όλα αυτά σε 4-5 απλά βήματα.

 

ps: το Amarok τρέχει μια χαρά σε Gnome. Βέβαια έχω ακούσει κόσμο να λέει ότι τρώει κάποια crash-αρίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το amarok το έχω συνεχεια ανοιχτο κατω δεξια και δεν φορτωνει τιποτα. Αν πχ προσθεσω ενα τραγουδι σε φάκελο που ειναι στην collection το ενημερωνει αυτόματα.

Το μονο που εχω να κάνω ειναι δεξι κλικ και play

Δεν περιμένω ουτε ενα δευτερολεπτο

 

Ρε παιδια τι προγραμμα ειναι αυτο το amarok ! τι εφαρμογη ,

Στα windows δεν υπαρχει τετοιο τελειο player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι προγραμμα ειναι αυτο το amarok ! τι εφαρμογη ,

Στα windows δεν υπαρχει τετοιο τελειο player

 

konqueror, kparts, amaroK, K3B και digiKam: Οι 5 λόγοι που όλα τα υπόλοιπα desktop environments (windows + macOS X συμπεριλαμβανομένων) μου φαίνονται αιώνες πίσω..

 

Με το QT4 βέβαια, θα γίνουν σιγά-σιγά port, πρώτα στο OS X και μετά στα Windows, οι περισσότερες εφαρμογές του KDE ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...