Προς το περιεχόμενο

Αμαν πια με αυτό το Ubuntu!


borror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Επίσης δεν θέλουν όλοι να βγάζουν τα μάτια τους για να σε διαβάσουν, αφού το (k)ubuntu (και το insomnia) έχουν πλήρη υποστήριξη ελληνικών. Το δε kubuntu έχει και αυτόματο ορθογραφικό έλεγχο.

nmyzde5ed53ogje4qzcz.png

 

[...]

 

(Το κλάψιμο δεν αναφερόταν σε σένα. Αναφερόταν σε αυτόν που δεν ήθελε να γίνει sysadmin αλλά ήθελε να μας βγάλει τα μάτια με τα greeklish)

 

Το forum επιτρέπει (προς το παρόν) τα greeklish οπότε δεν είναι ανάγκη να "αποδοκιμάζεις" εν είδει δασκάλου τη χρήση τους από τα λοιπά μέλη και να κινδυνεύεις να γίνεις εριστικός... :-|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ωραία όσα λέτε και συμφωνώ απόλυτα με το ότι πολλοί χρήστες του ubuntu τα θέλουν έτοιμα στο πιάτο όλα. ΑΛΛΑ: Δεν μπορεί να παίρνει η μπάλα και όλους τους χρήστες... Προσωπικά με θίγει το γεγονός ότι χαρακτηρίζομαι σαν χρήστης που δεν χρησιμοποιεί google, δεν ξέρει τι θα πει κονσόλα δεν έχει "πειράξει" ποτέ κάτι με το χέρι κ.ο.κ.

 

ΔΕΝ μπορώ να εκφέρω γνώμη για το αν το ubuntu είναι το καλύτερο ή το ευκολότερο ή ή ή .... καθώς εκτός από ubuntu έχω δοκιμάσει μόνο SuSE και αυτό αρκετό καιρό πρίν. Απλά μπορώ να πώ ότι το ubuntu με τράβηξε σαν χρήστη, είτε με τα μεγάλα και ποικίλα repos, είτε με την υποστήριξη, είτε με την προθυμία των μελών να βοηθήσουν σε κάθε πρόβλημα είτε με ότι άλλο μου έκανε εντύπωση στο ubuntu.

 

Αυτά από έναν ακόμη χρήστη ubuntu...

 

 

 

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το forum επιτρέπει (προς το παρόν) τα greeklish οπότε δεν είναι ανάγκη να "αποδοκιμάζεις" εν είδει δασκάλου τη χρήση τους από τα λοιπά μέλη και να κινδυνεύεις να γίνεις εριστικός... :-|
Και στα κινέζικα να γράψει δεν έχω πρόβλημα:oops:

1rea60ahw6.jpg

(Για όποιον θέλει να μάθει την ιστορία γύρω απ' αυτό): http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=12424&m=A60&aa=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά με θίγει το γεγονός ότι χαρακτηρίζομαι σαν χρήστης που δεν χρησιμοποιεί google, δεν ξέρει τι θα πει κονσόλα δεν έχει "πειράξει" ποτέ κάτι με το χέρι κ.ο.κ.

 

Sorry gia ta greeklish alla stelnw apoto 2o parition pou exw XP kai exw english kai den exw valei ellinika. Pros theou file mou den eipame oti oloi oi xristes twn *buntu einai etsi. safws kai yparxoun xristes *buntu pou kserou kai konsola apsoga kai exoun liwsei sto google kai mporoun na kopsoun kai na rapsoun to *buntu opws theloun. Apla proswpika pisteuw oti autoi einai ligoi (kai safws yparxoun xristes apo alles dianomes pou den kseroun pali poly kala konsola kai ta loipa. to kathe stratopedo exei apo ola ta atoma) . Den lew oti den yparxoun. Apla pisteuw oti kapoion pou tou aresei poly i konsola den tha ton elkie toso poly to ubuntu apo oso as poume kapoia alli dianomi. Proswpikes apopseis. Den kserw an diafwneite pouthena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Den kserw an diafwneite pouthena

 

borror

μάλλον συμφωνούμε !

 

μαζεύουμε στατικό ηλεκτρισμό τόσες ώρες μπρός στο pc, (ανεξαρτήτως γλώσσας , λειτουργικού και ιδιότητας) και γινόμαστε "εριστικοί" χωρίς λόγο.

 

ο "εριστικός" διάλογός μας, είναι η ανάγκη μας για "γείωση", και η απαραίτητη "ψυχρολουσία", με τέτοιο καύσωνα !:mrgreen:

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

:confused: Εγώ πάλι βλέπω μια κοινότητα να γκρινιάζει διαρκώς την μια γιατί δεν βρίσκει μιμητές η προσπάθεια που κάνει και την άλλη γιατι οι μιμητές δεν είναι του επιπέδου που θα ήθελε , έλεος . Τα πράγματα ειναι απλά 1) έστησα πριν καποια χρονιά suse τα βρήκα σκούρα τα εβγαλα . 2) έστησα πριν λίγες μέρες (u)buntu βρήκα βοήθεια και το παλεύω . θεωρώ τον εαυτό μου καλό χρηστή των σκουπιδιών που μας πουλάνε τοσα χρονιά αυτοι που εχουν την (μαλακή και μικρή ) αλλά κατάλαβα το λάθος μου . Αλλα μην μου λετε οτι ειναι θεμα επιπέδου ελεος ( αυτο θα ηταν ρατσισμός )θεμα κουλτούρας ειναι .

παντα φιλικα

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Emmsok σαφώς και ο καθένας θα χρησιμοποιεί ότι τον βολεύει. Κάποιος μπορεί να μην τον ενδιαφέρει να μάθει πραγματα για να στήσει ας πούμε ένα suse ή καποια πιο δύσκολη διανομή (slackware, arch ....). Απλά κουβέντα κάνουμε. Απλά το τι θα χρησιμοποιεί ο καθένας και αν είναι "βιτσιόζος" (με την καλή ένοια) και θέλει να μάθει πολλά τότε πιστεύψ ότι το ubuntu δεν είναι η κατάλληλη διανομή. Απλά πιστεύω πωςε ειναι καλή για αρχή ( αν και προτιμώ πχ την suse. προχωπική άποψη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε borror προς θεου δεν εχω κατι με την suse (εχω με την novell και τις συνεργασιες της :wink: 8-))απλα ηταν προσωπική αδυναμία και ελειψη χρονου . Δεν μου αρεσει ομως να βγαινουν συμπερασματα για το επιπεδο των χρηστων απο την επιλογη της διανομης που κανανε , Γιατι ; μα γιατι αν εισαι βιτσιόζος ειναι μαγκιά σου αλλα θελει και τον ανάλογο χρονο . Εγω αυτο που ενοουσα ειναι μην πυροβολείτε τους ψαραδες :mrgreen: (σαν κι εμενα) δειδαξτε τον τροπο την κουλτουρα γυρο απο απο το linux και μετα θα θερισουμε ολοι μαζι μια μεγαλυτερη και ικανοτερη κοινοτητα .

Υ.Γ. εβγαλα το (u)buntu και πηγα στο fedora πηγαινω καλα ; :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα ταλαιπωρηθείς με το fedora...Το στήσαμε στο πισι φίλου την προηγούμενη βδομάδα και μας έβγαλε την ψυχή...Αρχικά έβλεπε raid χωρίς να υπάρχει, τους δώσαμε -noraid στο boot, λύθηκε, μετά κόλλαγε η εγκατάσταση για απροσδιόριστο λόγο, (κάνε text-based εγκατάσταση τουλ, να βλέπεις τι errors βγάζει), σε κάποια φάση έτρεξε δεν ξέρω γιατί:D:D

Εβαλε παραπάνω από 1000 rpm για μία βασική σχετικά εγκατάσταση και οι drivers της nvidia δεν έμπαιναν με τπτ...

10 φορές ubuntu...

Τελικά το βγάλαμε αμέσως...(και ξαναβάλαμε slackware που είχε το παιδι)

Ταπεινή μου γνώμη, χωρίς να είμαι παλιός χρήστης linux, αλλά έχοντας δοκιμάσει αρκετές διανομές, και "ευκολες" και "δύσκολες", το ubuntu είναι εξαιρετικά καλοφτιαγμένο και αυτό που σκοπεύει να κάνει (δλδ να είναι φιλικο σε μια μεγάλη μερίδα χρηστών) το κάνει καλά...Και είναι καλύτερη λύση απο rpm διανομές (προσωπική εμπειρία με suse και fedora..)

 

PS: γιατί το Arch θεωρείται δύσκολη διανομή??:(:( (παντού αυτό διαβάζω..) Είναι από τις καλύτερες, απλούστερες,γρηγορότερες και σταθερότερες διανομές, έχει ωραία repositories, ανανεώνεται συνέχεια, βγάζει releases ανα 3 μήνες και δεν βρίσκω την εγκατάσταση δύσκολη με την έννοια ότι είναι ολα εξαιρετικά τακτοποιημένα και δουλεύουν στην εντέλεια (αρκεί να μην σε τρομάζει να χρησιμοποιήσεις editor..) Του αξίζει μεγαλυτερο κοινό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, Γιατι ; μα γιατι αν εισαι βιτσιόζος ειναι μαγκιά σου αλλα θελει και τον ανάλογο χρονο

 

Ναι συμφωνώ δεν λέω. Απλά κάνουμε μια συζήτηση για το τι παρέχει το ubuntu. Και το τι μπορεί να μάθει κανείς μέσα από αυτο. Αν κάποιος απλά θέλει να χειρίζεαι linux τότε το ubuntu είναι η κατάλληλη διανομή. Αλλά αν θέλει να μάθει αρκετα πιστεύω πως δεν είναι (προσωπική άποψη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα ταλαιπωρηθείς με το fedora...Το στήσαμε στο πισι φίλου την προηγούμενη βδομάδα και μας έβγαλε την ψυχή...Αρχικά έβλεπε raid χωρίς να υπάρχει, τους δώσαμε -noraid στο boot, λύθηκε, μετά κόλλαγε η εγκατάσταση για απροσδιόριστο λόγο, (κάνε text-based εγκατάσταση τουλ, να βλέπεις τι errors βγάζει), σε κάποια φάση έτρεξε δεν ξέρω γιατί:D:D

Εβαλε παραπάνω από 1000 rpm για μία βασική σχετικά εγκατάσταση και οι drivers της nvidia δεν έμπαιναν με τπτ...

10 φορές ubuntu...

Τελικά το βγάλαμε αμέσως...(και ξαναβάλαμε slackware που είχε το παιδι)

 

Wow, μενω αναυδος! Χρηστης του slackware τα βρηκε σκουρα με το fedora.

Δεν εχω δει slackware αλλα εχει τη φημη διανομης για πιο πεπειραμενους χρηστες.

Ουσιαστικα μονο fedora εχω χρησιμοποιησει εκτεταμενα (και redhat 9 παλιοτερα)

To Ubuntu το δοκιμασα αλλα λιγο κρατησε. Δεν βρηκα οτι ειχε να μου προσφερει κατι παραπανω απο το fedora.

H εγκατασταση του fedora ειναι αρκετα παραμετροποιησιμη, και μαλλον δεν συνισταται να κανεις ενα απλο basic install η οπως το ονομαζουν αλλα να διαλεγεις εσυ τα πακετα.

Το σπαστικο ειναι βεβαια τα multimedia και codecs αλλα απαξ και βρεις τη λυση μια φορα καθαρισες. Το ιδιο ισχυει και για τους nvidia drivers, και η λυση ειναι η ιδια: livna.org repository

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε borror τελικά δεν διαφωνούμε πουθενά ,σημαντικά τουλάχιστον και η προσωπική σου άποψη απόλυτα σεβαστή και κατανοητή

αλλά ....

Αλλά αν θέλει να μάθει αρκετά

 

καποιος αλλος μου ειπε οτι αν θέλει να μάθει αρκετά κανείς πρέπει να πάει στο Free BSD και πάει λέγοντας :-)

 

οσο για το fedora θα το κρατήσω κι ας μην εχω ιδεα :mrgreen: :mrgreen: ετσι γιατι θελω να μάθω περισσότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δει slackware αλλα εχει τη φημη διανομης για πιο πεπειραμενους χρηστες.

Πάνω απ' όλα έχει τη φήμη ότι είναι το καλύτερο σχολείο ("δημιουργεί" πεπειραμένους χρήστες από το 0 στον ελάχιστο χρόνο). Αν χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά slackware για μερικούς μήνες, θα μάθεις *υποχρεωτικά* τα διάφορα υποσυστήματα και θα μπορείς να βρεις το δρόμο σου σε κάθε πρόβλημα οποιουδήποτε unix-ο-ειδούς. Αν χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά Ubuntu για μερικούς μήνες, το πιθανότερο είναι να μην έχεις εξοικειωθεί ακόμη με το shell, τα init scripts, τον kernel και ένα σορό άλλα βασικά συστήματα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow, μενω αναυδος! Χρηστης του slackware τα βρηκε σκουρα με το fedora.

 

Χεχεχε!!οντως πρεπει να ακουγεται παραδοξο!!!Και το παιδι παλιος χρηστης redhat (και μετά slack) ηταν, πριν γινουν enterprise... Βασικά είναι αλλη η λογική εγκατάστασης, με το γραφικο στην εγκατάσταση δεν καταλαβαινεις και πολυ τι γινεται, δεν βλέπεις τα errors, κτλ....Απλά σταματούσε και δεν καταλαβαίναμε αν κόλλησε και γιατί...Οταν βάζεις slackware σου δινει στην αρχη ολα τα boot options, πατας F2 και βλέπεις τους διαθέσιμους kernels κτλ...Ξερεις τι κανει αυτό και τι κάνεις και εσυ...Οποτε αν κάτι πάει στραβά ξέρεις και τι να πειράξεις!!!Με τους drivers δεν ξερω τι έγινε...Τους βάλαμε κανονικά, καναμε nvidia-xconfig και μετα απλα δεν εμπαινε στο Χ...Δοκιμασαμε να κατεβάσουμε και το .run απτην nvidia κατευθειαν αλλά πάλι δεν....

 

Οντως το slackware είναι σχολείο!!!Και γω εκεί "σπούδασα".Πρέπει να κάνεις πολλά μόνος σου...Και γιαυτό μαθαίνεις...Θέλει λίγη υπομονή στην αρχή αν είσαι άπειρος, αλλά αν έχεις όρεξη μαθαίνεις πάρα πολλά και πολύ γρήγορα!Ωστόσο το update στο slackware παραμένει πρόβλημα και τα releases είναι αραιά(με καινουριο hardware δλδ εχεις πρόβλημα...) Γιαυτό arch:D:D:D:D:D:D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...